Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Marguerite_Thompson_Zorach Ranita_de_turbera_de_labio_blanco Masacre_de_Jamundi Mammillaria_simpsoni Los_amores_imaginarios Línea_202_(Buenos_Aires) Luzern Grias Poulan_(Georgia) Miguel_Nández Primera_division_espanola_1980_81 Primera_División_de_Costa_Rica MP3Pro Loma_Bonita Luis_Francisco_Cuéllar López_de_Hoyos M_M._S. Mausoleo_de_Chiprana Region_Amazonas Microdevario_nana RAG-1 Procastinación Rafael_Lira_Infante Miguel_Herrero_Javaloyas Goula Merida_C.F. Marichu_de_la_Mora Real_Pontificia_Antiquisima,_Ilustre_y_Penitencial_Cofradia_del_Senor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra._Sra._de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor_(Zaragoza) Magnetismo Matisyahu Proguibourtinidin Gobierno_y_Política_de_Florida Prueba_Ciclistica_9_de_Julio Ma_3011 Managua_(departamento) Rafael_Soler Proyecto_justicia_y_vida Puente_de_piedra_de_Logrono Reales_Fabricas_de_Artilleria María_Eliana_Ramírez_Casali Psygmorchis_crista_galli Grebbeberg Lurbe_Saint_Christau Marco_Antonio_Muniz Lucio_Valerio_Flaco_(cónsul_261_a_C.) Presidente_de_argelia Michel_de_L'Hospital Principado_de_Gales Línea_Roja_(Metro_de_Washington) Raymundo_Guzmán_Corroviñas Premio_Reina_Sofia_de_Poesia_Iberoamericana Martin_Rolinski Grayiinae Michelle_Suárez_Bértora Marko_Kešelj

html map