Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tchalla The_Clash_UK Transferencia Transformación_ortogonal Tibi So_geht_das_jede_nacht Tommy_Torres Supermercado_Monterrey San_Sebastián_de_Leon Soveria The_temper_trap Sierra_Nevada_(Venezuela) Tabaco_moro Teatro_de_ópera_de_Zurich Song_for_America_(canción) Sparklehorse Sistema_PLATO Selespeed Transhumancia Sam_J._Jones Salchicha_vegetal Señorio_de_Valdecorneja Thalassoica_(género) Tercera_Avenida_Calle_149_(línea_White_Plain_Road) The_Matrix:_Original_Motion_Picture_Score Samuel_Robson_Walton Seki_(ciudad) Suprema_Corte_de_Justicia_de_la_Nacion_(México) Superclásico_del_fútbol_espanol Taylor_Springs_(Illinois) Sastra_mamaya Sergio_De_Santis Spelljammer Santos_Lugares Semántica_de_lenguajes_de_programación Silla_(equitación) Sékou_Camara Schreib. Saefellsnes-og_Hnappadalssýsla Terje_Mørkved Televisora_regional_unimar Theófano_Skleraina Santa_Isabel_(Venezuela) Simiente_serpentina Strategic_Hazard_Intervention,_Espionage_and_Logistics_Directorate TAFIC_FC Tomas_O_Canainn Saeki-ku Toro_(animal) Titulo_II_de_la_Constitucion_de_Ecuador_de_2008 San_Agripino Saint-Germain-du-Corbéis Sedes_regionales_de_la_Universidad_de_Antioquia Tobía Testudo_(constelación)

html map