Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sotho Síndrome_de_Mobius Salix_exigua_subsp._melanopsis San_Diego,_California San_José_de_Ceballos Segundo_anillo_circunvalatorio_de_Madrid Taťána_Kucharová Slow Saint_Maur_(Gers) Thisbea Teen_Spirit Satira_del_comercio Santa_rosa_de_calamuchita Saint_Laurent_de_Belzagot Sul_sul The_Warrior_(Stargate_SG-1) Señal_de_voz Sapphire_y_steel Tiendas_de_musica_en_linea Serbia_en_los_Juegos_Olimpicos San_IGNUcio San_Cristóbal_(Islas_Baleares) Sor_Josefa_de_los_Dolores_Peña_Lillo_y_Barbosa Saturnino_Lizano_Gutiérrez Toledo,_Cruce_de_destinos Tamriel Segisamone Teresa_Maria_Llona Teramnus_grandiflorus Sello_de_Wisconsin Sergéi_Stanishev Selección_de_baloncesto_de_Alemania_Federal Torneo_Metropolitano_de_Chile Simon_Cifre Sigoyer Saint_Pierre_du_Lorouer T_J_Ford Sambódromo_Marquês_de_Sapucaí Spanking Tectónica_de_las_placas Torrelio_Bernal-Pammo Sebastián_Barriguete_Andrade Tomoderus_weijersi San_Luis_Potosi,_San_Luis_Potosí Semana_santa_en_zaragoza Speechless Tournay_sur_Odon Séptima_Raza Te_amo_Yo_tampoco The_X-Files_Fight_the_Future Torres_de_la_catedral_de_Valladolid The_Losers_(pelicula) Torre_del_Español Smooth_criminal Saint-Omer

html map