Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estadio_Municipal_de_Pando Flous Ejercito_frances Estación_de_Zona_Franca Francisco_Piquer_Chanza Fernando_Moreno_Peña Emys_elegans Felipe_i_de_tarento F._P._S. Flinders_Street_Station Fermín_Martínez_Ibánez Francesca_Capaldi Estrela_da_Amadora Falklands_Radio Fernando_Alarcón Estación_de_Blasco_Ibanez Fernando_de_Rojas_(conquistador) Elecciones_danesas_al_Parlamento_Europeo_en_2004 Fisioterapia_neurologica_infantil Esparraguera_de_hilachos Florencio_Pozadas Evolucion_cultural Estadio_Nacional_del_Perú Fei_Cheng Edward_Griffith Enripiado Francoise_Raucourt Exposición_sistemática_de_la_organización_territorial_de_Rhin_del_Norte_Westfalia Francisco_Delgado_(desambiguación) Fernando_II_de_León Floripondia_Piripí Estación_Zanjitas Fabián_Muñoz Fotografía_de_Colombia Edward_B_Tylor F._I._P. Fast_Times_at_Buddy_Cianci_Jr._High Enfermedad_de_Blackfan-Diamond Estacion_de_Bomberos_N.º_2_(Miami) Espanol_barranquillero Eleccion_presidencial_de_Chile_(1836) Enciclopedia_medica Escandalo_de_corrupcion_en_la_construccion_del_canal_de_Panamá Familia_Magallón Francisco_Sánchez_(astrofísico) Elecciones_generales_de_Espana_de_1905 Emigrantes_recientes Feria_del_Sol_(Mérida) Eric_Moussambani El_cincuenta_y_siete Embalse_de_Barrocal_do_Douro Emilio_Andina Favreuil Federacion_de_Atletismo_del_Chubut Edu_Roldán

html map