Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Unificación_Democrática Robson_Luiz Gertrude_Belle_Elion Unrar S_Velorum Resonancia_de_espín_electrónico Murcielago_insectivoro Futbol_Club_Santboià Ring_de_Ringerike Royal_Chart Universidad_Heriot_Watt Genevieve-Adelaïde_Gosselin Roosevelt_(Nueva_Jersey) Triticum_turgidum_subsp._dicoccoides Rudolf_L._MoBbauer Rolls-Royce_Trent_800 Fuerza_expedicionaria_británica University_of_Bath Municipio_de_Dimond_(Dakota_del_Norte) Frivolité Municipio_Jose_Felipe_Marquez_Canizalez_(Trujillo,_Venezuela) Garganta_del_villar Rouvroy-en-Santerre Municipio_de_Perry_(condado_de_Thurston,_Nebraska) Iglesia_de_San_Andrés_(Éibar) Rivolgete_a_lui_lo_sguardo Municipio_de_Weston Iglesia_catolica_en_Chile Municipio_de_Jamaica_(condado_de_Vermilion,_Illinois) Municipio_de_Benton_(condado_de_Webster,_Misuri) In_Too_Deep_(canción_de_Genesis) Rocio_Delgado_Gomez Río_Mali_Vóljovets United_States_Geological_Expolration_(sic)_of_the_Fortieth_Parallel Gasto_de_fuerza_de_trabajo Río_Guenguel VEF_Rīga Freyn Friedrich_von_Parrot Galería_de_Arte_de_Vancouver Unesp Municipio_Santiago_Astata_(Oaxaca) Ribera_Alta_(desambiguacion) Gardenia_whitfieldii Rennert_(desambiguacion) Reinventando_a_Pete Ilínskaya_(Krasnodar) Fyodor_Fyodorovich_Ushakov Uno_de_ellos_(Lost) García_Sanchez_I_de_Pamplona Rudolf_van_Lier Robinjohniidos Rey-Más-Allá-del-Muro Municipio_de_Green_(condado_de_Monroe,_Ohio) Relación_extramatrimonial

html map