Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Segonzac_(Correze) Santa_Ursula_y_las_Once_Mil_Vírgenes The_Warlord_Chronicles Tony_Palacios Secretaría_del_Trabajo_y_Prevision_Social_(Mexico) Sector_agrario Telefonía_móvil_3_5G Santiago_Lanzuela_Marina Sulcorebutia_albaoides Tanque_BT San_Miguel_de_Basauri Scraptia_libanica Tierras_de_la_Corona_Checa Salamandra_(desambiguacion) Sonata_para_piano_nº_16_en_Do_mayor,_K_545_(Mozart) Shared_source Segunda_epistola_a_Timoteo Siccieu_Saint_Julien_et_Carisieu SummerSlam_(1989) Territorio_de_la_Guajira Seyðisfjörður San_Salvador_(municipio_de_Hidalgo) Tamazig Saint-Goussaud Shabab_Al-Ordon Sergio_Sanchez_(deportista) Santa_María_(Texas) Salvelinus_schmidti Tomas_O'Horan Tratado_de_Zara Surenus_microcarpa Santiago_Elordi Santa_Maria_del_Cami_(Islas_Baleares) Smile_For_Them Samuel_Barber Sindicato_de_Estudiantes_de_los_Países_Catalanes Taxonomia_biologica The_Oculus_(EP) Subasta_Vickrey Senor_de_Bailen Speed_Power_Emotion Te_slavim_Românie St._Paul_(Iowa) Simbolos_de_los_santos Termoterapia Saint-Sauveur-de-Peyre Teobaldo_Power_y_Lugo_Viña Saint_Crepin-et-Carlucet Sin_miedo_a_la_vida Shavarsh_Odadjian The_Phantom_Agony_(canción_de_Epica) Tenor_spinto Sonando,_soñando_._triunfe_patinando Soyuz_T_5 Tercera_División_de_España_-_Grupo_V

html map