Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Oblanceolada Pasaje_de_Duncan Parey_Saint_Césaire Papel_Kraft Orchard_(Luisiana) Paul_Götz Playa_de_San_Juan_(barrio) Noviembre_de_1956 Polonia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Invierno_1998 Pino_de_Bhutan Posesión_infernal_(película_de_2013) Parque_Metropolitano_San_Cristóbal Peripia Portero_(eclesiastico) Parricidas Náin_II Pierrefiche_(Lozère) Normaundie Neuenkirch Mutis Parque_Metropolitano_Simón_Bolívar Patriarca_Germano_V Parametrización Partidos_políticos_de_las_Antillas_Holandesas Nasty_Idols Nogueras Organica Pedro_Jesus_de_la_Pena Portales_(estacion_Metro_de_Ciudad_de_México) Paez_de_Clavijo Nicolas_Emanuel_Torres OICV Nesopupa_singularis Pequeño_País Pierre_François_Verhulst Palpata Oscar_Perez_Solís Pennesières Peru_y_la_UE Ordino-Arcalis Parque_Nacional_Natural_Serrania_de_los_Yariguies Perriaux Por_unos_cuántos_dolares_más Onoquiles Perez_Millán Parque_Olímpico_de_Remo_Piraguismo_de_Shunyi Partido_Moderado_(desambiguación) Parque_Nacional_de_Pacaas_Nuevos Pico_Carlit Pest_(musico) Parroquia_de_saint_paul_charlestown Ornismya_cinnamomea Oulema_septentrionis Nikolai_Ostrovsky Müll_Hal.

html map