Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cystium_cicer Diputacion_de_Granada Corynetidae Dunlop Cœur_de_Pirate_(álbum) Alytaus_arena Duelo_Xiaolin Corymborkis Aleksei_Rikov Cristobal_Burgaris Crispo Costarica Desde_el_puerto_(cancion) Eastport_(Nueva_York) Día_de_la_Victoria_en_Europa Deuterodon_supparis Culturas_indoeuropeas Crotalus_cerastes Duque_de_Caxias_Futebol_Clube Coupling_Facility Alejandro_de_Schleswig-Holstein-Sonderburg Amalophyllon Diócesis_Nivariense Darśanas Deepak_Chopra Diseño_y_análisis_orientado_a_objetos Dilema_Televisión Distrito_de_dijon Damirón Crudités Diak Duriga Allan_Kardec Década_de_1540 Dobrasinovic David_Lobo Alfredo_Gómez_Cerdá Director_de_juego_(juegos_de_rol_de_mesa) Distrito_de_huancarani Ali_ben_Yusuf Alianza_de_los_Liberales_y_Demócratas_por_Europa Alto_Karabaj Cromeriense Diego_Fernando_Latorre Aljazeera_English Corticotropina Crocidura_watasei DIVERSA Departamento_de_Horticultura_y_Diseño_Paisajista_de_la_Universidad_Temple Corona_obsidional Diseno_de_reactores Deporte_en_el_Antiguo_Egipto Cubrición Delfina_Guido Amadeo_Allocati

html map