Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Torneo_Apertura_2012_de_Segunda_División_de_Costa_Rica Torcy_(Paso_de_Calais) San_Felipe_Hueyotlipan Spilornis Siphotoxis Tetraleurodes_hirsuta Suimanga_de_espalda_oliva Solorzano Sainte_Céronne_lès_Mortagne Santa_Magdalena_de_Pulpis_(Castellon) Saint_Martin_de_Saint_Maixent Segunda_Compañía_de_Bomberos_Llayllay Sebastián_Píriz Time_On_Earth Tangara_orejinegra Sao_Paio_(Guimarães) Schweizerdeutsch The_Ultimate:_Bee_Gees Spitzkoppe Takenoshin_Nakai Spanokopita System_X_(album) Templo_de_Esculapio Transuranido Thymus_eisensteinianus To_Theion Scadoxus Salmon_del_Pacifico Salvador_Water Segundos_Juegos_de_la_Lusofonia Superposición_(ontología) Saint-Pierre-Colamine Sarras_(Ardèche) Telecogresca Stella_Marquez_Zawadski_de_Araneta Svetozar_Pribicevic Sphaerotheca_macularis Sansevieria_cannifolia San_Felíu_de_Codinas Suchia Sepia_elegans Santiago_Diego_Madrazo The_Walt_Disney_Company_Latin_America Steenvoorde Saint_Loup_de_Fribois Spray Teléfonos_de_México Selección_de_futbol_de_Guinea Shuriken_School Sel_del_Manzano_(Cantabria) Torres_de_las_Américas Tina_Escaja Tiếng_Viet Tarrytown_(Georgia) Tiempo_de_ejecucion_polinomico

html map