Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Danza_Aucas_de_Áncash Almendra_(banda) Copa_de_España_de_Fútbol_Sala Diptico:_La_Crucifixión_y_el_Juicio_Final Delafé Alvaro_Fernandez_Fiuza Don_Fermín_de_Marcilla Amidofosforribosil_transferasa Cultura_chavin Cotylelobium_leucocarpum Departamento_de_Navegacion_e_Hidrografia_de_la_Armada Corporación_Deportiva_Itagüí_Ditaires E_105 Alejandro_Munoz_Moreno Allogabus Deschampsia_martinii Amadora_Este_(Metro_de_Lisboa) Cruseilles Coryphantha_vivipara_var_deserti David_Perez_Rubio Alubia_mágica Dialecto_Toscano Dickey_Simpkins Diplogrammus_pauciradiatus Dual_(banda) Cuaternaria Disenador_de_producción Alfonso_de_Borbon_y_Borbon Crasulácea Early_sunsets_over_Monroeville Durban-Corbières Distrito_de_taurija Alfonso_Izquierdo_Ramírez Amame_o_dejame David_Kohon Departamento_del_Tolima Cornwells_Heights Cueva_del_Sidron Disputa_de_Curupayty_y_Lomas_de_Pedro_González Desintegracion_radioactiva Diamondhead Crítica_de_la_razon_practica Dr._Seuss'_Horton_hears_a_Who! Derecho_de_Islandia Ctenospondylus Eaton_(Ohio) Cornillo Dalian_Changbo Crepis_rumicifolia Danvou_la_Ferrière Alessandra_Negrini Cyaneolytta_violacea Améscoa_Baja_(Navarra) Diego_Perez_(conductor) Amedée_François_Frezier

html map