Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tumba_de_Ramses_II Municipio_de_Amity Research_Notes,_Forestry_Institute;_National_Central_University,_Nanking._Dendrological_Series SQL_2003 Murphy_(Idaho) SOGS Ricardo_Navarrete_Fos Frondosa Municipio_de_Belvue_(condado_de_Pottawatomie,_Kansas) USS_Carl_Vinson_(CVN-70) Resultados_electorales_regionales_en_austria VIII_Region_del_Bio-Bío_(Chile) STS-129 Innovación_linguística V-23 Fuente_Flora Trois_Fontaines_l'Abbaye Rozas Municipio_de_Pleasant_Mound Truơng_Vĩnh_Ký Imagenio Utgarda-Loki Iglesia_de_San_Vicente_(Zamora) Fraxinus_americana_var._uhdei University_of_California_Botanical_Garden Ronald_Goldman Ruta_Nacional_440_(Japón) Glenat_Espana Universidad_bautista_de_houston Unitary_authority Iglesia_de_Santa_Maria_de_Villena Gilabert_de_Próixita Riqueza_biológica Incahuasi_(volcán) Gestion_del_Valor_Ganado Rene_Riesel Imigrante Iglesia_vieja_(Tonala,_Chiapas) Fumana_procumbens Gallito Relieve_asirio Galia_Norbonense Rusohablante Reino_Unido_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Invierno_1994 U-32 Un_trono_para_Cristi Fuerte_Jesus_Maria,_José_de_Río_Grande García_Buhr Tristan_Achaval UNISA Municipio_San_Pedro_Ixcatlán_(Oaxaca) Río_San_Jacinto Iglesia_de_Santa_María_(Caceres) Future Unlawful_Killing

html map