Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Catostomus_commersonii Cana_de_azucar Brugghen Castillo_de_Tales Carex_ericetorum_var_strictifolia Champs-Romain Bandera_de_Baviera Bas_et_lezat Basílica_de_santa_cruz_(florencia) Belianes Bulbophyllum_velutinum Barenton_Bugny Bukhara Año_1790 Centro_de_Estudios_de_Historia_del_Antiguo_Oriente Brenthis_ino Castilleja_(desambiguacion) Canal_Comunitat_Valenciana Belén_Rueda Benjamin_Schumacher Cañaeje Batalla_de_Cachiri Buscando_a_Eric CH-113 Casa_de_la_cultura_(Buenos_Aires) Brechin CA109 Castellare_di_Casinca Carlos_II_de_Rumania Batalla_de_Alcoraz Centro_del_Tour_de_Flandes Campeonato_femenino_Sub-20_de_la_OFC_2014 Casino_Sol_Calama Bosque_mixto_sarmatico Børgesen Calhoun_City_(Misisipi) Boris_Izaguirre Callispa_cumingii Capilla_del_Señor_de_la_Humildad_(Santa_Rosa_de_Osos) Cactus_and_Succulent_Society_of_America Casa_de_york Batilly Campylopterus_rufus Biblioteca_Ming Bazoches-en-Dunois Camarón_de_La_Isla Capra_aegagrus_creticus Baekdu-san Berville Cerotoma_dilatipes Bibiano_Fernández-Osorio_Tafall Batalla_de_Tormillán Barrera_de_hielo_Filchner-Ronne Carmelo_Héctor_Giuliano_González Canton_de_La_Fere

html map