Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dulces_y_peligrosas Copa_de_la_Paz_2003 Alfred_J_Ayer Daimari Amherst_College Devin-Nabrežina Deja_de_soñar_/_Madrigal_del_año_nuevo Edicto_de_Restitucion Alfred_Loisy Doña_Florinda_Corcuera_y_Villalpando_Viuda_de_Mátalas_Callando Distrito_de_ocucaje Cuadrado_alfamágico Convergencia_prematura Cystolepiota_aspera Daemon Dibulitoon_Studio Amadeo_de_Saboya Desafíos_(álbum) Amazona_tamaulipeca Desafío_(álbum) Douentza Cordillera_Front Diocesis_de_Lov Crailsheim Dríope_(rey) Ambrogio_Damiano_Achille_Ratti Distrito_electoral_de_Cambridge_(condado_de_Furnas,_Nebraska) Echinocactus_cinereus Crosey-le-Petit Deuce_'n_Domino Distrito_de_Anta_(Áncash) Corpinos_en_la_madrugada Don_Omar Distrito_fitogeografico_Pampeano_Uruguayense Dioses_del_mar_griegos Alejandro_Serrano_Aguilar Cómite_Central_del_Partido_Comunista_Chino Coxcatlán_(San_Luis_Potos) Edificio_union_bank_of_california Daniel_Gutiérrez_Martín América_del_Sur Distrito_de_llocllapampa Don_Pablo Cryptosporidium Corbichonia Cromatografía_líquida_de_alta_resolución Alexander_Mitta Cryptophysa E_T_S_I_Caminos_Canales_y_Puertos_de_Cantabria Amorfo_(polímero) Ecología_industrial DmC_Devil_May_Cry Culpa_in_vigilando Diego_Oyarzún Alvaro_Rafael_Gonzalez

html map