Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

AXFR Vrh_Bosna Cogombro_amerch Yuge_(Ehime) Yoshikatsu_Kawaguchi Yevdokia_Streshniova Willem_Janszoon_Blaeu Contagiándose_la_energia_del_otro_en_vivo_en_Obras Clinias_(485_a._C.) What's_Your_Number? Wikipedia_en_eusquera William_Goebel Charles_Sandbach_Parker Viudez Zapsalis Chris_Redfield Coliseo_Ruben_Rodriguez Abderrahmane_Fares Comité_Paralímpico_de_El_Salvador Adrián_Lopez_Piscu Abd_Rahman_II Condado_de_Clarke_(Misisipi) Víctor_Peralta Zarigueya_lanuda_centroamericana Charles_Démia Vernantes Yeniseisk Accidente_laboral Valle_del_Río_Cagayán Chthonius_mazaurici_mazaurici Victor_Campbell Abarema_muelleriana Comic_neerlandes Condado_de_Belmont Cipriano_de_medina_y_vega Wageningen Whitny_Frost Consolidacion_del_reino_del_Cusco_y_la_primera_expansión WIA Vampyrisme_necrophilie_necrosadisme,_necrophagie War_(pelicula) Ac_siena X._Fliegerkorps Colobaspis_bicolor Aida_(serie_de_televisión_de_Chile) Alberto_Idelfonso_Casares Agapete Acacia_americana Vanilla_bampsiana Academia_Medico-quirúrgica_de_Moscú Condado_de_Spalding_(Georgia) Academia_de_Ingenieros_de_Hoyo_de_Manzanares Zhòng_Kāng Villnachern Clemente_Fernández_Sarela

html map