Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lee_Heung-kam Libanotis_gracilis La_Cenicienta_(película) Linde_Hampson José_Muñoz_Bernaldo_de_Quirós Ley_Orgánica_para_la_Armonización_del_Proceso_Autonómico Landjäger La_Sequera_de_Haza La_Bastide_de-Serou Instituto_Nacional_del_Cancer Justicia_Política_(William_Godwin) Isotes_quadrinotata Juan_Obando La_mort_en_ce_jardin Juan_Jiménez_Mayor José_Rufino_Zado_Rodríguez Jordy_Lemoine Internacinal_Socialist_Tendency Joseph_Smith,_Jr José_Joaquín_Sánchez_Valdivia Lenguas_tebera-pawaia Jose_Muñoz_y_de_Borbón La_guerra_de_los_diádocos Jardín_Botánico_Carlos_Thays Leiomano Khoresht_sabsi La_República_de_Jauja Ken'ichi_Fukui Josepe_Nicolás_Martinez_y_Lurbez Linea_76_(Montevideo) Leopoldo_Alas_(desambiguación) Javier_García Leon_J_Meek KFOR Jacques_boucher_de_perthes Johann_Gottlieb_Buhle Journey_Through_the_Past Liatris_fruticosa Lindaura_Anzoategui_Campero Isla_Byron Libro_de_dede_korkut Juan_Thorry Jan_Frans_Loos José_Augusto_Sánchez_Pérez Jason_y_los_Argonautas Klaus_Hänsch Lamentos_de_Ipuur Juan_de_Mendoza_y_Luna Krsko Jacarandá_heterophylla Leif_Hoste Juana_de_Valois_condesa_de_Beaumont_le_Roger Juan_Sanchez-Navarro_y_Peon Katsushika,_Tokyo LE_711

html map