Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Inmigración_en_Espana Río_Porcia Municipio_de_Rome_(condado_de_Davison,_Dakota_del_Sur) Ildefonso_Jose_Paso Universidad_de_Gerona Tribunales_Económico-Administrativos_de_España Rock_Springs_(Wisconsin) Garuhape-Mi Rihanna_(Book) Municipio_de_Vernon_(condado_de_Grant,_Dakota_del_Sur) Gema_en_madera Tuy_Hòa Universidad_Tecnológica_del_Perú Give_Up Robert_Emerson_Lucas,_Jr. Municipio_de_Somers_(condado_de_Wilkes,_Carolina_del_Norte) Reina_Elizabeth_II Roberto_Echevarría Trichia_biconica Reinier_Alcántara_Nuñez Gastronomía_noruega Union_Deportiva_Atlético_Gramenet_Milán Georg_Franz_Hoffmann Romualdo_Ibanez Universidad_de_Otago Municipio_2_Laurel_(condado_de_Madison,_Carolina_del_Norte) Municipio_de_Ohio_(condado_de_Gallia,_Ohio) Renata_Ruiz Iglesia_de_la_Inmaculada_(Linares_de_Mora) Gallitrichum_pratense Revolución_cantonal Funston Fórmula_atlantic Rusia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_invierno_de_2010 Romey_Gill Municipio_de_Penn_(condado_de_McLeod,_Minnesota) Robert_David_Hall Universidad_de_Qatar Ursula_Cavalcanti Tudcum Trip_the_Light_Fantastic_(album) Río_Huerva Gardinerosis_planulata George_Smith_Patton,_Jr. Geotrupes_sulzeri Iglesia_de_San_Julián_de_Boada Fuerza_Bruta Geraldo_Majella_Agnelo Municipio_de_Nodaway_(condado_de_Page,_Iowa) Iglesia_de_La_Compañía Gerardo_Esteve_y_Llach Utopía_2 Ren_Höek Rolls-Royce_Silver_Wraith George_Washington_(inventor)

html map