Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Huevo_Kinder Atomista Auditorio_juan_pachín_vicéns Historia_militar_de_la_URSS Harum_Al-Rashid Antonio_Maria_de_Bucareli_y_Ursua GroBer_Wannsee Auriculariales Hecho_en_México_(logotipo) Arnold_hauser Haemulon_flaviguttatum Armada_Marroqui Artaxias_II_de_Armenia Hopea_chinensis Mito_de_la_biga_alada Idioma_fráncico Hoseanthus_lobbii Historias_detrás_de_la_muerte Mimastra_leyteana Mortadelo_y_Filemon_-_El_brujo Hoplasoma_unicolor Antonio_Bosio Monasterio_de_Albotín Arthur_Whitten_Brown Modo_de_audicion_reflexivo Hispano_Villiers Momo_Hinamori Montañas_Yin Arturo_Mackenna_Íñiguez Austin_butler Montana_Ossa Movimiento_para_la_Unificación_de_Rumania_y_Moldavia Antoni_Asuncion_Hernández Arzobispo_de_Santiago_de_Chile Hiromi_Tsuru Arroz_Parellada Hermandad_General_de_Andalucia Histidina_cinasa Anales_de_la_Sociedad_Espanola_de_Historia_Natural Huracán_Alex_(desambiguación) Miéry Antioquía_de_Siria Mordella_tetraspilota Antonia_Herrero Ave_del_paraiso_raggiana Avión_Ehecatl Monjes_basilios HIST2H3C Guémez_(Tamaulipas) Ataque_a_los_cristianos_de_Bagdad_de_octubre_de_2010 Gui-Gui Héroe_de_la_República_de_Cuba Hipotecaria Montse_Gatell Grupo_de_Apoyo_Operacional

html map