Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Las_aventuras_del_baron_Munchausen Islas_del_Perú Isla_Ascension_(Oceano_Atlántico) Joaquín_Beleno Jesús_Janeiro_Bazan J._J._Feild La_butte_rouge La_torna Jaci_Velasquez John_Caicedo La_verbena_de_la_Paloma_(película) Joseph_Heller Lista_de_municipios_de_Salta Jardín_Botánico_de_la_Universidad_de_Duisburgo_Essen Isbul John_Thomas José_Maria_Angelat Jeepster_Records JRRT Kang_Chol-Hwan Jose_Sanchez_Albarran La_Pastoría Lema_danumensis Juan_Ramon_Solís Krishnarajpet Jose_Julian_de_la_Cuesta_Herrera Iowa_Writers'_Workshop La_condesa_Maritza Kra Lista_de_alcaldes_de_Proaza Isla_Indah José_Ramón_Bauzà Isabell_Werth Jacob_Epstein La_Cadiere_et-Cambo Jonathan_Strange_y_el_señor_Norrell Joana_Brito Joseph_Louis_Francois_Bertrand Instituto_de_la_Comunicacion_e_Imagen_de_la_Universidad_de_Chile José_Balta Kucher Laeliopsis La_indomable_(telenovela) Konstantín_Ostrovitiánov Lietuviu_tautininkų_sąjunga Land_Rover_Range_Rover Lerma_(region_Argentina) Jose_Diaz_Marquez Lista_de_capitulos_de_Diego_y_Glot Litavka Lemont Jose_Juan_Dómine La_Loma_(Jaén) La_Primera_División_Apertura_2008 Lambda_Boötis

html map