Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Marius_Léon_Cladel Real_Love Liza_Echeverria Malonil_CoA Golfo_de_Túnez Mecloretamina Goltry_(Oklahoma) Primer_Ministro_Inglés Quadrasiella_mucronata Radio_Television_Castilla_y_León,_S_A. Memorias_de_Idhún,_el_comic:_La_Resistencia_-_Busqueda_(2ª_Parte) Raza_solar_(hinduismo) Michele_Sindona Quercus_seemannii Puente_de_las_Ochocientas_Varas Mariana_Coelho Provincia_de_guatemala Graphephorum_arundinaceum Los_peligros_de_Penélope_Glamour Marco_Simoncelli R._P._China Primaria_democrata_de_Nueva_Hampshire,_2008 Maria_Teresa_de_Löwenstein-Wertheim-Rosenberg Marta_Angelica_Taboada_Dillon Quebrada_de_los_sosa Pueblo_Solís Malón_(Zaragoza) Marie_Madeleine_Piochet_de_la_Vergne Procesador_de_alimentos Medulla_ossium Qu_(lenguaje_de_programación) Luis_Munoz_Cortés Pāli Ramon_Rodriguez_Familiar Pseudobias Quercus_pyrenaica_var._macrophyllos Psittacosaurus_meileyingensis Pteropus_samoensis Metro_septenario González_Gómez Greggia Material_de_Saint-Venant–Kirchhoff Rebelion_de_los_machetes Gonzalo_Javier_Piñeiro_García-Lago Presidente_de_la_Republica_de_Chechenia Lugalzaggisi Mariúpol Matias_Damian_Alonso_Vallejo Lío_en_Río Mentha_lacerata Quinto_elemento Martires_de_Carral Mallacán Mandrasto Racing_Club_de_France_Colombes_92

html map