Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Atractylis_cancellata_subsp._glomerata Atilio_Milanta Asociación_Espanola_de_Fabricantes_de_Automóviles_y_Camiones Anubis_"Doggie"_Cruger Asociacion_por_la_democracia_colimense Göreme Arche_(satélite) Aves_de_Espana Another_Ticket Aquidaba Antonio_Plo Heterometabolia Guerra_Ruso-japonesa Aula_Regis Guarea_trichilioides Arboreto_y_jardín_botánico_de_la_universidad_de_Maryland Argentinos_Jrs Antonio_Rodriguez_(desambiguacion) Hanoi_T&T_FC Harry_Potter_y_el_prisionero_de_Azkaban_(pelicula) Asterix_el_Galo_El_regalo_del_Cesar Husni_al-Za'im Ataenidia H.Poisson Municipalidad_Regional_de_Halton Autodromo_Termas_de_Rio_Hondo Montilliers Hypericum_losae Avenida_Saenz Guru_Gita Hommo_Zapping Aníbal_Ramos Avenida_Bushwick–Calle_Aberdeen_(linea_Canarsie) Mountain_Gate Gypsy_(Virginia_Occidental) Anos_1310_a._C. Guillermo_Luis_de_Nassau_Dillenburg Arteria_temporal_profunda_anterior Honda_E_series_(Robot) Any_Which_Way_You_Can Hidrárgiro Avril,_Édouard-Henri Atom_(formato_de_redifusión) Historia_de_America_del_Norte Aquí_no_hay_quien_viva_(España) Auronzo_di_Cadore Miltonia_regnellii_var_citrina Hellweg Hoplocorypha_vittata Monumento_a_dante Horowhenua Mundial_de_fútbol_de_1986 Holanda_(desambiguación) Guachapin Gótico_peninsular

html map