Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eduardo_Zaplana_Hernández-Soro Festo_de_Mérida Francisco_Javier_Elorza_y_Echániz Forma_bilineal_definida Fondo_de_garantía_de_inversiones Eleanor_Velasco_Thornton Fortune_Faded Escuela_Normal_de_Preceptores_"Jose_Abelardo_Nunez_Murúa" Faveraye-Machelles El_parásito Estrella_de_Plata Eneko_Llanos Elizabeth_Ayoub Flexibilidad Espartaco_(nombre) Enero_de_2009 Factoria_de_salazones_del_Teatro_de_Andalucia Elecciones_autonómicas_madrileñas_(26_de_octubre_de_2003) Estación_de_Caniços Forn_d'Alcedo Fernando_Rodríguez_Ortega Federaçao_Anarquista_do_Rio_de_Janeiro Flers_en-Escrebieux Firelord Fairview_(Nueva_Jersey) Fra_Angélico Embalse_de_vilasouto Fonit_Cetra Font_Pública El_sentido_de_la_vida Elecciones_presidenciales_en_Chile_(2009) Formula_One_Championship_Edition Francisco_López_(pintor) Elaine_del_Valle Fiebre_del_oro_del_cañón_del_río_Fraser Flat_Island Eonycteris_robusta Felipe_I_el_Hermoso Enrique_Emilio_Molina_Pico El_Cavallero_Plácidas Fontaine-les-Cappy Filippo_Fontana Episolder El_fantasma_y_la_senora_Muir Farro_de_Tarragona Fauna_ediacarana Escrito_con_Sangre Estacion_Biobio Food_Lion Flegetontíidos Escape_from_Alcatraz Falcaria_sioides Examen_de_conciencia Encrucijadas_metabolicas Etoile_Sportive_du_Sahel

html map