Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vojtěch_Náprstek Valentin_Tornos Villafañe_(apellido) Aeropuerto_Internacional_de_Donetsk Adamo_canta_en_frances_e_italiano Villa_Unión_(México) Victor_Gomez_Berges Aerobitch Condado_de_Güell Clint_Mathis Clara_Lida Vicepresidente Adolf_Mišek XQU Ada_Kourí_Barreto Circulo_de_espias_de_Portland Verds_Verdes-Greens_del_Mediterraneo Common_rail Conde_de_Tripoli Acer_davidii_var._grandifolium Wheat_Ridge_(Colorado) Zenon_Urrutia_Manzano Abadia_de_casamari Concurrent_Versions_System Zoey_101:_Receso_de_Primavera Cirrhilabrus_cyanopleura Companero_de_la_Liberación Venus_In_Situ_Explorer Withania_frutescens Charles_Maurice_de_Talleyrand_Perigord,_principe_de_Benevente Cistella_(Gerona) Abono_quimico Chaudon-Norante Colonia_(Mexico) Condado_de_geneva Virrey Conmutador_de_barras_cruzadas Van_den_Bergh Chateauvieux_les_Fosses Compañeros Co.Pro.Se.De Abierto_de_Brasil Consejo_de_Edificios_Altos_y_Hábitat_Urbano Yerba_topera Christensonia_vietnamica Acetiloxi Vendedor_Independiente_Software Ciudad_de_Kompung_Thom Zangia_signata Controversia_de_delimitacion_maritima_entre_Chile_y_el_Perú Walworth_(Londres)) Agustín_Viesca_y_Montes Zegríes Alanje_(distrito) Administración_Nacional_de_Usinas_y_Trasmisiones_Electricas

html map