Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Entropia_de_formacion Eugenio_Selles_y_Ángel Ferula_longifolia Edward_Somerset,_Segundo_Marqués_de_Worcester El_Llano Expedicion_a_Sicilia El_columpio_asesino Florencio_Clavé Eusocial Estacion_de_Dristor_1 Estadio_Adriatico Francisco_Javier_Castedo Fenilalanina_hidroxilasa Fermentacion Energías_renovables_en_Navarra Endoglicosidasa Empire_Earth:_The_Art_of_Conquest Eurofighter Encefalitis_japonesa_B Escuela_preparatoria Eublepharinae Esquerda_de_Galicia Forn_del_Vidre Embalse_del_ebro Eduardo_Yanez Facultad_de_Quimica_(Universidad_Nacional_Autónoma_de_México) Ensenante Faro_Quequén Ente_Autarquico_Mundial_'78 Estadio_Coyella_Fonseca Efecto_adverso Eufrasio_Loza_(Cordoba) El_primer_manifiesto_anarquista Fiesta_del_pce Eupodotis_melanogaster Elizabeth_Odio_Benito Estación_de_Grajal Falsterbo El_asombroso_mundo_de_Gumball El_septimo_sello Elemento_120 EuroBasket El_devorador_de_planetas Francisco_Ramón_Dorronsoro_Sánchez Esmee_Denters Escarificacion_(cesped) Empaines Exposicion_Brasileña_de_Antropologia_de_1882 Edmar_Castañeda Estación_de_Antequera-Santa_Ana El_Nido_Palawan Euchylia_alpigena Fox_Kids Editorial_Astiberri Ferroceno

html map