Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Prunetto Manuel_Díaz_Vélez Macizo_del_Montgrí Godere(woreda_especial) Marlboro_(Vermont) María_Julia_Mantilla_García Lydia_(cantante) Procolobus Rafael_Benítez_Maudes Lázaro_Chacón Masticar Luis_Alvarado_Constenla Psicologia_funcional Red_Army_Faction McDonnell_Douglas_C_17_Globemaster_III Gonzaga Merkle-Hellman Methylphenidate Mark_46 Loudenvielle Rai_Bhoi_di_Talvandi Punta_Dolgaya Mexico_en_la_Guerra_Mundial Manego Melaza_(canción) Luis_Gil_Fernández Ramón_Rubín_Rivas Prospero_Colonna Lophoschoenus Rally_Villa_de_Pravia_Histórico Lyons_la_Forêt Rabanal_de_los_Caballeros Metafonía Proyección_cilíndrica_equidistante Radiation Region_de_Moravia_Silesia Magnetometros Martha_Freud Los_Caballeros_Árabes May_It_Be Milesius Mi_Tierra_Television Gordoncillo Pseudopilanus_crassifemoratus Ramón_A._Valdez Melaza_(canción) Pueblos_de_Teruel Pável_Gerdt Masaaki_Shirakawa Maestro_E._S. Recopa_Sudamericana_1991 Prinerigone Marquesado_del_Muni Ramirez_de_las_Casas_Deza_Luis_María Marc_Engelhardt

html map