Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kirishima_(acorazado) Juris_Laizāns Itaú_(Rio_Grande_do_Norte) La_maldicion_de_la_PCA La_Paz_(departamento_de_Honduras) Juan_de_Aranda_Salazar Ismael_Oddo Juan_José_Exposito_Ruiz La_Regenta_(TV) Keith_Mullings Le_Bellay_en_Vexin Juan_Pierre Jessica_Lindell-Vikarby Jose_Clementino_de_Azevedo_Neto Kullunā_li_l-watan_li-l-ula_li-l-`alam La_Neuvelle_les_Scey La_Tranclière José_Manuel_Caparrós Kakure_Kirishitan Ivan_Vinogradov La_Misión_de_Nuestra_Senora_del_Pilar_y_Santiago_de_Cocóspera Kifkif Lal-ló Leix José_María_Manuel_Cortina_Pérez Jeff_Ward Jose_Lopez_(desambiguacion) Islote_de_Sable_Blanc King_(Wisconsin) K_V_S_K._United_Overpelt-Lommel Juan_Montero_de_Rojas Jardines_Sebastià_Gasch Invasion_francesa_de_México Karlheinz_Deschner Letras_de_chocolate La_guerra_de_los_antartes Instituto_Nacional_de_Estadistica_y_Censos_(Argentina) Lista_Roja_de_Especies_Amenazadas_de_la_UICN Jansky_(unidad) La_Teacher_de_Inglés Kaishakunin Lista_de_alcaldes_de_Castrillon James_Burke_(historiador_de_la_ciencia) Lacy_Duarte Jon_Hnefill_Adalsteinsson Lain_Entralgo Juan_Aramburu Lista_Europa_Ecologia James_H_Meredith Linea_74_de_TMB Isla_Yttygran Le_Mesnil_sur_Oger Kagarlyk Legión_de_Cristo La_Estacion_de_la_Alegría

html map