Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gandhi_(pelicula) Iglesia_de_Santa_María_de_la_Asunción_(Carmona) Municipio_de_Bath_(condado_de_Freeborn,_Minnesota) Fylking Municipio_de_Bazine_(condado_de_Ness,_Kansas) George_Atzerodt Ingeniería_de_computación_y_sistemas Rubus_fruticosus_var_agrestis Indios_quechuas Iglesias_bautistas Glennis_Grace Riviera_(Texas) Galium_gerardii_var._falcatum Gego Incidente_de_Carabanchel Friedrich_Carl_Louis_Otto_Appel Río_Saraswati Ricardo_Monti Funcionario_público_(Espana) Treitol Ugly_americans Ugo_Eugenio_Puccini_Banfi Ruszkowo_(condado_de_Ciechanow) Tres_son_multitud_(serie_de_television_de_Chile) U_B Rob_Bowman Imbabura_Sporting_Club Río_McArthur Urban_Rock Rhagodopa_jaffana SWEEPS-10 Rubén_Martinez_Núñez Municipio_1_Carthage Municipio_Pampan Uso_común Generales_de_división Unión_Deportiva_Española_de_Temuco Roberto_Lecaros Félix_Parra_Díaz Rio_Maule Municipio_de_Valley_(condado_de_Barnes,_Dakota_del_Norte) Rio_Vallaroso Turbomaquinaria Uropoda_tropicana Iglesia_de_Santa_Maria_de_Mediavilla Relient_K_discography Municipio_de_Groton_(condado_de_Erie,_Ohio) Go-Fushimi Rigoleto Té_blanco Municipio_de_Waterford_(Dakota_del_Norte) Frente_de_Yugoslavia Geranoaetus_melanoleucus Municipio_de_Center_(condado_de_Ness,_Kansas) Glaciar_Daugaard-Jensen

html map