Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Wael_al-Halki William_Morton Clutet Victoria_(telenovela_de_1987) Condado_de_Mifflin_(Pensilvania) Vma_2010 Aeropuerto_Nacional_de_Chilpancingo Xenodermatinae Ciudad_VLC_Radio_89.9FM A_tale_of_two_kitties Virgen_suyapa Zarnești Yehuda_Kiel Ciencia_médica Charles_Frederick_Worth Adansonia,_n.s. Zhang_Xiang_Wu_張驤伍 Viaducto_de_Paso_Molino Adaptación_social Welles-Pérennes Valle_del_Chota Circuito_de_knockhill Yiotir-veda Albidella_nymphaeifolia Xoxocotla_(municipio) Ciguato Chile_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Albertville_1992 Vladimir_Pímenov Zona_de_Promesas Violeta_basta Clase_Junyō Agrupación_La_Milagrosa AS_Saint_Michel Ahsan_Alí_Syed Chatelay Yevgeni_Znosko_Borovski Circulo_arterial_periepicondíleo Vulpes_vulpes_kurdistanica Al_Nafat_Bagdad Adios_Mr._Chips Agustín_Jose_Antuna_Alonso Circunvolución_(cerebro) Colada_centrífuga Command_&_Conquer:_Renegade Achyranthes Adalberto_Martinez Zorzal_ceniciento Cnopus_impressus Ager_Lerida Colombiers_(Hérault) Vauxhall_(Nueva_Jersey) Agustín_Hernández_Fernández_de_Rojas Aki_ku_(Hiroshima) Zhao_Wei W_inds

html map