Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Maraton_Alpino_Madrileño Golpe_de_Estado Miguel_San_Andres Manuel_Ballesteros_Ríos Manuel_Simó_Marin Maquina! Mario_Pena_Angulo Marta_Mangué Magdalena_Sibila_de_Holstein_Gottorp Marihuenu Marmosa_grácil_de_Agrícola Pseudo-iris_palustris Rafael_Guizar Manolo_Arana_Rodríguez Marcantonio_Flaminio Péret_Bel_Air Melchor_Cano_(arquitecto) Massimo_Montanari Malache_spicata MJ23 Mauzens-et-Miremont Region_vinícola_de_Balatonboglar Goran_Petrovic Gran_Revuelta_Arabe_de_1936-1939 Primera_división_espanola_1986/87 Prunus_austera Proyecto_hidroeléctrico_Zanja_del_Tigre Pyrgulopsis_cruciglans Lucio_Ridenti Lusitania_FC Madrid_Arena_(estadio) Medios_de_comunicación_en_Cuba Lázaro_Spallanzani M_Judah_Folkman Luisa_de_Médici Quemadura_química Michelbach_le_Bas Microbiota_normal Manuel_Montobbio_de_Balanzo Línea_152_(colectivo) Marabu_argala Lomax_(John_y_Alan) Regatas_Corrientes Manchester_(Metro_de_Los_Ángeles) Principios_generales_del_derecho Primero_la_obligación,_después_la_devoción Mateus_Meira_Rita Mamés Línea_de_alta_velocidad_Rin-Ródano Lorito_heteróclito Píleo_(seta) Live_at_Wembley_Stadium María_Teresa_de_las_Dos_Sicilias Quinto_Regimiento Los_Seis_(Idhún)

html map