Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Herrings Haptoria Ho-Ho-Kus Guazú-Virá Grisy_les-Plâtres Axel_Pehrsson_Bramstorp Guerras_balcanicas I_Set_My_Friends_on_Fire Mitologia_navaja Artemisia Arquidiocesis_de_Concepcion Haworthia_greenii_f._bakeri Historia_de_la_Parroquia_Milla_(Mérida,_Venezuela) HD_195019 Gyrinomimus_grahami Misión_Chaqueña Mitzi_Ruhlmann Arvicanthis_abyssinicus Antonio_Laccabue Hondarribia_(Guipúzcoa) Antonio_Gálvez_Ronceros Montañas_de_Stiavnica Arminda_Alba Hienghène_Sport Anfóteros Monolepta_obscuricornis Astronómica Asturia_Cismontana Hidroxibutiltolueno Hildenborough Associação_academica_de_maputo Ancistrini Hyponotum_flavulum Mount_Dajt Aneides_vagrans Hytop_(Alabama) Autotrófico Anogeissus_latifolia Atari_portfolio Arsaces Harpagus_diodon Hákarl Autovia_Interconexion_Norte-Sur Ian_Gillan Andréi_Alexandrovich_Jdánov Misión_de_Santa_Rosalia_de_Mulege Hinduismo_y_sexualidad Hoshihananomia_pseudauromaculata Antonio_Ibáñez_Freire Aubvillers Archiduque_Rodolfo Guerra_de_Independencia_de_Venezuela Arçon Herrad_von_Landsberg Historia_de_Sikkim

html map