Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antigua_Catedral_de_San_Patricio_(Nueva_York) HIPC Auguste_buisseret Motor_de_Análisis_Sintáctico Historia_contemporanea_de_España Hierba_de_la_castidad Hexagrama_3 Héctor_de_la_Cruz Herrera_en_la_onda I'll_Be_Seeing_You Archipiélago_de_las_islas_Georgias_del_Sur Apalancamiento Guardia_Sanframondi Hearthstone:_Heroes_of_Warcraft Houston_Buffaloes Asterácea Harry_Everett_Smith Antimo_de_Roma Muelle_del_Tinto I_got_it_from_my_mama Mouchamps IBEX Mordellistena_unicolor Huracán_Iván_(desambiguación) HOME_MADE_Kazoku Muertos_de_risa_(película_de_1999) Argentina_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Ámsterdam_1928 Heraldo_de_Madrid Ibermática Herniaria_glabra_subsp._ceretana Hans_Riegel Moina_Mathers Homologia Modernismo Misa_en_do_mayor_(Beethoven) Antonio_Valdés_y_Fernández_Bazán HMS_Clio Guisante Moisés_Ríos_Echague Hop_(Desambiguación) Anaïs_Nin Ankaa Minga_Porá_(Paraguay) Andrés_Felipe_González Aristofanes_de_Bizancio Hasta_la_muerte Heavy Atlético_Nacional_(Venezuela) Arroyo_Guaviyu Hasami,_Nagasaki Hannover_Rück Aris_Salónica_F._C. Anthophyllum_urvillei Gustavo_Polidor Moore_(Carolina_del_Sur)

html map