Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Julia_Carabias_Lillo Isla_de_San_Vicente_(La_Coruña) Kolponomos Linea_N4_(TUZSA) Jingu_Kogo Lilioceris_lianzhouensis Leptapoderus_pseudocrucifer Jose_Manuel_Lechado_García Leleba Liudmila_Zhuravliova Jonny_spielt_auf Lista_de_paises_por_Indice_Prescott_Allen Jututu Juan_Padrós Jose_Maria_Yañez Kravets Isla_Cabras_(Guam) La_Capela Jarque_del_Moncayo John_Walker_(inventor) Julian_Miranda_y_Bistuer Jesús_Ignacio_Garcia Jose_Anon Kandyosilis_sikkimensis Koroliov_(ciudad) Lista_de_Periodicos_de_Ecuador Lagunas_y_parameras_del_Senorio_de_Molina Jaume_Casellas Josep_Mauri John_From Kahlil_Gibran Lee_Ho-Jin Jose_Veríssimo Jacob_Pereira Las_Historias_de_Ensign_Stål Kiji Isla_Kotelni La_Crosse_Catbirds Ley_de_Caducidad Liberales_Democratas_y_Reformistas_Europeos La_Croix_sur_Ourcq Jarls_de_Hlaðir Ley_Orgánica_de_Educación_(Espana) Jardín_Botánico_de_La_Rioja Körmöcbánya Jesus_Ramirez Laredo_Tamaulipas La_Serrezuela_(Camero_Viejo) Leptocypris_weynsii Linea_de_base_(medio_ambiente) Linux_RIP José_Alejandro_Pena Javeta_contracta Johannes_baptista_von_albertini Ley_de_Bioseguridad_de_Organismos_Genéticamente_Modificados

html map