Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ferrocarril_del_Val_de_Zafán Festival_Internacional_de_Cine_de_Donostia-San_Sebastian_2005 Emplazamiento_arqueológico Emiliano_di_Cavalcanti Farias_Gomez Estadio_BJK_İnonü Federico_Barbarroja Fotolitografía Estado_de_Derecho Federico_Fico_Lopez El_estafador_(Lost) Etiopia_(estacion) Eugenia_Fuscaldo Extracción_de_la_piedra_de_la_locura_(Jan_Sanders_Van_Hemessen) El_furor_del_dragon Epsilon_Arietis Euxolus_emarginatus Esmegma Escudo_de_Boyaca Estonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Amberes_1920 Emanacionismo Fondo_Fiduciario_de_Promocion_de_la_Industria_del_Software Fausto_Elhuyar_y_Lubice Fife Facultad_de_Derecho_de_la_Universidad_de_Temple Farid_Dms_Debah Elección_Papal_de_1492 Ericoides_scoparium Escuela_Técnica_Superior_de_Ingenierías_Informatica_y_de_Telecomunicaciones_(Universidad_de_Granada) El_Conde_del_Guácharo Estadísticas_del_Club_Estudiantes_de_La_Plata Embernagra_platensis_olivascens Flavor_of_love Fernanda_Hansen Estacion_San_Andres Euphorbia_polycarpa_var_parishii Equilibrio_de_poderes Embarcacion Estatuto_provisional_de_1815 Fiscalia_Europea Francois_Alexandre_Frédéric_de_La_Rochefoucauld-Liancourt Extinciones_masivas_del_Ordovicico-Silúrico Estacion_de_Cacem Etudes-Tableaux,_Op._33_(Rajmaninov) Erica_lusitanica Estripitís Ford_Explorer Francisco_Pablo_Vázquez Frangipane Envasado_al_vacío Estado_alotropico Els_Verds_(Confederacio_Ecologista_de_Catalunya) Eloy_Díaz-Jiménez Ensemble_l'Itinéraire El_Engano_(album)

html map