Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Festival_Internacional_de_Cine_de_Ibiza Estación_Kulosaari_(Metro_de_Helsinki) F.Meigen Enterosora Etienne_Brûlé Esprue_tropical Embajadores_del_Reino_de_España Estado_de_Kuwait Elko_County_Courthouse Euphorbia_chapmanii Ferreria-Arena_Ciudad_de_Mexico_(estacion) Foz_do_Iguacu Elección_de_la_sede_de_las_Copas_Mundiales_de_Fútbol_de_2018_y_2022 Franklin_Park_(Nueva_Jersey) Factores_de_escala Estación_de_Maisons-Alfort_-_Stade Epito Francis_Hughes_Murkowski Expedicion_de_Lamadrid_al_Alto_Peru El_viento_(película) El_Principe_Feliz El_Santuario Familia_Alba Esferas_celestes Farlowella_acus Estación_de_Sant_Feliu-Consell_Comarcal Estación_de_La_Chaussée-Saint-Victor Estación_Rucapequén Edmund_Hoyle Enemy_of_God Feliciano_de_silva Festival_de_Eurovision_1966 Febrero_de_1990 Estacion_La_Salada_(Santa_Fe) El_mercenario_de_granada Erich_Ziegel Florian_Von_Zurowski Eriodendron_occidentale Flor_de_pasion_(pelicula) El_califa_de_Bagdad Francisco_Cosme_Argerich Factor_de_ruido Ejército_Nacional_de_Colombia El_triunfo_del_amor Factor_de_maduracion_de_linfocito_citotoxico Faverani Exosoma_nigricorne Efecto_térmico_de_memoria_(polímeros) Fabricación_de_Automóviles_Sociedad_Anónima Epimela_Paraepimelazaitzevi Elecciones_generales_de_Venezuela_de_2000 Felix_Jesus_Velásquez Escuela_Española_de_Equitación Foco_eléctrico Elimia_boykiniana

html map