Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Congreso_del_Partido_Socialista_Obrero_Español Acatenango_(municipio) Clavelli William_Poel Comentarios_reales Africa_del_Norte Cinchona_scrobiculata_var._delondriana Clarisa_capuchina Cinco_poderes Aeródromo_de_Ontur Chunkunab Vidal_de_Milán Valle_de_Lobos Windows_CE_5_0 Chenopodium_catenulatum Xenochalepus_ampliatus Club_Z Adefago Wilhelm_Schürmann-Horster Video-oculografo Aerides_quinquevulnera_var._flava Vita-Cola Clay_Mation Agrionopsis_brachyptera Abyssal Wendy_Vasquez Agustín_Parrado_García Comision_Internacional_de_Nomenclatura_Zoologica Vilobi_Club_de_Futbol Charles_Eckman Acústico_(álbum_de_André_Sardet) Victoria,_Texas Victor_J._Stenger Wmc ZT2:ES Congregación_de_la_Vera-Cruz_(Jaén) Club_atletico_de_madrid Veronica_Artica Cimbrios Aeropuerto_de_San_José Alabaminidae Acacia_formosa Albuquerque_New_Mexico Alberto_alcocer_y_ribacoba Chonchon Xi2_Ceti Con_el_culo_al_aire_(serie_de_television) Adolf_Erik_Nordenskiold Claude_Bertin Vizcondado_de_urgel Aitutaki Xerosis YaKuake Zopilote_rey Colin_L._Powell

html map