Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Barbudo_frentigualdo Calco_léxico Brogliano Carbonell Bobby_Henderson Cavada_Grande Cassiope_hypnoides Casa_Matta Caballos_peruanos_de_paso Bandera_de_la_provincia_de_Neuquen Calle_219_(línea_White_Plains_Road) Biarritz_(Canelones) Carinotetraodon_borneensis Bob_Harris Batalla_de_Auberoche Batalla_de_Marignano Carlos_Antonio_Munoz_Cobo Bitaca Censos_en_2010 Bolbelasmus_bajaensis Blanquillo_barqueño_de_Alcala_la_Real Banda_sonora_de_El_Senor_de_los_Anillos:_el_retorno_del_Rey Cessna_336_Skymaster Báscones Carlos_Oliveira Brezons Canton_Tena Cestrum_frutescens Carratraca_(Malaga) Braillans Barnacla_Nene Cecilia_de_Mecklembourgo-Schwerin Chamaesyce_hirta_f_litoralis Calabaza_de_Mallorca Campeonato_Sudamericano_Sub_20_de_2003 Blitzwing Brown_Eyes Bulbinella_triquetra Bassillon-Vauze Champion_2014 Calculo_utilitario Carbayon_(dulce) Betty_Blue Bioética Bandera_de_Swiebodzin Broadway–Calle_Lafayette_(línea_de_la_Sexta_Avenida) Burnout_2:_Point_of_Impact Castillo_de_Lezuza Carlos_Llanos Bowen_(crater_lunar) Before_the_Lobotomy Barbara_J._Crandall_Stotler Busto_de_Asdrúbal Bath_(Virginia_Occidental) Camilo_Jose_Cela

html map