Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juan_Bautista_Valldecabres_Rodrigo Juan_Domínguez_Cota Jónína_Leósdóttir Isla_Lola Lagrima_artificial Lista_de_marcas_de_cigarros Junior_Fernandes José_Ángel_(desambiguación) Jardín_Botánico_de_la_Universidad_de_Génova KV_2 Joaquin_de_Mendizábal_Tamborrel Lista_de_episodios_de_Conan_el_aventurero Juan_Alvarez_de_Caldas Jose_Maria_Velasco_Alvarez Interleucina_7 Laguna_del_Diario Lisias_(desambiguacion) Istmo_Carlos_Ameghino Liquido_cerebroespinal Little_Rock,_Arkansas Kc_and_the_sunshine_band Jasmine_You Iáyur_veda_blanco Joey_Styles Lista_de_obras_de_Claude_Debussy Linda_Lavin Lalabel,_La_Nina_Magica Juande José_Luis_Luege_Tamargo Inteligencia_Intrapersonal Larraina Latinoamerica_es_un_pueblo_al_sur_de_Estados_Unidos Juan_María_Aburto_Rike Jose_Antonio_Fernandez-Ordoñez Leptipsius_striatus Jenaro_Prieto_Letelier Jorge_Aníbal_Gomez_Gallego José_Grases_Riera Kukuihaele_(Hawái) Juan_Suárez_Barquero Ley_de_Ordenación_Urbanistica_de_Andalucia_ley_7_2002 Leonor_de_Provenza Juan_Hipólito_del_Sagrado_Corazón_de_Jesús_Yrigoyen_Alem Jose_Luis_Marquez_León Jean-Baptiste_Boyer-Fonfrède Juan_de_Borgia Isla_de_los_Reyes Jardin_Botanico_Martín_Cárdenas Katie_Featherston Ipsilon_Persei Jara_del_diablo Izon_la-Bruisse Jesus_Ramírez_Stabros John_Jenkins_(basketbolista) José_Bernardo_Couto_Pérez

html map