Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chrysurus_aureus Conca_della_Campania Chateau-Porcien Xardonera Chumakov_(Adiguesia) WP:DIVA Vicente_diácono Aeropuerto_de_San_Jose_de_Costa_Rica_Internacional_Juan_Santamaría Cistus_hispidus Vocal_semiabierta_anterior_redondeada AOEIII Xin_qī_longzhu_Shenlong_de_chuánshuo ZTE_366_"Vergatario" Adenandra Zena_(Oklahoma) Windows_Whistler Aghásura World_Snooker_Championship Alcochete_(freguesia) Adriano_Rosario Col_de_Portet-d'Aspet Zurab_Zhvania Chelydra_serpentina Comunidad_de_ciudad_y_ciudad_de_Ávila Vygotsky Ciudad_Jardín Chu_Yuan Abolicion_de_la_esclavitud Chela_laubuca Christian_Samir_Martínez Van_Cortlandt_Park Zona_Azul_de_la_Luna Alain_Rene_Lesage Chimán_(distrito) Charlot,_bombero Yergato Combate_de_Barranza Cine_casero Colfer Alberto_Carrasquilla Commio West_Cook_(Minnesota) Comunión_y_asunción_de_la_Magdalena Wendy_Vásquez Cicinin Wladysław_Reymont Ad_colegio_aleman_universitat_de_valencia Wyomingia_argentata Aeropuerto_de_Frankfurt_en_Main Villanelle Claudia_Black Zootaxa Adelquis_Remón_Gay Academia_de_la_Lengua_en_México XL

html map