Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dalit_(outcaste) Drymornis_bridgesii Almonacid_de_la_Cuba Corinne_(Utah) Cuney_(Texas) Dinastía_Macedonica_de_Egipto Discodon_cundinamarcanum Decision_Critica Derecho_de_India DCE_RPC Ecuacion_parabolica_en_derivadas_parciales Dianema_urostriatum Alfonso_de_Orleáns Alhóndiga_de_Zamora Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2006_Semifinales Distincion_analitico-sintetica Cronología_de_la_época_posterior_a_la_independencia_de_El_Salvador Dionisio_el_Tracio Echinocereus_fasciculatus Cosecha_de_agua_de_lluvia Algebra_de_Virasoro Dominio_colonial Cost_and_Freight Ali_Vâsib Doujin_Work Coral_Segovia Discoclaoxylon Cristalización_fraccionada_(geología) Amoricos Alejandro_Zamora_Barbero Copa_Africana_de_Naciones_2006 Det_gor_ont_en_stund_pa_natten_men_inget_pa_dan Ducado_de_Pembroke Cotas_de_malla Down_for_Whatever Crespí Edebe_editorial Derek_H._R._Barton Don_Jediondo Departamento_del_Interior_de_los_EE_UU Alloneuron Dolar_Antartico CosmoGIRL Alyssum_montanum Drive Dactylispa_masonii Douville_sur-Andelle Corchorus_olitorius Copa_Ciudades_Universitarias Dolores_(municipio_España) Daniel_Fernandez_Koprich Coronavirus_del_síndrome_respiratorio_de_oriente_medio Diego_Medrano Distrito_de_Corosha Crenicichla_cametana

html map