Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Montañas_sandía Hostelería Mision_Permanente_de_Mexico_en_Chile Hōchū_Ōtsuka Muerte_en_Hawaii Guillermo_Lovell Antequera_(desambiguacion) Argyranthemum_foeniculaceum Monumento_Nacional_de_Chile Atractylis_canescens Autómata_celular Guitar_Hero_III_Mobile Mirto_rojo Ante_Tomic_(baloncestista) Historia_de_la_ciencia_y_de_la_técnica_en_España HD_190248 Arzobispo_coadjutor Arroyo_Grande_California Heyday_Films Gualicho_(cancion) Historia_de_san_theodoros Apistogramma_luelingi Antongilia Ian_O´Leary Monitor_Manco_Cápac Analisis_sintactico_(lingüística) Axones Asociación_de_Futbol_No_Amateur_de_Esmeraldas Género_literario Hospital_Universitari_Arnau_de_Vilanova Aristolochia_brasiliensis_var._macrophylla Mujer_amante Ariadna_(Martinů) Anillo_de_Jufu Hypsoblennius_sordidus Area_metropolitana_Santa_Cruz_La_Laguna Antonia_Fraser Miocarditis Hernandiaceae Anfitrión_(celebración) Archidiocesis_de_Múnich_y_Frisinga Movimientos_neo-volkisch Antigua,_Insigne_y_Real_Cofradia_de_Nuestro_Padre_Jesús_Nazareno_y_Maria_Santisima_de_los_Dolores_(Jaen) Andres_Vásquez_(futbolista) Annett_Page Audi_F103 Antonio_Arenas Hashire_Melos! Icon._Pl._Syriae_Dec. Astérix_el_Galo_-_Como_Obélix_se_cayó_en_la_marmita_del_druida_cuando_era_pequeno Heinrich_GeiBler Art_Rooney Hockey_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Tokio_1964 Arturo_Pérez_Canto Guangan

html map