Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Liga_Zarateña_de_Fútbol José_Ignacio_Gracía_Noriega Lauren_bacall Joaquin_Homs Lenguaje_interior Instituto_Nacional_de_Estadística_Geografía_e_Informatica Juan_II_(obispo) Jotabeche José_de_Vilamala Isín Leganés_Central_(Metro_de_Madrid) José_F_Uriburu Laredo_Community_College Konfederatsiya_Revoliutsionnij_Anarjo-Sindikalistov Jose_Luis_Verduzco Langensoultzbach Juan_José_Arreola_Zuniga Kaufhaus_des_Westens Lagunaria_patersonia Lista_de_accidentes_aereos Julio_C._Da_Rosa Interestatal_210_y_Ruta_Estatal_210_(California) Julien_Sable Izumo_no_Okuni La_Bomba_que_Desnuda Inundaciones_en_Pakistán_de_2010 Koiné Libra_tongana Kevin_Hooks John_Stirrat Jorge_Villoldo Julius_von_Klapproth La_Asunción_de_Nuestra_Señora Iván_Alonso Labour_of_love Julio_Tobar_Donoso Iztapalapa_(D.F.) Jason_Woodrue Libero_Badarò KLM_Flight_Academy John_Rennie Lachalade Leví_(patriarca) Isaac_e_ismael Jose_de_Villaviciosa Jerarquía_estandar_del_sistema_de_ficheros Leandro_N_Alem_(Departamento) Larry_Mikan Lai_(desambiguación) Kitty_Pryde_(rapera) Lagrimas_y_gozos Joaquín_Ruíz-Giménez_Cortés Krasne Joaquin_López_Menéndez José_Antonio_Labordeta_Subías

html map