Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rene_Goguen Municipio_de_Dogden_(condado_de_McLean,_Dakota_del_Norte) S.Wats. Retrato_de_Giovanni_Arnolfini_y_su_esposa Inocencia_interrumpida Upper_Manhattan Gabriela_Schvartzman U_S._Novese Municipio_Juan_Jose_Mora_(Carabobo_Venezuela) From_Hell_(desambiguación) General_Dávila Sabalos Roberto_"Tapatio"_Méndez GNOME_Games Incidente_Ōtsu Galago_senegalensis Ruta_Estatal_de_Alabama_2 Rogelio_el_Conquistador Geraud_Christophe_Michel_Duroc Universidad_de_Macedonia_Occidental República_Democrática_de_Santo_Tomé_y_Principe Union_Patriótica_(Costa_Rica) Iglesia_colegiata_de_Santa_María_(Organa) Represa_hidroeectrica_de_Yacireta_Apipe Fresno_(Rasines) Trompetas Municipio_de_Streeter_(Dakota_del_Norte) Rhône_(departamento) Giovanni_Pasquale Ilham_Heydər_oglu_oliyev Robert_Louis_Dressler Glucosamina Gançaria Rio_Picaro Iguaí USS_Saratoga_(1842) Gaite_Lyrique Tricholoma_scalpturatum Gheorghe_Dumitru_Muresan UAG_Tecos Gnegneri_Yaya_Touré Rol_Unico_Tributario U.S._Bank_Tower Municipio_de_Frankford_(condado_de_Mower,_Minnesota) Iglesia_de_San_Andrés_(Elciego) Republica_de_Cuba Un_guapo_del_900 Getting_Home Triangulo_violeta Ruta_71_(Uruguay) S._XXI Tubilla_del_lago Tuscarora_(Nueva_York) Globo_de_Oro_al_Mejor_guion Túnez

html map