Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Isla_Año_Nuevo Isla_Cooper Ita_Suomen_lääni Juguetes_para_olvidar_(álbum) LNFA Josep_Galofré_y_Coma Jarales_(Nuevo_México) Lanfranco_(arquitecto) Karadorde Lengua_etíope Laureano_Echevarria_Perales Lilian,_Azafata_del_Aire Japan_Media_Arts_Festival Jardin_Botánico_de_la_Universidad_de_Constanza La_cena_de_los_generales Julián_Luque Josep_Maria_Madorell Krusevac Intercambiador_Ōmishima Iñaki_Bollaín_Ochoa Islas_Fundy Lesmes_de_basterrica La_Higuera_(Bolivia) Jose_Maria_Hernandez_Garnica K_C._&_the_Sunshine_Band Islas_Egadas Jose_Salvador_Cavero_Ovalle Johann_Wilhelm_Ludwig_Gleim Jose_Marcelo_Ejercito Javier_Astudillo_Zapata La_Coma José_Luis_Tamayo Joaquin_Martinez_de_la_Roca Lago_Leopoldo_/_Lago_Autana Leonides Letonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Invierno_2010 Ivan_Balliu Interestatal_805_en_California La_Cuba LM_C Leopoldo_II_del_Sacro_Imperio_Romano_Germánico Juanjo_Ciércoles Kilometro_31 Interior_Gateway_Routing_Protocol L'assassin_habite_au_21 Jordan_Taylor_(piloto) KK_Hito_Jõhvi Lista_de_episodios_de_DNA² Ley_de_Medidas_de_Protección_Integral_contra_la_Violencia_de_Genero Karasu_tengu Issipile_(Sandoni) Lista_de_capitulos_de_XiaoXiao Juan_Antonio_Vizarron_y_Eguiarreta Laguna_de_Rocha_(Esteban_Echeverria) Jose_Antonio_Elola-Olaso_Idiacaiz

html map