Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estación_de_Riba-Roja_de_Turia_(Renfe) Empiristas Foca_monje_del_Caribe Festival_internacional_de_cine_estudiantil Facultad_de_Medicina_y_Psicologia_de_Tijuana Emilio_José Ernst_Pritzel Euphoria_nephelioides Flora_Boreali-Americana_(Michaux) Ferrières-en-Bray Escudo_de_castropol Enlaces_útiles Football_Club_Pasching El_jardín_secreto_(novela) Edouard_Drumont Estado_del_bienestar_inglés Fontaine-les-Bassets Fieulaine Francesc_Vicent_Garcia El_tango_en_París Formación_del_estado_hondureño Elecciones_al_Parlamento_Vasco_de_1998 El_codigo_Da_Vinci_(película) Foramen_intervertebrale El_Gabal Ernen Fotografía_de_modas El_ultimo_cafe Extincion_masiva_del_Permico_Triásico Foxconn Esperanza_Macarena_de_Sevilla Elector_de_Sajonia Electrocoloreado Eres_(canción_de_Shakira) Educanix Flying Estrecho_de_Cabot Escolania_del_Escorial Estación_de_Vilanova_i_la_Geltrú Estacion_de_Bilbao-La_Concordia Elias_inaty Forasaccus_lanceolatus Farmville El_existencialismo_y_la_sabiduría_de_los_pueblos Eisai_I_Foni Fascioliasis Experimento_de_sherif Fram_(Eotheod) Etude_Op._10_nº12_(Chopin) Eupatorium_pseudoprasiifolium El_Talismán Estación_de_Riudecanyes-Botarell Feel_Good_Inc. Eleonora_Wexler Espectro_de_un_operador

html map