Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Riolita_de_Aguiró Municipio_de_Deerhead_(condado_de_Barber,_Kansas) Unificación_Democrática Ginevra_de'_Benci US_Gavorrano_1930 Ilichovsk Musculus_plantaris Río_Clyde Río_Tinguiririca Russula_drimeia_f._viridis Rockville_Centre Funcion_quebrada Gladiolus_reuteri Rey_de_Cerdena Municipio_García_(Nueva_Esparta) Municipio_Gomez Freiburg_(Suiza) Técnica_del_par_coincidente Galium_infestum General_Lamadrid_(Buenos_Aires) S_P.G. Reiki_(era) Representante_sindical Inaki_Piñuel Turaco_de_cara_blanca Municipio_de_Smiltene Gimnasia_de_Jujuy Trifosfato_de_adenosina Unión_Nacional_Dominicana Roussillon_en_Morvan Triton_II Galaxia_satélite Ignacio_Camunas_Solís Geo.F._Trumper Rivara Remigio_Yarza UPyD_Castilla_y_León Represion_linguistica Río_Yamuná Turbina_de_flujo_transversal Río_Ocosito Ritterocereus_queretaroensis Imperio_de_Macina German_Daffunchio Triadenum Galeria_Pacifico Uroplata_andicola Giuseppe_Guarneri Municipio_de_Cedral Ruben_Bonifaz_Nuno Tremendismo Municipio_de_Boyd_(Carolina_del_Norte) Ruben_Iván_Martinez_Andrade Trois_couleurs:_Rouge Gardner_(Massachusetts)

html map