Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carly_Spencer Centro_Metropolitano_de_Diseño Azur Canal_13_Temuco Calaway_H_Dodson Bloque_popular_de_extremadura Bart_contra_el_dia_de_gracias Centro_Reina_Sofia Chamaesyce_hirta_f._litoralis Campeonato_Mundial_de_Atletismo_en_Pista_Cubierta_de_2012 Bonilla_de_la_Sierra Bulimulus_unifasciatus Cancelación_de_póliza Cantus_firmus Bassia_sieversiana Brières-les-Scelles Bonka_(videojuego) Batalla_de_Bedriacum Bromus_macrostachys_var._lanuginosus Canton_de_Arudy Casa_Consistorial_de_Toledo Cantón_de_Mélisey Bahamontes Boleslao Bastión_(cómic) Bunheads Bert_De_Waele Campeonato_Sudamericano_de_Baloncesto_de_1939 Basílica_de_san_sernín Bajina_Bašta Carles_Bosch Centro_espacial_Guayana Champoton Carlos_A._Disandro Camino_de_los_puentes_colgantes Caja_Circulo Bara_brith Carex_longirostris Butia_wildemaniana Bandera_de_la_República_Socialista_Soviética_de_Tayikistán Bolsa_de_Valores_de_Londres Catedral_de_York Calefont Bahía_de_Puno Calle_125_(linea_de_la_Octava_Avenida) Captacion_de_rentas Buthán Cerro_Domuyo Caulín Centrolene_lynchi Campeonato_mundial_de_vela Canton_de_Saint_Ciers_sur_Gironde Campeonato_de_Wimbledon_1890 Cantón_de_Argenton_les-Vallées Ballymena_united_f_c

html map