Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Marquesado_de_Somosierra Línea_1_(Tranvía_Bahía_de_Cadiz) Louis_Karl_Georg_Pfeiffer MacBook Mary_(cancion) Provincia_de_quispicanchi Gonypeta_borneana Gofre Luis_Duclout Primeval_(II) Miles_christi Reacciones_internacionales_a_los_atentados_de_2008_en_Bombay Lost_in_the_Supermarket Raul_Shaw_Moreno Masdevallia_exaltata Massongy Greyfriars_Kirk Manuel_Esperón_Gonzalez Marcilly-sur-Tille Premio_Miquel_de_Palol_de_poesía Línea_1_(Metro_de_Palma_de_Mallorca) Radcl._Sm. Mecynotarsus_falcatus Lugal_zagesi Luis_María_de_Borbon_y_Vallabriga Goodman_&_Gilman:_Las_bases_farmacológicas_de_la_terapéutica Premier_italiano Pável_Lukianenko Primeira_Divisão_1982/83 Marchais-Beton MGTK Lucrecia_de_Médicis Mexicaltzingo_(estación_del_Tren_Ligero_de_Guadalajara) Prestacion_por_desempleo Priodontes Maria_Angels_Feliu Matriz_de_mckinsey Programas_como_objetos_matematicos Maria_Milagros_Véliz Golpe_de_Estado_en_España_de_1874 Mathias_Janisch Maria_Ines_Calderon Realismo_Romantico Mielinolisis_central_pontina Press_To_Play Ptarmica_vulgaris Martín_Gonzalo_Acro Provincia_de_Soria María_Fernanda_Yépez Punin_(parroquia) Mas-de-Londres Goodbye_Yellow_Brick_Road Locmine Red_social_profesional Luis_de_Jesús_de_Borbón

html map