Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

The_Children's_Hour The_Matrix_Reloaded_The_Album Sebastián_Elcano_(Córdoba) Taoistas Savigny-sur-Ardres Thomas_Willett Salto_en_esqui Siva_puraná Saltigi Samsung_S5560 Sardur_I Síndrome_del_doble_Y Sol_Incaico Tomb_Raider_(videojuego) The_Rolling_Stones_UK_Tour_1971 Tatiana_Tolstaya Sean_John_Combs Thule_(Era_Thuria) Tar-Calmacil TheFutureEmbrace Star_Trek_VIII_Primer_contacto Tomasi_Puapua Saint_Amant_de-Nouère Thor_(banda) Tiquire_Flores Sony_Ericsson_w600 Sierra_de_pisco The_Last_Amazing_Grays Servicio_de_Proteccion_de_la_naturaleza San_Justo_(departamento) Sethy_II Sanity Torre_Punta_Reforma Subatlantico The_Times_They_Are_a_Changin' Santa_Eulalia_de_Roncana_(Barcelona) Sistemas_economicos Tonawanda_(condado_de_Erie,_Nueva_York) Super_Fisgon_y_Despistado Sport_(diario) Saint-Michel-de-Plélan Thai_Airways Santo_Toribio_de_Mogrovejo Sothis Tecoma_nodosa Saint-Amand_(Creuse) Say_Hello_(canción_de_Deep_Dish) Torrente_circulatorio Tigres_de_la_Liberación_Tamil_Eelam Toamasina Teoria_Sintetica Sinoarundinaria_formosa The_King_of_Fighters_XI Tetraonyx_humeralis Selene_(mitología)

html map