Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gustavo_Ramón_Acosta_Perez Ayabarrena Anacampseros_calcareus Mortadelo_y_Filemon_El_dopaje_.¡Qué_potaje! Anibal_troilo Ha_llegado_un_extrano_(telenovela) Movimientos_apocalipticos Hermanos_al_rescate Así_fue_la_guerra_de_trincheras Aubrey_Thomas_de_Vere Antonio_de_Sommer_Champalimaud Hexaclorobenzeno Gustavo_Alberto_Balvorín Ano_común_comenzado_en_lunes H_L_Bateman Anacharis_densa Astrophysical_Journal_Letters Guantes_de_beisbol Hurón_(antropologia) Anoiapithecus_brevirostris Gérard_Deltell Idioma_avar Historia_de_la_orfebrería Milram Andres_Révesz Horacio_Coppola Anantarika_karma Hints_Allegations_&_Things_Left_Unsaid Mujeriego_(album_de_Jose_Jose) Montroy_(Charente_Marítimo) Henri-Louis_Duhamel_du_Monceau Gumbound Atri_(Italia) Arbitraje_(economia) Grupos_terroristas Herrerías_(Cantabria) Arándano_palustre Multidifusion_IP Idioma_Vietnamico Icosaedros Atriplex_cinerea_subsp._rhagodioides Monte_Carlo Area_metropolitana_de_Vinaros_-_Benicarló Avión_a_reacción Idioma_tartesio Asociacion_Española_de_Municipios_del_Olivo Heurtevent Hannover_(región) Ast_(alternativa_sindical_de_trabajadores_de_telefonica) Aparato_de_presion Arenaria_grandiflora_ssp._bolosii Autovia_del_Leizarán Montreuil-l'Argillé Mishima_(pelicula) Argos_(Indiana)

html map