Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Spring_Creek_(condado_de_Custer,_Nebraska) Uralkali Garypinus_nicolaii Iglesia_del_Santo_Cristo_de_la_Salud_(Malaga) Ignacio_Maria_González Freixo_da_serra Tópica_(psicoanálisis) Incidente_de_dogger_bank Roger_Kornberg Rumex_patientia Fuente_del_Genio_Catalán Tren_de_alta_velocidad_de_argentina Usaquén Rodriguez_Vaamonde Tritón Impacto_ambiental_potencial_del_desarrollo_de_petroleo_y_gas_costa_afuera Universidad_El_Bosque Galo Globo_de_Oro_a_la_mejor_actriz_de_serie_de_television-Comedia_o_musical Ruitelan Rossell Trio_Calaveras Residuo_cuadratico Geografía_de_Lituania Museo_Civico_Arqueológico_de_Bolonia Rio_Kodori SEPIA_Sociedad_Estudios_Psicosomáticos_Ibero_Americana Iluminacion_mística Rubén_Pardo_Gutiérrez Fructuoso_Rivera Municipio_de_Harmony_(condado_de_Stevens,_Kansas) Inspector_(desambiguación) Municipio_de_Havelock_(Dakota_del_Norte) Universidad_de_Texas-Pan_American Félix_Iriarte García_II_Sánchez_de_Castilla Municipio_Urumaco_(Falcon,_Venezuela) Inmigrante Txantrea Río_de_Steinkjer Iglesia_de_Santa_Maria_(Deva) Ilustración_de_América Rogers_Hornsby Rhysopleura Royal_Standard_of_the_King_of_Scots Freiberg Municipio_de_Grant_(condado_de_Newaygo,_Míchigan) Tubérculo_mayor Río_Agói Fundamental_(álbum) Roentgen_(album) Municipio_de_North_Big_Rock Iglesia_de_los_Hermanos Trinomys_mirapitanga Fresno_de_Río_Tiron_(Burgos)

html map