Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Río_Zapalery Rosh_Ha-shaná Igor_Stravinski Rio_Guadalen University_of_Texas Municipio_de_Whitewater_(condado_de_Winona,_Minnesota) Twin_(Alabama) General_Giron Union_Internacional_Paneuropea Rivas_Urbanizaciones_(Metro_de_Madrid) Garcia_Carrion Municipio_de_Rockville Ulfr_Sebbason Fronda_(Botánica) George_Robert_Aberigh_Mackay Idriss_Deby_Itno Gigi_Fernandez Rudoplh_Bahro Frontier_Developments Rio_Toa Roman_Vartolomeu Río_Lhune Municipio_de_Cleveland_Run_(condado_de_Cheyenne,_Kansas) Generador_eléctrico García_Hurtado_de_Mendoza_y_Manrique Gemeaux Reino_de_armenia SK_Brann_Bergen Renea_moutoni Municipio_de_Sanilac_(Míchigan) René_Mercet S_O_C_O_M Industria_manufacturera Inconsciente_colectivo_(cancion) Rio_Barbate Rio_Manzanares Gibbafroneta Ustav Iglesia_de_Santa_Maria_de_Norena Río_Prieto_(Lares) Gargamuni Trilogía_cinematografica_de_El_Senor_de_los_Anillos Municipio_de_Grant_(condado_de_Oceana,_Michigan) Municipio_de_Rossville_(condado_de_Shawnee,_Kansas) Idolo_de_Peña_Tu François_Reichelt Gallows_Hill Túnel_de_Añisclo Un_regalo_para_ella Río_Pepirí_Guazú Freescale_Semiconductor Galium_hirtellum Ruiz_Giménez Tridimensional Ri_Jun-il

html map