Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Linea_101_(EMT_Madrid) Jose_Maria_Salazar_Urena Lista_de_volcanes_del_municipio_de_Mazarron Jesus_Antonio_Martínez Lake_Mattamuskeet_(Carolina_del_Norte) Joseph_Ratzinger Kṣatriyā Joan_de_Grau_i_Ribo La_mano_de_dios Leptodeira_polysticta Inés John_McNaughton La_batalla_del_Atlantico Laguna_de_Olomega Insurrección_realista Josep_Maria_Llompart_de_la_Peña Jakup_a_Borg La_Vida_Bohème Itsasoko_Ama LOFTI Kavaja Lavochkin_La_138 José_María_Klix Large-headed_Frog José_Manuel_Contreras La_Virgen_el_Nino_Jesús_y_santa_Ana_(Leonardo) Krzysztof_Matyjaszewski Itero_del_castillo Kirubi John_James_Thornber José_Soriano_Ramos Kamloops_(Colombia_Britanica) Knights_Landing José_María_Álvarez_del_Manzano Lago_Hilice Josué/Jesus_(nombre) Lago_Fitri José_Luis_Lassaletta_Cano Kokeshi Judeo-cristiana Jochy_Hernández LAV_Logroño_Miranda_de_Ebro Labidostomis_lusitanica Linea_A José_María_Orihuela Lago_de_Zurich Jose_Balazant_y_Barranda Kan_Mikami Juan_Pablo_Manzoco José_Montero Jarkovo-Poltavskoye Instituto_Nacional_Mejia Jerécuaro_(Guanajuato) Kevin_Ware Las_Cartas_de_J_R._R._Tolkien

html map