Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chusé_Raúl_Usón Vilarinho_do_bairro Vinos_de_Italia Abdón_(Juez_de_Israel) Verzino Abril_de_1954 Abdel_El_Kaoutari William_Dafoe Yolao Citroen_Saxo Chiaki_Takahashi Alberto_Dalvés Club_Deportivo_Pegaso Coloso_(Sucre) Xeroftalmía Zach_Randolph Vandling_(Pensilvania) Wolfgang_Guillermo_del_Palatinado-Neoburgo Condado_de_Toreno Aida_Faingezicht_Waisleder Chioneidae Vitry-sur-Seine Valtierra_de_riopisuerga Xenophanes_(album_de_Omar_Rodríguez_López) Yákov_Davidovich_Moshkovsky Zambua WP:D Club_Atlético_Atenas_de_San_Carlos Wendos Abinia Abasia Condado_de_Nicholas_(Virginia_Occidental) Aeropuerto_Internacional_de_Gotemburgo-Landvetter Aeropuerto_de_Slaviansk-na-Kubani Zanonia_bibracteata Ajaba Congregación_para_el_Culto_Divino_y_la_disciplina_de_los_Sacramentos Ciudad_Argentum Cofradía_de_los_Estudiantes_(Jaén) Xabier_Jáuregui_Blanco Adrian_Castrejon_Castrejón Adrián_Arias Compra_en_cuotas Yamandu_Palacios Zonitis_atriceps Vœuil-et-Giget Charles_Leon_Williams A_merca Aceptacion_(house) Ailuroedus_melanotis Consejo_interamericano_para_el_desarrollo_integral Violone Cineraria_anthemoides Convencion_Preliminar_de_Paz Aboncourt_Mosela

html map