Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Batería_de_San_Meliton_de_la_Calavera Beaulieu_(Puy-de-Dome) Barthlottia_madagascariensis Cahagnes Carlos_I_de_Saboya Cardo_de_la_arzolla Billete_de_100€ Cerraton_de_Juarros_(Burgos) Bob_Geldof Canna_amabilis Bulbophyllum_wallichii Cerinto_(ciudad) CeDInCI Bupleurum_badium Catherine_Mack Cama_elastica Bernard_Curry Campeonato_Mundial_de_Vóley_Playa_de_2013 Basilica_de_la_Esperanza_(Málaga) CECAM_Confederacion_Regional_de_Empresarios_de_Castilla-La_Mancha Cadena_proton-protón Batalla_de_guadalajara Bastide Basílica_de_San_Petronio_(Bolonia) Batalla_de_Huarina Bulletin_of_the_Natural_History_Museum,_London_(Botany) CAT_SRA Bernardo_Frances_y_Caballero Battle_Ground_(Washington) Castel_Maggiore Bring_Back_That_Leroy_Brown Boophis_albilabris Bahia_Trearddur Caligrafia_para_niños Centro_histórico_de_Villahermosa Casa_de_Rodriguez_Castelao Biologia_sistemática Berberis_vulgaris_subsp._australis Carlos_Rojas_Vila Canal_de_San_Román_y_San_Justo Centro_de_Recuperacion_de_Minusválidos_Físicos_de_Lardero Benuryl Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_de_Montaña_de_2006 Castillo_Boldt Carbonato_de_plata CA_Atlas Británicos Chapero Basilio_lami_dozo Calocheiridius_murthii CD-DA Cantón_de_Mauléon_Licharre Carlos_Miori Canal_de_Narbona Cataclysm

html map