Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Passiflora_angustifolia Orchesia_elongata Philipp_Kohlschreiber Orden_del_Mérito_(Commonwealth) Paradoja_de_la_serpiente Partido_Justicia_y_Caridad Nenad_Petrovic_(compositor_de_ajedrez) Nigritella_nigra_ssp_rhellicani Parachute_(banda) Pedro_Manini_Ríos Pentaur No_hay_bala_de_plata Pachystromateae Nicole_Bradtke Paréntesis_de_Lagrange Pandemia_de_gripe_A_(H1N1)_de_2009-2010_en_Polonia Niños_Cantores_de_Huaraz Picopop Méaulte Noua_Republică Otomo_no_Kuronushi Olga_Sosnovska Ponet_et_Saint-Auban Poblado_ibérico_Can_Olivé Negocio_del_espectáculo Pelleas_et_Mélisande Pole-dance Parténope_(mitología) Natación_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004_Estilo_braza_200m_femenino Nikte_Ja Natalia_Vodianova Periféricos Parcieux Plaza_de_Armas_de_Puente_Tablas Neurilema Neon_Indian Pangasius_mekongensis OMAU Ojitos_(bizcocho) Nasturtiopsis_coronopifolia_subsp._arabica Post-Modernismo NGC_7252 Octocoral Pablo_Pinones-Arce Novetle_Novele Poliocephalus_poliocephalus Must_Get_Out Ouachita_Parish Peter_F_Hamilton NGC_329 Pavilhão_Lucas_Nogueira_Garcez Norte_Chico_(Peru) Organizacion_de_la_OEA Pastizal_calcáreo New_Hope_(Pensilvania)

html map