Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mutágena Plectrohyla_lacertosa Olofin Penacerrada(Muchamiel) Músorgski Oliver_Marach Paphiopedilum_fowliei_forma_sangianum Pesqueria_(Nuevo_Leon) Myrcinus_octispinus P_U_L-S-E Philautus_glandulosus Perica_Radić Norte_(Bahrein) Ocyceros_birostris Oligoceras OGG_Theora Paternalismo_industrial Novena_Sinfonía_(Mahler) Partido_Comunista_Catalan Pagaré Pelargonidina Pedro_Ruiz_de_Villegas_II Palacio_de_Inestrillas_(Aguilar_del_Río_Alhama) Norovyn_Altankhuyag Parque_nacional_machalilla Oblast_Autónomo_Adigués Nopaltepec_(municipio) Okiek Parque_Mirador_de_los_Nevados Origin_(no_oficial) Peninsula_de_La_Bana Parque_nacional_y_reserva_Puertas_del_Artico Ola_de_Frío_(Heroes) Nadador On_die Orcos_(Warhammer_40.000) Oronteus_Finaeus Playa_de_San_Lorenzo_(desambiguación) Ni_mas_ni_menos Oveco_Núñez Oracle_(desambiguación) Pommes_soufflees Noche_y_día_(película_de_2010) Parque_nacional_Dzūkijos O-hidroxibenzamida Pantano_de_Oahe Planificacion_de_requerimientos_de_materiales Pokemon_Ranger Petrivka_(Raion_de_Tarutyne) Palacio_de_la_Opera_(La_Coruna) Otocinclus_affinis Palacio_del_Conde_Luna_(Leon) Northern_Arizona_Lumberjacks Polideportivo_Huaca_del_Sol Pentaria_abderoides

html map