Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Séry-Magneval Tadeusz_Ajdukiewicz Steffen_Justus Son_de_mar Saint_Calais_du_Desert Temporada_2009_del_fútbol_femenino_chileno Siros_(Pirineos_Atlanticos) Susa_(Túnez) Siro_de_Génova Saudoy Sapindus_paniculata Sulzburg_(Baden) Santiago_Futsal The_Bad_Boy:_The_Most_Wanted_Edition Take_Me_On_The_Floor Tacural Secretario_de_Estado_de_Asuntos_Exteriores_y_de_la_Mancomunidad_britanica Saint_Germain-la-Montagne San_Nicolas_de_Pánuco The_Fog Television_Playhouse The_Michael_J._Fox_Show_(serie) Susañe_del_Sil The_end_of_the_beginning Siraitos Sucesos_del_5_de_octubre_de_2000_en_Yugoslavia Spermophilus_lateralis San_José_(Tucumán) Superintendencia_de_Casinos_de_Juego_de_Chile Solar_Decathlon Sábana_Santa_de_Turín Segunda_División_Venezolana_2010_11 Sant_Jaume_de_Frontanyà Saraburi Temporada_2013_de_GP2_Series Sarambí_TV_(Mitãme_Guarã) Torneo_Clausura_2005_(Argentina) Santuario_de_Jesús_de_la_Salud_y_Maria_de_las_Angustias_Coronada_Gitanos_de_Sevilla The_Charlie_Brown_and_Snoopy_Show Shuremy_Felomina Sieuras Tree_Rollins Tracfone Stenopyga_ipassa The_BBC_Archives Síndrome_de_cromosoma_X_fragil Sclerocarya_caffra_var._oblongifoliolata Saint_Honore_(Sena_Marítimo) Tarjeta_aceleradora_de_gráficos Sharya Thèbe Sir_Charles_Hubert_Hastings_Parry Sanícula_hembra Son_of_No_One_(película) Seleccion_nacional_de_fútbol_de_San_Marino

html map