Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jose_de_Udaeta La_torre_10 Juncus_exilis Jurua_Mirim_(rio) Literatura_en_lusaciano José_Luis_Sierra_Pando L_Frank_Baum Kernavė Jose_Martín_de_Aldehuela Jundiai_(São_Paulo) Lepturus_cylindricus Laguna_de_medina La_tragedia_de_haiti Javier_Baena JCP La_corta_notte_delle_bambole_di_vetro La_caverna_de_los_sueños_olvidados Juan_Arnoldo_Smitmans_López Laurel_Springs Investigación_experimental Las_amistades_peligrosas_(pelicula) Juegos_Olímpicos_de_París_de_1900 Kantathi_Supamongkhon Leonardo_Villeda Instituto_san_isidro_de_madrid Ionuţ_Rada Johannes_Drost Joao_Francisco_Pereira_de_Souza Linea_2 Ken_Finkleman Klapperichimorda_lutevittata Jorge_Velazquez Jorge_Vilches Israel_Vitenszteim_Vurm Lasiosiphon Jorge_García_Morcillo Judo_en_los_Juegos_Paralímpicos_de_Atenas_2004 Juan_M._Garro Lenguas_ítalo_dálmatas Las_rinde_el_sueño Linaje_episcopal La_resurreccion_de_Cristo_(Sanzio) Keith_Dunstan La_Nueva_Canción_Chilena Libreria_Prinz_Eisenherz La_Marche José_Marco_Berges Krzysztof_Kiéslowski Itsasondo Jean_Bobet La_Caleta_Guardia_(Salobreña) Levógiras La_Lande_de-Lougé Jean-Baptiste-Charles-Joseph_Bélanger Lago_Neusiedl

html map