Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Protestas_en_Jordania_de_2011 Precy_sur_Oise María_Alonso_Coronel Marqués_de_Cádiz Mikoyan_Gurevich_MiG_15 Grealou Presbiterio_de_la_seo Preterito_Imperfecto Luis_Sergio_Alvarez_DeRose Mercy_le-Bas Rapid_Q Manuel_Azamor_y_Ramírez Marsianskiye_glaza Miguel_Nikoláyevich_de_Rusia Marta_Torrejón Prefectura_de_Élide Reacción_Xantoproteica Lunfarda Metro_Ligero_de_Mirandela Primera_Guerra_del_Pacífico Manuel_Cabral_y_Aguado_Bejarano Mesena Marina_Nunez_del_Prado Granny_Smith Receptores_de_serotonina María_Adanez Puerta_Real Ramón_de_Bonifaz Martabak Marianin Premio_Hugo_al_mejor_libro_de_no_ficción Línea_N3_(EMT_Madrid) Londres_Heathrow Lucio_Cornelio_Léntulo_Lupo Gobiosoma_homochroma Logitravel_Mallorca_Basquet Línea_M-151_(Campo_de_Gibraltar) Presidente_del_Congreso_Nacional_del_Perú Pseudoryza Prionosepalum Malpartida_(desambiguación) Lord_Nieve Marcy_(Ródano) Grevillea_approximata Locas_de_amor Puli-puli Programa_Tiempo_Libre Maria_Reyes_Sobrino Mara_(región) Premio_Grammy_por_Disco_del_Año Lou_de_Olivier Gottfried_Keller Maitin Mendicino Lobivia_zudanensis

html map