Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lista_de_programas_de_álgebra_computacional Leopoldo_Solís J_W_Zetterst Iván_Perez_Vargas Juego_motriz Jose_de_Aldecoa_y_Villasante Juliette_Adam Jerónimo_Gil Julio_Vilamajo Jose_Muguerza_Anitua Lista_de_capitulos_de_Slayers Jose_de_Palafox Lista_de_monarcas_de_España José_María_Gamazo_y_Manglano Jutungo Lenguas_gur_septentrionales Lava_(color) Leonie_Matthis La_Prohibida Kamenica José_Jesús_Villa_Pelayo Leppavaara Juarez Isozaki_Atea Juan_luis_de_la_vallina_velarde Landrévarzec Jacinto_racimoso L'Argentière-la-Bessée Libro_e Juan_Carlos_Silva_Bocanegra_(dibujante_de_cómics) Ligue_1_1997/98 Leísmo_de_cortesía Jornadas_por_la_Rehabilitación_en_Magallanes Isadora_gonzález Instituto_Pedagógico_de_la_Universidad_de_Chile Lamotrigina José_Miguel_Ramón_Ydígoras_Fuentes Julio_ruiz_de_alda Lista_de_estadios_de_Polonia Ley_Organica_1_2004_de_Medidas_de_Protección_Integral_contra_la_Violencia_de_Género Lebed Linea_diurna_(TUZSA) Jiří_Menzel Lawrence_Kaapama Joseph_Edward_Bromberg Laftrache La_Gangosa_-_Vistasol Jardin_Botánico_de_Tours Kris_Biantoro Josep_Puigdengolas_Barella La_Visita_de_la_vieja_dama Lista_de_países_por_población_futura_(variante_baja) Jesus_Méndez_(beisbolista) Jardines_y_Parque_del_Guadalupe_River Isla_de_sal

html map