Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Regula_Sancti_Benedicti Mauranthemum Mackie_Messer Lorenzo_(Nebraska) Middleton Louis_Camille_Maillard Premio_Nobel_de_la_Paz Mauricio_Kartún Los_tres_grandes_del_fútbol_peruano Línea_7_(autobuses_urbanos_de_Granada) Mercheros Ludington Magnus_Gustaf_Mittag_Leffler Pseudariotus_notatus Luis_Ramírez_Saldarriaga Memes_(cantante) Massalcoreig Mi_Tío_Magdaleno Me_enamore_de_ti Luis_Gamir Gobierno_y_politica_de_Timor_Oriental Marido_de_ocasión Meletianos Protón_(catión) Milbridge_(Maine) Melissa_sylvestris Llaneces_de_calleras Pouilly-sur-Vingeanne Gran_Premio_del_Jockey_Club_(Italia) Qin_Shi_Huangdi Los_Populares_por_Italia_mañana Mariko_Hashioka Pret_à-Porter_(pelicula) Presentation_Manager_de_OS_2 Mecynotarsus_bredoi Prebiotico Puntilla Lódz Lungern Real_Book_(album) Provincia_de_Kandal Lopez_Obrador Massif_Central Marcelo_Moreno_Martins Radical_Entertainment Golden_Arches Ramon_Aguirre_Suárez Primera_division_espanola_1987_88 Michel_Bassompierre Pseudoluperus_dissimilis Radiactivas Michman Lógica_bivalente Prunus_austera Primera_División_de_España_1959_60

html map