Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Flor_de_pis Erianthecium_bulbosum Elías_Nicolas_Rodríguez_Zavaleta Ellingsenius_globosus Frank_Schöbel_(Cantante_Alemán) Efecto_schlieren Ernest_Lavisse Estacion_de_Paris_Austerlitz Estireno_Butadieno Estadio_mohammed_bin_zayed Federación_del_Vóleibol_Argentino Estacion_de_El_Clot-Aragó/Clot El_halcon_y_la_presa Francisco_de_paula_de_portugal_y_castro Estación_Aguada_Troncoso Fernando_González_Balenciaga Ferdinand_Trauttmansdorff Eremurus_himalaicus Efecto_lechoso Estadio_Azul Expulsión_de_los_mercaderes_del_Templo Florencio_Pla_Meseguer Erythrina_platyphylla Emerald_Plaza_(San_Diego) Estacion_de_Achiet Empire_Pool Elara_(satélite) Energía_Ciclonica_Acumulada Francisco_Domínguez_(desambiguación) Ermengol_Passola_i_Badia Esteban_Fernando_González Fiestas_patrias_en_chile FC_Pacos_Ferreira Felip_Solé_i_Sabaris El_Clásico_de_Auckland FC_Dinamo_de_Stávropol Fernando_Gomes Escupire_sobre_vuestra_tumba Eleanor_de_Aragon Escala_Geológica Francisco_Antonio_Maria_de_Mean Forja_de_hombres Festuca_purpusiana El_Molar_(Madrid) Fondón_(Almería) Epilobium_maciae Fjell Fabian_Schnaidt Exaudi_Vocem_Meam_-_Part_2 Fokker_70 Emelianthe Episodios_de_Médico_de_familia FernUniversität_Hagen Eucalyptus_ficifolia Estado_constitucional_de_Derecho

html map