Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Torf-Einarr Sólido_aureo_romano Servicios_sobre_mensajeria_instantánea Tasa_de_absorción_específica Sean_Hayes Thaumatomyrmecini Sonnenburg The_Walking_Dead_(cómic) Shamyl Salvia_×_velutina Sesgo_interracial Santa_Margherita_di_Belice Sergio_Larrain_Echenique Tanganyika Stuart_(Nebraska) Sthānv_Īśvara Sobralinho Temporada_2010-2011_del_futbol_chileno Sede_Nacional_del_Colegio_de_Arquitectos_de_Chile Torneo_de_toulouse Tomate_encarnado Tinta_conductiva Sistema_de_clasificacion_APG_I Septina Sigel Sakabatou San_Pietro_in_Gu Swaret Saint_Pierremont_(Ardenas) San_Jose_de_Vinchina Satya-yuga Tratado_de_Wad-Ras Tephrocactus_fulvicomus Stade_Mustapha_Tchaker Tarek_William_Saab_Halabi Sadad_(Siria) Severo_Santo_Endelequio Sargocentron_suborbitalis Thea_sinensis Tarjeta_bip Selección_nepalí_de_futbol Saonnet Thoiré_sur-Dinan Superboy-Prime Tiempo_de_reverberación Sistema_Ibérico Santiago_Yaonáhuac Sesuto Santuario_de_la_Peña_de_Francia Sinfonía_n_º_3_(Dvořák) Selección_de_handball_de_la_República_Federal_de_Yugoslavia Samuel_Morera_i_Ribas Serapión Teignmouth Sinerkia

html map