Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Festival_Internacional_de_Cine_Fantástico_de_Bruselas El_Salam_Maritime_Transport Estación_de_Elda-Petrer Fertilizacion_carbonica Emision_internacional_de_Xena_la_princesa_guerrera Finlandia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Roma_1960 Estación_de_Delicias_(desambiguación) Francisco_Emmanuel_López_Barrera Football_manager Fotometría_(Óptica) Federación_Nicaragüense_de_Fútbol Fiebre_aftosa Ewen_Leslie Estación_Polar_Mendel Estructuras_Lipídicas El_Escamellau Entella_reussi Francisco_Ors Estructura_de_contencion_flexible Folgosa_(Armamar) Ferrocarril_General_San_Martin Elvashak Fagarasterol Erase_una_vez..._la_ciencia Emilio_Bulgarelli Flora_Zuzori El_Mandarin Estación_de_Roca-Cuper Febrero_13_vol_2 Facundo_de_Zuviria Falsificación Estructura_Thomson Fernando_Béjar_Dura Emile_Littré Escuela_(desambiguación) Ejercicio_anaeróbico El_año_de_Drácula Foeniculum_carvi Edith_Medina Eduardo_Maria_González-Pondal_e_Abente Ficción_Stalag Federación_Revolucionaria_de_Armenia Film_d'art Estación_Mercado Enanos_(Dungeons_&_Dragons) Esperanza_media_de_vida_al_nacer Estandar_(química) Estadística_demográfica Escuelas_secretas El_otro_pueblo Estacion_Pirineus_de_Lérida Emilia_sinica Erik_Väderhatt Elecciones_francesas_de_1984_al_Parlamento_Europeo Estero_Tricao

html map