Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Barney's_Junction_(Washington) Bukka_I Castell_de_Mur Basílica_de_Santa_Teresa_del_Niño_Jesús_(El_Cairo) Caminha Biblioteca_y_Museo_Presidencial_de_Dwight_D_Eisenhower Baeolophus Bon-Encontre Ben_Laden Barisal_(division) Bernardino_Berríos_Gaínza Calle_Canal_(linea_de_la_7_Avenida–Broadway) Buddleja Camilo_Garcia_de_Polavieja_y_del_Castillo Castilla_de_Oro Bicúpula_hexagonal_giroelongada Boistfort_(Washington) Berre_les-Alpes Bernd_Maylander Campeonato_Europeo_de_Lucha Biblioteca_Lied Bartir_de_cero Biblia_Hebraica_(Kittel) Campo_de_prisioneros_de_guerra Cascada_(M._C._Escher) Bobby_Jones_(baloncestista_1951) Castillo_de_Santa_Catalina_(Cádiz) Cana_guadua Catasigerpes_camerunensis Carlos_Van_Buren Carmen_Aspiazú_Valdés Chamaepitys_trifida Bera_(Navarra) Campeonato_Brasileno_de_Beisbol Bases_antarticas_de_China Catal_höyük Cementerio_de_los_Placeres Bateria_(electricidad) Beniganim_/_Benigánim Basílica_de_Damous_El_Karita Biggsville C-5_Galaxy Cardinale Carlos_Prieto_(Mago_de_Oz) Barkeria_(alianza) Calle_79_(línea_West_End) Baltinga Burckella_amicorum Castillo_de_Velez Blepharis_ciliaris Barbichthys_laevis Bases_de_Castellón Bull._Inst._Franc._Afr._Noire Botanochara_vianai Casa_Antoni_Barraquer

html map