Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Larix_intermedia Instrumento_de_viento-metal Liga_Distrital_de_San_Isidro_2013 Jose_Miguel_Agrelot Jalymar_Salomón Kathleen_Brennan Lachlan_Morton Jancarlos_de_Oliveira_Barros Linea_7bis_del_Metro_de_Paris Jota_González Instant_on Lewisberry_(Pensilvania) José_de_Jesús_Muñoz_Capilla Lista_de_objetos_transneptúnicos José_Alberto_Martinez Isidoro_Rosell_y_Torres José_María_Gatica Kalø_slot Inversores_trifásicos Jyrki_Juhani_Jarvilehto La_Ferté-Frênel Leopoldo_II_del_Sacro_Imperio_Romano_Germánico Jordi_Arrese Iselma_longispina Lanus_(municipio) Lirio_azul_de_mayo Jacksonville_FL La_primera_Republica Juramentos_de_fidelidad LP_(desambiguación) Iván_San_Miguel Jorge_Jacobs La_Chapelle-Saint-Aubin Intervención_conservadora Kursk Las_dos_Carolinas Kim_Un-Guk José_Bernardo_Ordoñez Linea_11_(EMT_Madrid) Kalise Lannea_acidissima Linea_140_(EMT_Madrid) Juan_Basilio_Catácora_y_Heredia Javier_Ángel_Figueroa Ligusticum_ajawain Larario Joaquin_de_Arteaga Jose_María_Plácido_Caamano Jose_Luis_Arrese_Magra Jordi_Pigem Lengua_V2 Lista_de_ciudades_de_California Jamling_Tenzing_Norgay Jackson_Arley_Martínez_Valencia Investigacion_cuantitativa

html map