Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kyle_(Texas) José_Ramón_Fernández_(actor_argentino) Ku_Lung Junco_tapatio José_Joaquín_Almeyda Juan_de_Jáuregui Las_Parejas Jose_Angel_Espinoza_"Ferrusquilla" Kishsha Litargus_antennatus La_Acequia La_tesis_de_Nancy Las_Moraditas_de_Taco Junta_de_exrectores International_Consumer_Electronics_Show Isla_Heard José_de_Espinola Leonid_Ilích_Brézhnev Kilómetro_0 Juramento_de_Feanor Juan_Sorapan_de_Rieros Lemlanti Jose_Luis_Pérez_Díez Lacanismo Lectura_kun'yomi Juan_Orrego-Salas Lepturus_compressus Jose_Maria_Setién LDZD Jose_Crespo La_Pedriza_de_Manzanares Johannes_Kaltenboeck La_defensa_Luzhin Jose_Agustín_Goytisolo Lagunas_de_Canada_del_Hoyo Ismael_Aguilar_Velásquez Laguna_Salada Kathy_Sledge José_Luís_Pellicer Josef_Mengele Karl_Deichgräber Interviú_Fadesa Isla_del_Principe_de_Gales Jose_Nogales Kaloula_picta Ivan_Zamorano José_Monero_Renomo Limniris_bracteata Lipaugus_fuscocinereus Lista_de_capítulos_de_Escuela_Wayside Juan_Miguel_de_la_Guardia Juan_Antonio_Larrañaga Le_Chautay Lamadrid_(Tucumán) Jardin_Botánico_de_Sanlúcar

html map