Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Augustin_Barruel Asociación_Deportiva_America_-_Panama Mo_Cheeks Anglo_Catolicismo Artajerjes_(Manfredini) Andrés_Hurtado_de_Mendoza Androcalymma Moldeo_en_vacío Muhammad_ibn_Hani_ibn_Sadun Momias_de_Kabayan Android_G1 Artrodiro Atilano_coco Miss_Republica_Dominicana_1966 Asto_Pituak Mon_Calamari Aruppukkottai Antonio_Anglés Morabatin Ministerio_de_Hacienda_y_Administraciones_Públicas Andrés_Girón AragonTV Misfits_(serie) Hueste Hierbabuena_morisca Monárquicos Atolon_baa Monte_Redoubt_(Alaska) Historias_minimas Andres_Avelino_de_Arteaga_y_Silva Mix_Master Guacamayo_amarillo Hans-Adolf_Prützmann Athemellus_bimaculicollis Annona_dolichophylla Aulacophora_cincta Hematoxilina_férrica_de_Weigert Monforte_(desambiguación) Arsacio_Vanegas Helen_Lundeberg Auzay Gymnothorax_miliaris Azarolus_pubescens Antonio_López_Herranz Montes_Hérnicos Antonio_Vinayo Anaplusia_pannosa Arderás_conmigo Guerra_de_sesos Hypostomus_borellii Andrea_Levy Ano_149 Montanay Hoja_del_antel Avenay-val-d'or

html map