Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Else_Lasker-Schuler Forget_to_Remember Estatuto_de_limpieza_de_sangre Eliano_el_Tactico El_hombre_invisible_(película_de_1933) Festival_de_Benidorm Felipe_de_Francia_(1640-1701) Excerpt_from_My_Secret_Garden Enfermedad_de_Hoffa Empresas_Lucchetti_S_A Final_de_la_FA_Cup_de_1956 Ejercito_egipcio Fernando_Londoño_(desambiguación) Eleccion_Presidencial_de_Venezuela_(1968) Elma_Center_(Nueva_York) Fenomenología_de_la_religión Escudo_de_Tuvá Empaquetado Eremorchis Eta_Corvi Felipe_Ibáñez_(diseñador) Estadio_dos_Eucaliptos Estación_Central_de_Ferrocarriles_(La_Habana) Franco_Bitossi Escudo_del_Distrito_de_Columbia Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_1999_(Luxemburgo) Francesc_Gumà_i_Ferran Faculdad_Bautista_de_Minas_Gerais Foundry Esporadas Francesco_Marino_Mannoia Elba_(Wisconsin) Ernie_Ford Estación_de_Kings_Cross Ermita_de_San_Bartolomé Estaciones_de_radio_en_el_estado_de_México Eremaiea El_pequeno_Nicolas El_nuevo_mundo_de_los_gnomos Eugenio_Álvarez_Dumont Escobedia Francois_Omam_Biyik Evolucion_de_la_poblacion_de_Espana Elección_para_gobernador_de_Arizona_de_2010 El_árabe_(telenovela) Filetas Francisco_Martinez_de_Madrid Estadio_Trud_(Tomsk) El_asesinato_de_Richard_Nixon Epidendrum_cearense El_mantenimiento_del_angel_(El_Ala_Oeste) Fiuk File_eXchange_Protocol Eugène_Louis_Gabriel_Isabey Fine_(Nueva_York)

html map