Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hidroesqueleto Aubaine Helleborine_latifolia High_School_Musical_O_Desafio Aviones_subsonicos Ano_435_adC August_von_Kreling André_Roussin Hornafjörður Mundu_eftir_mér Monna_Vanna_(Rajmaninov) Avenida_Beckhampton Heinrich_Rickert Aril_Brikha Anquela_del_Ducado Auguste_Raux Anché April_Summers Apodostigma_pallens_f._capuroniana Autoroute_de_la_Côte_Basque Historia_del_idioma_catalán Motorola_ROKR_EM30 Antonio_Bergosa_y_Jordán Artoriopsis Historia_de_la_democracia Grigorij_Ivanovič_sirjajev High_Bridge_(Washington) Monocostus_ulei Arriba_(diario) Avellaneda_(desambiguación) Moià Mirela_Maniani Aníbal_Barrios_Pintos Guido_Colonna_di_Paliano Gustavo_Pastor Hyloscirtus_lynchi Antonio_Medellín Azkar_lugo_b Automóvil_silueta Azafran_silvestre Azay_sur_Indre Ashes Aris_Leeuwarden Motín_del_Te Hondeghem Haania Ataques_del_11_s Asociación_de_universidades_confiadas_a_la_compañía_de_jesús_en_america_latina Arteria_subscapularis Hombre_de_oro_de_issyk Ano_398_adC Monster_Hunter_(videojuego) Historia_de_Kiribati Muelleranthus Arana_(Vitoria)

html map