Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bastide Bruckner Biblioteca_Publica_de_San_Francisco Carex_stellulata_var_scirpoides Channing_Thomas_Frye Barbastro_(Huesca) Braulio_Nobrega_Rodriguez Bruay-la-Buissiere Cancer_óseo_primario Changé BMW_GINA_Light_Vision Basílica_de_los_Ángeles B_50 Batalla_de_carazua Brasil_Rusia,_India_y_China Batalla_de_baire Centaurea_menteyerica Bahía_de_Subic Cementerio_del_Calvario_(Minsk) CC_by_nc_nd Bares_Notables_de_la_Ciudad_de_Buenos_Aires Bandera_de_Estados_Unidos Batalla_de_Borodino Base_Aérea_Gral._Cesáreo_Berisso Bastuço_(Sao_Joao) Campeonato_de_Portugal_de_ciclismo_en_ruta Canón_el_calabozo Bejun_Mehta Bambu_(banda) Caceria Brain_sur-l'Authion Belleraca Azusa_(Tenchi_Muyō!) Capilla_arzobispal_(Rávena) Chaetadelpha Chapáyev_(Krasnodar) Casas_del_Castanar_(Caceres) Botsuano Brothers_in_Arms:_Earned_in_Blood Byrsonima_fendleri Bosque_seco_caducifolio_de_Madagascar Bultaco Campo_Academia Breithorn_centrale Campeones_del_Bicentenario Banco_de_los_Estados_de_Africa_Central Camblanes_et_Meynac Calle_168_(línea_de_la_Séptima_Avenida–Broadway) Barrié CM-10 Bandera_del_planeta_Marte Benjamin_lauth Camino_de_perfeccion_(novela) Berlinia_grandiflora Born_to_Run_(cancion)

html map