Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bromus_pseudoasper Boltzmann Carretera_de_La_Espina Carlos_Bech Brahman_(divinidad_hindú) Cephalina Campanilla_de_los_cercados C-17_(Dragon_Ball) Buenavista_(Hocabá) Campeonato_Sudamericano_Femenino_de_1998 Carlos_Álvarez_Novoa Body_Count Centro_de_Asistencia_del_Sindicato_Médico_del_Uruguay C_90 Cantón_de_Tournay Brigham_Young_Cougars Caraka_Samhita Brèves_(Nièvre) Canal_imperial_de_aragón Bólido_de_Santa_Fe Bjørnstjerne_Martinius_Bjørnson Casa_del_51_de_Market_Street Cantacuceno Campeonato_de_España_de_Ciclismo_en_Ruta_1993 Cessna_320 Batista Cecilia_Lopez Blum_(película) Carlos_de_Mayena Bais_(Ille_y_Vilaine) Bryntröll Belladona_de_Andalucía Brevísima_historia_del_tiempo Berliner_Bildhauerschule Chambeshi Castillo_de_Puillorenc Beato_(lisboa) Cambio_climático_en_el_medio_ambiente Boca_de_yuma Canciller_(España) Benito_Juarez_(municipio_Quintana_Roo) Bartonville_(Texas) Backwoods_barbie Batalla_de_san_quintin Canal_de_Mensajes_de_Tráfico Carex_miliacea Campeonato_Africano_de_Naciones_2011 Boulay Beatriz_i_de_los_países_bajos Biblioteca_Popular_del_Parana Ceibo_barrigon Cabanillas_(Navarra) Barbus_wellmani Caléndula_(desambiguación) Batalla_del_Alligator_Creek

html map