Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Srinivasa_Ramanuyán Sonyadora_quadripustulata Selección_de_futbol_de_Santa_Lucía Suessetano Segunda_batalla_de_ypres Ta_murbata Tony_Jamieson Senado_Argentino Sistema_de_edición_no_lineal Tomas_García_Angulo Scutiger_ruginosus Sarah_Vaughan Satureja_sicula_var_virescens Subrosian Square_One The_Sandman_Pais_de_suenos To_Wong_Foo_Thanks_for_Everything!_Julie_Newmar The_Genera_of_North_American_Plants Solomon_Saltiel Sclerogenia Selección_de_básquetbol_de_Angola Tintorera_(película) Tonight,_Tonight,_Tonight Sistema_politónico Thin_Lizzy Thranini Tranvia_de_Lima The_City_of_the_Gods Sucesos_de_La_Granja_(1832) Tomas_Campanella Shy'm San_Kilian Sinfonia_n_37_(Haydn) Sœur_Emmanuelle Teatro_de_las_Bouffes_Parisiens Takakiaceae Sergio_Boris Símbolos_de_Colima Tragicomedia_de_Calisto_y_Melibea Teodoro_de_mopsuestia Steve_McClaren Saxifragopsis Torre_Blanca_(Sevilla) Teoria_del_impacto_multiple Tetralogia Solea_elongata Sulke_de_Rogaland Tarta_de_queso Senado_de_puerto_rico Salto_(informatica) Tonelada_corta Sub_Basement Tragaldabas Thezan_des-Corbieres Saint-Leger

html map