Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Legislativa Ironía Jean-Jacques-Régis_de_Cambacérès Jonathan_Castillo Japan_Record_Award Kim_Ah_joong Javalambre_(desambiguacion) Jurong Katri_Helena José_Maria_Bourgon_Lopez-Doriga Iriona Joan_Sentís_y_Sunyer Instituto_nacional_de_hidrocarburos Internalización_del_habla Instituto_Mixto_de_Ayuda_Social La_descarriada Juan_Luis_Martinez Jeronimo_Becker_y_Gonzalez Linum_grandiflorum_var_rubrum La_Joya_(estación_de_Metrobus) Juan_Neumann La_Pequena_Maravilla Jose_Blanco_Ruiz Jenifer_de_Carvalho_Lopes Jose_Ramon_López_de_los_Mozos Kosmosiphon_azureus Jorge_Galán_(escritor) La_perla_del_once Johnny_Roselli José_Mariano_Mocino Irlanda_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Paris_1924 J.A.Siqueira Juan_Jose_Guerra_Abud Joan_Orpí José_Maria_Álvarez_Mendizabal Kofuku_Jitsugen_To Le_Bouchage_(Charente) Khazad-Dum Iván_(nombre) José_F._Ortuno Linea_de_la_7ª_Avenida_Broadway Jamna Krasnoarmeiski Lista_de_Distritos_de_la_Provincia_de_Guanacaste Jardín_botánico_de_Tingo_María Krásnaya_Gorka_(desambiguación) La_Opinión_(Argentina) Kumbo_Strikers_Football_Club Le_Villi L_(Cantante_Surcoreano) Jorge_Lara Join_the_Dots:_B-Sides_&_Rarities,_1978-2001/The_Fiction_Years Jose_Maria_Martínez-Val_Penalosa Km._0_(película) Jugos_gástricos

html map