Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_de_surselva Ameriquest_Field Dinastía_XXVI_de_Egipto Deschampsia_setacea Amargo_mar Dalmática Cypripedium_knightae Distrito_Escolar_Núm._1_de_la_Ciudad_y_Condado_de_Denver Cratoxylum Aluvión_de_Antofagasta Distrito_de_Eferding Día_Blanco Corona_Hispanica Delta_del_río_Mekong Donamaría Demografia_de_Eslovenia Amaranthus_dubius De_tal_palo_tal_payaso Dispositivos_magneticos Cəlilabad Edificio_del_19_Rector_St. Círculo_rojo_(1970) Corallodendron_coralloides Cryptolingula_perplexa Difusores America_de_Natal Disnea_paroxistica_nocturna Desmocerus_blandus Drapiezia Crisis_nerviosa Dampierre-sur-le-Doubs Diego_López_de_Zúniga_(teólogo) DB Copa_Mundial_de_Clubes_de_la_FIFA_2005/Cuartos_de_final Crissier Denominación_de_Origen_Penedès Diego_Andrés_Alvarez_Sanchez Discografía_de_Enya Crysotilo Ecorregión_terrestre_estepa_andina_austral Don_Segundo_Sombra_(película) Alérgeno Dug_Dug's Alphirk Diepoldsau Distrito_de_Budaun Dicologlossa_hexophthalma Dióxido_de_sulfuro Criptografía_financiera Cystignathidae Country_and_Western Crinifer_zonurus Dr._Atl Danza Diafragma

html map