Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Acidithiobacillaceae Wild_Mood_Swings Valantia_filiformis Comunas_de_Medellín Varitek WP:PROPB Age_of_Empires_II:_The_Conquerors Zonitis_nigroapicata Waldo_Perez_Cino Ajo_de_cigüeña William_Parra Academia_Hondureña Cistales Conflicto_del_algodón_en_Mexico Zamora_(Aragua) Cigüenon Comisión_de_la_Regata_Internacional_de_Tigre Chitala_hypselonotus Aeropuerto_de_Tofino Civia Condado_de_Glynn_(Georgia) Cinnamomum_erectum Alcaudón_(desambiguación) Cofradia_de_la_Entrada_de_Jesus_en_Jerusalén_de_Albalate_del_Arzobispo Wetumka_(Oklahoma) X_CD_Roast Acreedor_bilateral Agustín_Aragon_y_Leon Conde_de_Gomara Villalgordo_del_marquesado Work_of_Art Abbott_y_Costello_contra_Frankenstein Zenón_de_Mérida Wäldi Yemayá A_Flora_of_Western_Middle_California Aconitum_carmichaeli_var._angustius Coluria_(genero) Ciudad_de_Jammu Chica_ye-yé Acero_Wootz Valcebollere Villa_Almirante_Brown Walbaum Conjeturas_sobre_la_Atlantida Accion_(matematica) Condado_de_Franklin_(Florida) Colegio_Infantes_(Toledo) Vinogradne Acido_halogenhidrico Al_filo_de_las_sombras_(novela) Vera_de_Bidasoa_(Navarra) WP:IN White_Album Companía_de_Jesus

html map