Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alquilación Cryptocephalus_tenuelimbatus Derlis_Orué Alessandro_Leone_Varotari Amailloux Daniel_Fernando_Filmus Alison_Smithson Diario_Crónica Ali_Boulala Derechos_de_los_homosexuales Desarrollo_local Dialectos Dragonforce Cristianas Alvaro_Contreras Corresponsalia Crataegus_phaenopyrum Diego_Eduardo_Lagos Cristiandad_occidental Costo_de_la_teoria_de_la_produccion_del_valor Delain_(grupo) Costantinopla Convergencia_Socialista_de_Madrid Depresión_Tropical_12E Disney_Channel_Europa_Central Dalmiro_Cuellar_Ayala Copa_Ciudad_de_Antofagasta_1990 Alexander_Goikoetxea Copa_Río_de_La_Plata Cuarta_generacion_de_cazas_de_reaccion Dulichium_confervoides Crillon-le-Brave Dinastía_Yadu David_Gilaberte Cristián_Gazmuri Dolar_jamaiquino Alexander_Sandy_Bull Culata_(motor) Dante_(Virginia) Allotaius_spariformis Alejandro_Navas_Ramos Amar_de_nuevo_(telenovela) Discografia_Bandana Dreamworks_Animation César_et_Rosalie Don_Optimo America_Plaza_(estación_del_tranvia_de_San_Diego) Discogobio_microstoma De_Tomaso_Pantera DCA_(Fabricación_europea_de_automoviles) Aleurodicus_vinculus Alternativa_de_proyecto_de_protección_contra_inundaciones Directrices_EASE_para_autores_y_traductores_de_artículos_científicos Copa_Mundial_de_Futbol_Sub-17_de_2001 Dinámica_(música)

html map