Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hoher_Göll Monte_Kaba_(Ibaraki) Herepian HD_40307 Antropología_Económica High_on_the_Hog Andrés_María_de_Guzman Antofagasta_(volcán) Historia_de_Tacna,_Arica_y_Tarapaca_hasta_1929 Moscow_(Ohio) Antonio_Vodanovic Atropa_baetica Muerte_en_las_nubes Hugo_da_Silva_Alcântara Archiduque_Franz_Ferdinand_de_Austria Arrondissement_de_Bar-le-Duc Morabitas HFPA Motril_Club_de_Futbol Angel_González_Crego Gungor Hokkaidō_Nippon_Ham_Fighters Hilla_Limann Historia_del_Club_Atlético_Talleres_(Córdoba) Mislata_(Valencia) Apendicectomia Astridella_cyanipennis Arenaria_aggregata_var._brevifolia Antonio_Galli_da_Bibbiena Gurja Arctottonia Autovía_logroño-soria Movimiento_polar Autobiografías_de_esclavos Moco_de_pavo Antonio_Attolini_Lack Mujeres_Creando Hotel_Llao_Llao Grupos_relacionados_de_diagnostico Hirotaka_Suzuoki Hoenn_(Pokémon) Aparejo_marconi Mrčara Historia_del_Archipiélago_de_San_Andrés_Providencia_y_Santa_Catalina Mixed_Up_Mother_Goose Arabis_rupestris Monasterio_Cisterciense_de_la_Encarnación_(Córdoba) Avión_X Arteria_tarsiana_lateral Mito_HollyHock Historia_de_la_Republica_de_Armenia Asterix_el_galo_-_astérix_y_la_traviata Harry_Potter_1 Ano_242 Motacilla_cinnamomea

html map