Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Guadalajara,_Jalisco Ano_394_adC Arácnido Ansiolíticos Anescarzinho_do_Salgueiro Hussainía How_the_West_Was_Won_and_Where_It_Got_Us Arturo_Heber_Füllgraff Asterix_el_Galo_-_Astérix_en_Bélgica Miracanthops H.Gross Gómez_Farias_(Tamaulipas) Moshe_Landau Ausonia_(comuna) Andrés_Fernández_Acosta Ariel_(obra) Aura_motriz Anablepsoides_mazaruni Antipsicótico Aníbal_Bresco Azannes-et-soumazannes Herramientas_agricolas Hans_Hurlimann Grégory_Bourillon Mozart_y_beethoven Gusinde_Martin Milton_(aldea) Armañón Arturo_Arcari Asilo_politico Arbitro_del_Ano_en_la_Serie_A Asesinatos_de_los_páramos Helena_Miranda_de_Figueiredo Hipólito_Yrigoyen_(Misiones) Hellraiser:_Deader Argentina_(pez) Arbol_col_de_hoja_ancha Ano_1519 Historia_del_real_racing_club_de_santander Homosexualidad_en_Mejico Huawei_G6600 Hydrocleys I'm_Yours Home_Alone_1 Halkieria Avenida_General_Paz_(Córdoba) Molinet Moanda Hernan_Ruiz_El_Joven Iciar_Bollain_Pérez-Minguer Analisis_de_disenos_experimentales_con_igual_numero_de_submuestras Grupo_Kinepolis Archivo_informático Antonio_Munoz-Cariñanos Guayabito_(Panamá_Oeste)

html map