Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jesús_Carlos_Gómez_Martínez Libia_(Hispania) La_ciudad_sin_ley Liga_Uruguaya_de_Basquetbol_2009-10 Kostner_(línea_Rosa) Lake_McMurray_(Washington) L'Odyssée_de_l'espèce Lambs_Anger José_Manuel_Canamero_Garcia Jaiashirsha Isla_de_Marnay Jonílson_Clovis_Nascimento_Breves Katy_Perry Julian_Omar_Ramos_Suarez Jens_Christian_Grondahl La_Rue_Saint-Pierre_(Oise) Ivan_Sracimir La_razón Jenő_Dsida José_Joaquin_Álvarez_de_Toledo_y_Silva Instituto_de_enseñanza_secundaria Juan_luis_de_la_vallina_velarde Lampetra_planeri Lasse_(Pirineos_Atlánticos) Juego_por_correo John_Watson Junussov James_Fitz_James_I_duque_de_Berwick Liquenologia Leônidas Karl_Guthe_Jansky Jay_Jenkins Lavigny Joaquín_Gil_Bergés JBI Juan_Amador_Sánchez Instituto_del_buen_pastor Laelaptonyssus Jay_Park José_María_Velasco_Álvarez Leslie_R_Groves John_Amery La_Nación_(Costa_Rica) Juan_Francisco_Pacheco_Tellez-Girón Lagarde_d'Apt Letna_Stadium Jacarepagua Lenguas_cañar-puruhá Kristin_Lisa_Herrera Jose_María_Obando_Del_Campo Jesús_Romero_Flores Kyofu_joshikoko:_bokô_rinchi_kyôshitsu Las_campanas_de_Saint_John Lithraea_verrucosa Juan_Carlos_De_La_Barrera

html map