Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Metodo_paranóico-crítico Prosopis_caldenia Proceso_de_Andrussow Michael_Owen Lucio_Porcio_Licino Puente_de_aplicacion God_is_a_DJ Reao_y_pukaruha Puerto_deportivo_Santa_cruz_de_la_palma Metro_de_varsovia Maharajpur Luetzelb Los_Caciques Gombe_(Kinshasa) Quercus_gibraltarica Lo_que_el_viento_se_llevó_(pelicula) Martín_Piñera Real_Monasterio_de_Santa_Clara_de_Tordesillas Miguel_Antonio_de_la_Gándara Provincia_de_Saucarí Princesas_(película) Miguel_López Produccion_económica Real_academia_de_cultura_valenciana Miguel_Barsola Los_Muppets_(pelicula_de_2011) Ludovic_Obraniak Lucien_Hinge Quincoces Mecano:_Grandes_éxitos Mesas_receptoras_de_sufragios Pterocnemia_pennata_tarapacensis Mancomunidad_Tierra_de_Tábara Manuel_Álvarez_Rabago Propiedad_Intelectual_en_Ecuador Prudencio_Patrón_Peniche Matricula_de_honor Protea Los_Vélez Pozo_de_zamzam Presa_de_derivación Primera_division_espanola_1960_61 Pulmonar Publio_Ovidio_Nasón Pristimantis_simonsii Grano_métrico_(unidad_de_masa) Racing_Club_de_Strasbourg Lynx_(mitologia) Marcha_analitica Quimbaya_(etnia) Real_Pontificia_Antiquisima_Ilustre_y_Penitencial_Cofradia_del_Señor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra_Sra._de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor Los_Sims_primera_cita Pérignat-les-Sarliève Lluis_Millet Martin_Kippenberger

html map