Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Virgen_con_Niño Consello_da_cultura_galega Academicos_de_Tonalá Cilindro_de_oxígeno Albion_(Washington) Adolesencia Circulo_polar_ártico Wikipedistas Club_Deportivo_Quintanar_del_Rey Comuna_de_Camina Academia_Panameña Christopher_Butler Vezins-de-Levezou Condado_de_Villada Vaux_et_Chantegrue Aeropuerto_de_La_Habana_Internacional_Jose_Martí Chiruromys_vates Ventes-Saint-Remy Adrenalin:_Fear_the_Rush_(pelicula) Akito_Sōma Condado_de_Camden_(Georgia) Varese_1910 Yakiniku Aldeanueva_del_Camino Academia_General_del_Aire Villaines_les-Prevôtes Codigo_GBR Chauvigny_du_Perche Chernivtsi_(región) Adri_van_Houwelingen XXX_(película) Club_Defensores_de_Pronunciamiento Acuerdo_de_arrendamiento_de_la_Bahia_de_Guantánamo CieloBuio Aeropuerto_Internacional_de_Seeb Vilayato_de_Salónica Waterpolo_Navarra Wladyslaw_Reymont Zangoose Valle_de_Tarma Voluptas Claudio_Sánchez_Albornoz Ciclo_integral_del_agua_de_la_Comarca_de_Pamplona Wicca_britanica_tradicional Ciegossordomudos Ciudad_de_Turrialba Clases_de_acorazado Abadía_de_Císter Clube_Sport_Maritimo Wuerosaurio Contrato_del_Bosque_Permanente Cipria_Císcar_Casabán Yakov_Yuróvski Yacimiento_arqueologico_de_Dona_Blanca Zookey

html map