Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Malacocarpus_tephracanthus Presidente_de_la_Region_de_Murcia Rehmann Rakis Micoparásito Lágrimas_por_una_medalla Mikhail_Chigorin Lotto-Domo MAS_Venezuela Pértica Localia_Txingudi Reaccion_acido-base Mensajería_instantánea Manuel_Fernandez_Gines Proteozoico Proceso_de_bernoulli Mancomunidad_de_la_Gran_Tierra_de_los_Lípez Louis_Bernacchi Marilucha R.A.M. Rally_500_km_Nocturnos_de_Alicante Pressigny_les_Pins Medicago_praesativa Precious_(cancion_de_Depeche_Mode) Mammillaria_arroyensis Mercedes_de_San_Martín Grapadora Merrill_(Maine) Pseudopimelodus_pulcher Maravichromis_mola Reebok_International_Limited Mario_Benjamín_Menéndez Localidad_de_Engativá Primer_ministro_de_Sudafrica Premio_Nacional_de_Poesía_(España) Gran_Premio_de_Argentina Raión_de_Sosnytsia Preferencia_sexual Luis_Otero_Cifuentes Matos_Rodriguez Melipilla Maine_de_Biran Ptolomeo_IX Martin_Rančik Rainbow_Six_Vegas Metal_Gear_(videojuego) Lyropupa_thaanumi Menaggio Gregorio_Tsamblak Microrregión_de_Moji-Mirim Proyecto_941_"Akula" Recoleccion Pozorrubio_de_Santiago Manuel_Torres_Felix Gordon_Ordas

html map