Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Loze Maite_Brick Marcos_Zapata_Mañas Preludios_de_Debussy Methotrexate Llorenc_Barber Marduxi María_Maluje Meunet_sur-Vatan Proceso_primario Luis_Elías_Sojit Mathon Maján_(Soria) María_Rivas Proyecto_Aratirí Provincia_de_grau Que_será_de_ti_(Como_vai_você) Maria_Cristina_de_Borbón_y_Borbón Maria_Dolores_del_Rio Manfredo_Álvarez Mensun_Bound Maní_jíbaro Raion_de_Uzorodsky Grasshopper_(banda) Gordinflon Provincia_Carbonia-Iglesias Gramilla Martina_Gusmán Pégairolles_de_Buèges Gobierno_regional_del_Peru Pygopleurus_akbesianus Referendo_autonómico_de_Bolivia_de_2008 Major_League_Soccer_2007 Macrostelia_laurina Gran_Alianza Lyndon_(Kansas) Manzaneda_(Oviedo) Markina_(Vizcaya) Goniophlebium_scouleri Maia_Mijailovna_Plisietskaia Luis_de_Briceño Luis_Ángel_Arango Lope_Íniguez Príncipes_de_Novgorod Gobierno_de_las_Misiones_Guaraníes RJ_Rosales Mesta_(río) Queen's_University Manglar_de_Madagascar Real_Sociedad_Económica_Vascongada_de_Amigos_del_País Mauro_Mendonça Lycoming_T53_L-1 Millennium_Tower_(Dubái) Provincia_Kie-Ntem Magnetofon_de_bobina_abierta

html map