Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anderny Ideal Modelo_localidad_de_Navarra Ayuntamiento_de_Palma_de_Mallorca Arrondissement_de_Sarrebourg Aulo_Platorio_Nepos Animales_en_la_biblia Hugo_B_Margain Habenella Huracan_Ida_(2009) Humphrey_DeForest_Bogart History_(canción_de_Madonna) Arroyo_de_Cuellar Hermandad_de_La_Resurrección_(Sevilla) IRAM Monticello_(Misisipi) Hogan_Ephraim Harry_Edison Anatel Mongolman Antitetico Arlequín_rasbora Hippeastrum_bulbulosum_var._simsianum Hindlingen Hilda_Bautista_Priego Archipiélago_Frioul Ministro_de_Defensa_del_Perú Asparagus_stipularis_var_horridus Hipólito Automóvil_eléctrico_de_batería Asesinatos_de_ETA_entre_1968_y_1975 Arthur_Fallot Hellbreath Apio_bravío Anne_y_Patrick_Poirier Avenida_de_la_Constitucion_(Washington_D_C_) Hoverdenia Montier_en-Der Hanson_(Massachusetts) Anacyclia Historia_nacional Angel_Rodriguez_de_Prada Arzviller Monedas_conmemorativas_de_5_euros_de_España Arrondissement_de_Etampes Guerra_de_Black_Hawk Minho_(provincia) Monjas_(Oaxaca) Helleborine_yunnanensis Hippolyte_Pixii Avida_(película) As_Vendas_da_Barreira Misil_anti_submarino Guerra_sino-francesa Monchecourt

html map