Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Les_Mots_a_la_Bouche John_E._Englekirk La_Funk_Mob Kulluna_li_l_watan_li_l_ula_li-l-`alam Isiro Licenciado_en_Comunicación_Social La_Picada_(Entre_Ríos) La_Mata_(Sánchez_Ramirez) Jeny_Solange_Sotuyo_Vázquez Juan_José_Cardenal Ley_de_Fitts La_Viuda_de_Rafael_(serie_de_television) La_Chapelle-Vicomtesse Julia_Corominas Jardín_Botanico_de_Sierras_Tejeda,_Alhama_y_Almijara Kharar Juan_Perón Kaoru_Yosano La_Fueva La_Montillana Jonchery_sur_Vesle Ley_general_para_la_prevención_y_gestión_integral_de_residuos_(México) Juan_Guillermo_Ripperda_baron_de_Ripperdá International_Gay_and_Lesbian_Human_Rights_Commission Karadorđevic Lachnophyllum Kill_I_Oughta Karashi Labruyere_(Côte-d'Or) La_Laguna_(Panamá_Oeste) Liga_de_Campeones_de_la_AFC_2007 Kunitokotachi Ligue_1_2001/02 Knútsdrápa Joan-daniel_bezsonoff Litofanía Justicia_cheiranthifolia Lietuviu_tautininkų_sąjunga La_Lanterne-et-les-Armonts La_isla_de_Nim José_Antonio_López Kerry_Washington Jouy_le_Chatel Intef_V Isa_TKM_(grupo_musical) Kingstowne_(Virginia) Kiss_Comix Junta_de_Auxilio_a_los_Republicanos_Espanoles Jacamar_coroniazul Joaquín_de_Mosquera_y_Figueroa Jauze José_Piñera_Carvallo Jan_Kułakowski Kuju-san Juan_Carlos_Calderon

html map