Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ministerio_del_Interior_de_Serbia Antonio_Gonzalez_(desambiguacion) Moviment_d_Unificacio_Marxista Andres_Manuel_Lopez_Obrador Hoz_de_Marín Anisodáctilo Hierba_de_pitos Arne_Dokken Atlas_linguistico_de_la_peninsula_iberica Andi_Lila Atletismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012_–_100_metros_vallas_femenino Hábitat_Soluciones Monte_Catalina Andréi_Vyshinski Avenida_Larco_(canción) Apristurus_internatus Minador_(biologia) Hamblain-les-Pres Arnuwanda_II Grupo_esporadico Homoeosaurus Archivo_Nacional_del_Ecuador Hoffmanniella_silvatica Guerra_entre_la_Confederación_Argentina_y_el_Estado_de_Buenos_Aires Iberia_asiática Mirto_anis Anticlimax Montliot_et-Courcelles Guerra_Civil_Espanola_en_Zamora Motor_de_navegación Mobile_County_Public_School_System Mitsuyoshi_Yoshida Anos_780_adC Mirafra_javanica Hora_clave Avenida_Nueva_York_Avenida_Florida_Universidad_Gallaudet_(Metro_de_Washington) Hot_Wheels Antolin_Faraldo Andante_para_organo_mecánico_(Mozart) Guerra_ruso-finlandesa Monte_de_Santa_Odilia Heiloo Ideologia_totalitaria Miracle_de_los_Peixets Arco_diafragmático Heritiera_utilis Idiomas_protoindoiranios Anatomía_Kranz Hormiga_atómica Guardarraíl Andres_Díaz_Marrero Arbol_de_curry Arisaro Asociación_Japonesa_de_Futbol Arlington_Independent_School_District

html map