Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Montigny_Saint-Barthelemy IL-62M Minimo_comun_denominador Aru Gros_Islet_(Santa_Lucia) Anfiteatro_de_Cartagena Idiomas_del_Perú Astyanax_argyrimarginatus Avellanas_vanas Harry_F._Byrd,_Jr. Grupo_Endesa Apeadero_de_Couto_de_Cambeses Autovia_Alcolea_del_Pinar_Alcaniz Arteria_laríngea_inferior Hemigrammus_lunatus Auricularia_lactea Armarie_Cruz Arqueologia_prehistorica Hugo_Blanco_(músico) Ibitinga Gruey_les_Surance Argentine_Football_Association Aramotz Ayuntamiento_de_Säynätsalo Monarquiano Hańcza Autoorganizacion Mormaison Huelga_laboral Humaitá_(Dpto._Neembucu,_Paraguay) Modelo_del_budin_de_ciruela Historia_de_España_en_America Asociacion_senales_de_humo Asparagus_setaceus Monotoma_gotzi Asociación_de_Canales_de_Televisión_del_Ecuador Hazaragi Howard_Bernstein Ancara Montsaleviidae Andréyevskaya Andrea_Jaeger Ano_282 High_Bandwidth_Digital_Content_Protection Gynerium_sagittatum Arte_Optico Mr._Perfect_(cancion) Asociacion_de_Constructores_de_Fórmula_Uno Hodos Hot_Springs_Landing_(Nuevo_México) Gyetvai_László Holofrase Monodontidos Arroyo_aigua HMS_Howe_(32)

html map