Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bajo_otra_luz Bromus_hughii B.C._(cómic) Ceñidor Brignac_la_Plaine Cecilio_Robelo C2N2 Carolina_Escobar Benito_Abad Banos_arabes_de_palomares_del_rio Basilica_de_Nuestra_Señora_de_Lujan Bernardo_González_(militar) Beaucoups_of_Blues_(canción) Centro_Reina_Sofia Castillo_de_edimburgo Campeonato_Mundial_de_Remo_de_2005 Batalla_de_Cárdenas CCU_(desambiguación) Bestialidad BF2 Cabo_Higuer Campeonato_de_Futbol_del_Este_de_Asia_2013 Centaurea_substituta Banh Boca_del_Cufré Campanula_letschchumensis Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_en_Ruta_2012 Carlos_Viegas_Gago_Coutinho Chajá Bancs-Fanals Cercoux Bactyrilobium_molle CWT Cevapi Año_platónico Cesar_Lopez_Llera Catedrales CRAMA Carlos_Camino_Calderón Barrio_Goretti Campeonato_Mundial_de_Baloncesto_de_1990 Cehegin_(Murcia) Bornaviridae Castellet_de_Banyoles Castillo_de_Aín Benito_villamarin Bulat_Shalvovich_Okudzhava Año_268_adC Carlos_Enrique_Soto Carl_Swartz Baccharis_linifolia Bigger_than_us Bot._Közlem. Ceroctis_bilineata Boult-aux-Bois

html map