Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carex_teretiuscula_forma_simplicior Cantón_de_Aarau Bellatrix Caballo_marino_chilote Bio_Bío_La_Radio Canton_de_Le_Havre-4 Camp_Crook Bencilato_de_3-quinuclidinilo Bittersweet_The_Love_Songs_Collection Bois_des_Moutiers Batalla_de_megido_(609_a_c_) Año_1566 Año_mundial_de_la_fisica_2005 Banados_de_izozog Beni_Melal C._D._Choco CD_Maderas_M._Perez_Bujalance_FS Bendicion_a_fray_leon Batalla_de_Éfeso Changhsingiense Bergenfield_(Nueva_Jersey) Bangor_City_Football_Club Casa_natalicia_de_Sant_Lluís_Bertran Cambios_de_blues Batman_vs._Drácula Chaetophractus_nationi Castillo_de_la_costurera Basilepta_bicollis Batalla_de_Queronea_(86_a.C.) Botafogo_Futebol_Clube_(Ribeirão_Preto) Berles_au_Bois Cementerio_de_los_Mártires_de_Faluya Banos_de_la_Peña Buro_Politico_del_Comite_Central_del_Partido_Comunista_de_la_Union_Sovietica Brugué Brahman_(divinidad_impersonal) Batalla_del_Espíritu_Santo Ballots Camping_(juegos_de_ordenador) C.S._Lewis Briatexte Castellfullit_de_la_Roca_(Gerona) CD_Getxo Brontispa_castaneipennis Celtis_glycycarpa Carlos_Cheppi Cerro_Cauro_(Colomera) Brian_Gerald_James Azul_(album) Base_de_la_Fuerza_Aérea_Lackland Bregana_Pisarovinska Berlin_El_Salvador Benito_(senor_de_Silca) Benjamin_constant_(amazonas) Catalina_Månsdotter

html map