Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Flecha_del_Rompido Elecciones_Autonomicas_Madrilenas_(1987) Educación_especial Ejercito_Popular_de_Liberacion_de_Colombia Estación_de_Terrassa El_cuñado_/_Rosalbita El_jeque_blanco_(película) Estación_Takinogawa-Itchōme_(Toden) Fernando_de_Avis_y_Trastámara Francia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Melbourne_1956 Embajador_de_Espana_en_la_Ciudad_del_Vaticano Eufrosina_de_Pólatsk Filipinas_en_los_Juegos_Olimpicos Enrique_Martínez Eugenia_caryophyllifolia El_florido_pensil_(película) Estadio_Víctor_Antonio_Legrotaglie Espacio_Natural_de_los_Montes_Obarenes-San_Zadornil Florentine_Lahme Federacion_Internacional_de_Deportes_para_Ciegos Estacion_de_Etxarri-Aranatz Entorno_de_trabajo_concurrente El_clan_del_oso_cavernario Esteban_de_palma Elecciones_generales_de_Espana_de_1886 Exposición_Hispano-Francesa_de_Zaragoza Francisco_Liszt Ejercito_de_Liberación_Nacional_de_Bolivia FC_Zürich F4_Eurocup_1.6 Ensayo Estrecho_de_fromveur Fi1_Pavonis Epifanio_Mejía Euphaedra_(Xypetana)_crossei Ernesto_H._Velasco Esnaider Fano_(Italia) Figuración_Libre Emilia_de_toro_herrera FC_Kaiserlautern El_Manantial Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision_1999 Estadio_de_Fútbol_Acapulco Ernesto_Laguardia Espectros_(obra_de_teatro) Exosoma_quadimaculatum Flumpet Figuras_dialecticas Estado_nacional_(programa_de_televisión) Exodo_jujeno Episodios_de_Cuentame_como_paso Fiesta_del_verdeo Federacion_de_Oceania_de_Fútbol_Americano Flag_Of_Convenience_(banda)

html map