Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Amorcito_Corazón Alemán_coloniero Dots_and_Loops Cómpeta Cumbia_mexicana An-124 Druhyu Daniel_Kabir_Mustafa Cristóbal_Lira_Ibáñez Diosdado_González_Marrero Cyclopedidae Cultura_filacopi Dipsacus_vulgaris CyberConnect2 Don_Inda_(BS-11) Alfonso_Sánchez_Delgado Cordoba_(ciudad_España) Aleurodicus_trinidadensis Dircema_columbieum Copa_Intercontinental_de_Malasia_Sub-23_de_2008 Cuitláhuac_(estación) Dioses_hindúes Dia_de_la_resistencia_indígena Ealing_(estudios) Diciembre_de_1969 Csilla_Bátorfi Dactylispa_taursama Corporación_de_Televisión_de_la_Universidad_de_Chile Allium_hypsistum Daniel_Andersson_(portero) Allanblackia Coreopsis_ferulifolia Danubio_F.C. EPIC_2014 Diego_Macia_Antón Ducado_de_pinohermoso Alumnado Dendrimero Cupel Cánnabis_sativa Cripan_(Álava) Diákov_(Adiguesia) Doctrina_social_católica Alfonso_III_el_Liberal Corfu_(Nueva_York) Diego_Jerónimo_de_San_Vitores_y_Alonso_de_Maluendo_en_la_Iglesia_de_San_Gil Allium_roseum_ssp._bulbilliferum DSP_Media Dimedrol Disturbios_de_Argentina_de_1989 Diana_de_Borbón-Parma Alois_II_de_Liechtenstein David_V_Muro Cristina-Enea Alfredo_Andrade_Quaresma

html map