Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nanos Naisey_les_Granges Owenodon Pedro_Medina_(desambiguación) Phyllorkis_fimbriata Neottopteris_nidus Pasion_caliente Philipp_Otto_Runge Pianta Pimientos_choriceros Plouneventer Nakagami,_Okinawa Plataforma_Nunca_Mais Perrancey_les_Vieux_Moulins Parkesburg Parada_de_Ciudad_Sanitaria Oxychalepus_trispinosis Pagellus_affinis Oakville_(Misuri) Mézieres_sur_Seine Museo_Municipal_de_Santa_Cruz_de_Tenerife Palacio_Nacional_(República_Dominicana) Pimentus Musica_de_Kirguizistan Organizacion_cientifica Ouvèze_(Drome) Orchis_herminium Piloto_Cosmonauta_de_la_Union_Soviética One,_Two,_Three,_Four Móric_Beňovsky Omer_Goldman Otilio_Montano_Sanchez Neochilenia_esmeraldana Phalaenopsis_grandiflora_var_gracillima Neuvy_Saint-Sepulchre Policloropreno Pogoniulus_leucomystax Phineas_and_Ferb:_Across_the_2nd_Dimension Perero Perilomia Passeig_de_Ronda Paul_Rudolph_(arquitecto) Pilg. Papantla_(municipio) Ovalo_Olímpico_de_Richmond Osa_(desambiguacion) Navas_de_Riofrío Plays_Metallica_by_Four_Cellos Ploscoș Organización_GUAM_por_la_democracia_y_el_desarrollo_económico Politica_de_Argelia Plumbopaladinita Plaza_San_Esteban Philip_Laats Pokemon_Mystery_Dungeon:_Explorers_of_Darkness

html map