Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Betania_(Antioquia) Catherine_Middleton Cevio Carassius_carassius Bandera_de_etiopia Casariche_(Sevilla) Calomela_selmani Campana_del_Sinaí_y_Palestina Batalla_de_lyngør Borrachinal Bronzino Año_1157 Bucherina Biville-la-Baignarde Byttneria_tiliifolia Carex_cuprina_var._subcontigua Biblioteca_Leighton Campeonato_Canadiense_de_Fútbol_2010 Año_1841 C.M.P. Botigueras Castell'Umberto Catalisis_ácido_base Cacto_patagónico Campeonato_Panamericano_de_Rugby_2001 Beaufin Basílica_Menor_de_Nuestra_Señora_de_la_Merced_(Lima) Bibliotecarios Birsa Bahia_de_Hudson Brahma-Samhita Camaleon_(desambiguacion) Centro_Cisneriano_de_Investigacion Borough Blaise_Zabini BAP_Carvajal_(FM-51) Bebe_magico Central_térmica_de_Cas_Tresorer Campeonato_Mundial_de_Triatlón_de_1992 Borís_Skossyreff Biscarrosse Bandera_de_Martinica Bota_de_Potro Carnaval_de_juliaca Brachypodium_obtusifolium Cañaveras C_A_Letourneur Cantón_de_Valverde_Vega CHKDSK Cable_aereo_Manizales_-_Mariquita Beersheba_Springs_(Tennessee) Centenario_de_la_Independencia_Mexicana Bombax_angulatum Banda_de_Cabecera_del_Nazareno_de_Linares Buguruslan

html map