Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Garfield_(Georgia) Gaston_Gori Municipio_de_Omega_(Arkansas) Fuente_San_Luis Rodrigo_Moreno Gazeuse! Repechaje Tribu_germánica Fuerza_aérea_de_Colombia Municipio_de_Spooner_(condado_de_Lake_of_the_Woods,_Minnesota) Trianta Urolophidae V_Festival_Verano_de_Iquique Universidad_de_San_Felipe_de_la_República_de_Chile Urce_branca Gelasiense Universidades_Publicas_de_Chile Tutankaton Iglesia_de_Santa_Bárbara_de_Nexe Fuji_Heavy_Industries Municipio_de_Hanover_(condado_de_Ashland,_Ohio) Rémiges Roezé_sur_Sarthe Municipio_de_Wuori_(condado_de_St._Louis,_Minnesota) Garrafa Genaro_Salinas Río_da_Varzea_(Rio_Grande_do_Sul) UltraStar Municipio_de_Lien_(condado_de_Roberts,_Dakota_del_Sur) Iglesia_de_San_Vicente_(Soria) Unicornios Università_degli_Studi_di_Catania Trochilus_yaruqui Roger_de_hoveden Municipio_de_Galeana_(Chihuahua) Fredericksburg_(Pensilvania) Incineradora_de_residuos_sólidos_orgánicos Municipio_de_Old_Ripley_(condado_de_Bond,_Illinois) Giulio_Antonio_Acquaviva Ronaldo_Campos_de_la_Colina Iglesia_ortodoxa_finesa Municipio_de_Sciota_(Míchigan) Geometría_molecular_cuadrada_plana Rio_Antonio_Mavuba Trichocereus_eremophilus Río_de_Pendia Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Candelaria_(Salta) George_Thurber Tropilis_odontochila Unión_Detallistas_Españoles Resident_Evil_Survivor_2_Code_Veronica Revolucion_cientifico_tecnica Ultimate_Marvel_vs_Capcom_3 Trinomys_mirapitanga Rémi_Ochlik

html map