Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dragon_visionario Cámara_del_Pueblo Aleuroduplidens_croceata Alfredo_Adum_Ziade Dianthus_subulifolius_f._leucopetalus Dímero-D Cultura_aconcagua Correze_(Correze) Distrito_de_Chatellerault Cymones_rufus Dobleache Distribucion_Binomial Crevol Dangar_-_Ufo_Robo Alessandro_Araldi Echinoplaca Domingo_Aguirre Algo_extraño_en_nuestras_vidas Dream_Theater Departamento_de_seguridad Defecto_topologico Edificio_Mirador_Cabo_Corrientes Amantis_bolivarii Diana_Rigg Ctenophyllum DOCK2 América,_América_(película) Dego Dos_jugadores Deep_End_Live! D._E._C. Distribuidor_Imabari Edi_Orioli Dagoberto_Portillo_Gamero Distrito_electoral_de_Alexander_(condado_de_Morgan,_Illinois) Diagrama_de_Onda_Estacionaria Curva_seno_del_topologo Copa_Bimbo_2010 Duomi Convención_Unica_sobre_Estupefacientes Derecho_administrativo_de_Espana Discografía_de_Enya Díptico_(comercial) Dutch_Savage Corethrogyne_obovata ESTCube-1 Dragon_Ball_GT:_100_anos_despues Alloxylon Edificio_del_45_East_66th_Street Distrito_de_Kufstein Die_keusche_Susanne Deduccion_automatizada Distrito_de_Guna Diva_(album) Coprosede

html map