Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Idioma_islandes Autovía_A-92M Historia_del_caballo_en_el_sur_de_Asia Hesperosaurio Monasterio_de_San_Jeronimo_(Zamora) Aulacoderus_sternobarbatus Hipólito_García_"Bolo" Antonio_Seron Ardèche Misión_Geodésica_Francesa_en_la_Real_Audiencia_de_Quito Grumman_C_103 Multimonitor Audio/modem_rise Humberlito_Borges_Teixeira Holding_on_to_You Ano_comun Holocalyx_balansae As_28 Monte_Sereno Antônio_jose_da_silva_filho Ax_les-thermes Ice_Blue Hospital_Bernardino_Rivadavia Andres_Veramendi Astrologia_japonesa Gustavo_Badell_(futbolista) Andrés_Castro_Estrada Hypoestes_insularis Modelo_FAS_de_la_Organizacion_Mundial_del_Turismo Moe_Greene Honayn's_Shoe Hitcheniopsis Articulo_siete_de_la_Constitución_de_los_Estados_Unidos_de_America Apatochernes_cheliferoides Annalise_Appleton Apl Hospital_San_Vicente_de_Paul_(Orán) Associaçao_Desportiva_de_Fafe Gémini_4 Monasterio_de_Jesus,_María_y_José_(Vélez-Malaga) Apprentice_Boys_of_Derry HAT_P-2b Molothrus How_Do_You_Do_(versión_de_Cascada) Anaprof_Clausura_2004 Helena_Adelaida_de_Schleswig_Holstein_Sonderburg_Glücksburg Avalon_(banda) Asier_Salcedo Mimética Asterix_y_los_normandos Hierba_baquera Arresto_y_asesinato_de_Ngô_Dinh_Diem_Jean_Baptiste Habitacion_de_Ames Antonio_Chas Gunter_Wachtershauser

html map