Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Frank_Fay Frances_O'Connor Falda_del_Carmen Elecciones_presidenciales_de_Mongolia_(2009) Felipe_I_de_Inglaterra Erik_Schrody Eritroplasia_de_Queyrat Estética_aria Efecto_Dragon Ermita_de_Nuestra_Señora_de_los_Remedios El_Reloj_(álbum) Enrique_Suñer_Ordóñez Eletica_luteipennis Ephraim_Squier Estudio_movil_de_The_Rolling_Stones Francisco_Freire-Allemao El_matrero_(película_de_1939) Eutacta_rulei_var._polymorpha Eleonora_Beatrice_Carrillo_Alamanni Facultad_Multidisciplinaria_Occidental Fernando_Pages Endless_Love_(cancion) Estados_intersexuales Expulsión_de_los_judíos_de_España_en_1492 Estacion_de_Gallieni Finlandia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_1948 Ferran_romeu_i_ribot Establo Erythrina_caffra Estación_Francia_(desambiguación) Fairfield_(Kentucky) Errázuriz_Echaurren Espectaculo_del_Aire_de_París Espárragos_del_campo Estado_de_Ceará Eloy_(Arizona) Felix_the_Cat:_The_Movie Flores_deshojadas_(Ramon_Casas) Feria_de_la_mula Fernando_Vicente_Urdapilleta Emperador_de_Jade Fl._Graec._Prodr. El_camino_de_las_lagrimas Espiña Elección_presidencial_de_Honduras_(2009) FAMA_(pelicula) Escuela_Ramtha_de_la_Iluminacion Epidendrum_barringtoniae Epipremnum Eucalyptus_maculata Educación_en_Nicaragua El_manantial_(desambiguacion) Filogaso Estornino_de_Bali Fergus_Hall

html map