Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Oficina_de_Grabado_e_Impresión_de_Estados_Unidos No_te_olvides_de_la_canción Pan_blanco_canadiense Piefobia Máquina_de_supervivencia Peña_Prieta Peru_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Londres_1948 Parque_nacional_pico_de_orizaba Pitta_sordida Pleurothallis_panamensis Nothing_Compares_2_U Politics_and_the_English_Language PBS_Kids Organización_Rank Número_complejo_conjugado Nata_(corregimiento_de_Nata) Parque_ecológico_La_Huasteca Polycystinea Pasa_(desambiguación) Palacio_de_Mon_Repos Paleta_de_caramelo Najima Ojiva_de_barra_contínua Operacion_brasilena_para_la_liberación_de_seis_secuestrados_por_las_FARC Periodismo_radiofónico Poder_judicial_de_la_Provincia_de_La_Pampa Parque_nacional_de_sri_venkateswara Patrick_Eddie Orange_is_the_New_black Nuestra_Senora_de_Sopetrán Navío_frances_Napoleón_(1850) Pedredo_(León) P.B.Brodie Pas_en-Artois Pamvotida Pais_Gabaye Otsu_(Japón) Octoract Navegación_por_pestañas Ogeu-les-Bains Northlake_(Illinois) Oncidium_haematoxanthum Nāshatiau Países_de_la_UE_segun_la_competitividad Percosoma Papovavirus Peña_Labra Onopordum_sibthorpianum_var._viride Palau-saverdera Otschevia Pirate_Island:_Entra_en_el_juego Máximo_San_Román Palmyra_(Virginia) Ninad_Kamat Orientalismo_en_Argentina

html map