Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Strip_Tease_(album) The_Bootleg_Series_Vol._4:_Live_1966._The_"Royal_Albert_Hall"_Concert Tragedia_lirica Thoire-sous-Contensor Segunda_division_chilena TI_Basic Shannon_Mitchell Sala_i_martin Superintendencia_de_Bancos_y_Seguros_del_Ecuador Tarquin_Fin_tim_lin_bin_whin_bim-lim-bus-stop-F'tang-F'tang-Olé-Biscuitbarrel Torneo_de_halle San_mateo Sellos_de_Espana_en_2001 Silverhill_(Alabama) Sonora_(Mexico) Secretaría_de_Agricultura,_Ganadería,_Desarrollo_Rural,_Pesca_y_Alimentación_(Mexico) Sargent Thomas_à_Beckett Splinter_(album) Tekstilshchik_Ivanovo The_Hangover_Part_II Sergio_Gontán_Gallardo Sociedad_Agraria_de_Transformación Teatro_nacional_Preah_Suramarit Sancho_(mártir_y_santo) San_Ignacio_de_Acosta Segunda_Division_de_Chile_1964 Seat131 Sudamericano_de_Rugby_1977 Sandra_(cantante_alemana) Teodoro_Roosevelt Santa_María_(barco) Torre_de_los_Varona Television_en_Espana_en_1986 Saint-Jean-de-la-Léqueraye Scaphiopodina Silene_barbata Sidi_Boumediene Selección_de_fútbol_de_la_Guinea Sacha_mistol Salinete Scortizus_maculatus Sandalfoot_Cove_(Florida) Shot Suzuki_Servo_s-100 São_Mamede_de_Ribatua Suplicio_de_la_rueda The_Gossman_Project Sorex_volnuchini Sandnes_Ulf Star_Wars:_Battlefront_(desambiguación) Serie_401_a_450_de_Andaluces Snowboard_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Vancouver_2010 Saimazoom Saint_Clément_sur-Durance

html map