Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Milton_Wynants Hermandad_Dominicana_del_Santísimo_Cristo_de_la_Buena_Muerte Moema_portugali Hemby_Bridge Hospital_central_de_maracay Antonio_María_de_Oriol_y_Urquijo Arturo_(nombre) Avenida_Salaverry HD_102272 Historia_de_Algeciras_(España) Antigua_Insigne_y_Real_Cofradia_de_Nuestro_Padre_Jesús_Nazareno_y_Maria_Santísima_de_los_Dolores_(Jaen) Hipo,_Monito_y_Fifí_(revista) Héctor_Faúndez Ministerio_de_Educacion,_Ciencia_y_Tecnología_(Argentina) Gödel_Escher,_Bach Arkab_posterior Apophylia_epipleuralis HMS_Formidable_(R67) Historia_de_Qatar Aventuras_de_Kirlian Humanismo_renacentista Asuni Gulfport_(Misisipi) Hugh_Cuming Antonio_Víctor_de_Austria Antonia_Prebble Hitmontop Hernán_Adrian_González Multi-viral Atárraga Henry_Eeles_Dresser Azafato Montreal_(Ardeche) Guillermo_Pérez Moxón_-_El_Estokastiko_viaje_de_Defekon_I_a_través_de_los_tiempos Hiperion_(cómic) Aratinga_canicularis Arry_(Somme) Guerra_Anglo_Americana Artes_figurativas Molotov Antonio_de_Cuéllar Momo_(teatro) Hippodamia_convergens I'm_With_Stupid_(cancion_de_Static-X) Moshe_Prywes Miscellanea_Naturalia Montalban_de_Córdoba_(Córdoba) Guillermo_V_de_Montferrato Hacienda_(española) Astragalus_kahiricus I_matrimoni_in_ballo Azazel_(ángel_caído) Austrodinychus_cubanus Asociación_de_escritores_de_panama

html map