Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mayte_Rodriguez Luis_de_Francia_(1729-1765) Granville_(Metro_de_Chicago) Premios_de_t_A_T_u Regiones_integradas_(Argentina) Mary_Shelley Pracánico Rattin MPLA Maha_Ramayana Ralf_Mackenbach Microrregion_de_Sao_Lourenco Region_de_Colonia Marquette_County,_Michigan Quemadura_solar Realplayer Los_Abuelos_de_la_Nada_(disco) Midwinter_Tears Rafael_Martinez_(desambiguacion) Marius_Lacătuş McDonaldización Puertas_(Salamanca) Mascarena Meteorización_fisica Quinto_Cecilio_Metelo_(consul_en_206_a_C.) Gorka_Lasaosa Luperocella_hirsuta Region_de_GieBen Lucia_Rodríguez-Noriega_Guillén Puerta_Blanca Prueba_de_Wald Gomphoterium Reginaldo_Garrigou-Lagrange Purísima_Concepción_(Puerto_Rico) Priapúlidos Primera_Batalla_de_Zauiya Manuel_Gonzalez_Herrero Mareuil-sur-Lay-Dissais Gottenheim Química_matemática Gobierno_municipal_de_hinojosa_del_duque Raquel_Castelo_Ruano Putrefacción_y_descomposición Region_natural_Formación_Lara-Falcón Prisca_Steinegger Gregorio_Méndez_Magaña_(Penjamo) Premio_Nacional_de_Periodismo_Deportivo_de_Chile Pygoscelis_calderensis Gramática_del_Vasco Michelbach_le-Haut Mamaika Menores_de_edad Provincia_de_nakhon_ratchasima Lorenzo_de'_Medici_(1951) Matemática_en_el_islam_medieval

html map