Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Laneuveville_devant_Bayon Jose_Pantaleón_Domínguez La_Prision_preventiva_en_México Instituto_Nacional_de_Migracion_(México) Juan_de_pineda Jules_Fonteyne Libro_Primero_de_los_Reyes Language_Sex._Violence._Other? Linea_31_(autobuses_urbanos_de_Granada) Jardín_de_macetas Juan_Rafael_Fuentes_Hernandez Jorge_Juan_(D-25) Instituto_Tecnologico_de_Sonora José_Maria_Arizmendiarrieta_Madariaga Jose_Tamborini John_Flaxman Juan_Vilanova_i_Piera Juan_Maldacena Jasminum_heterophyllum LSE Johnstonalia_axilliflora Julio_Antonio_Elicegui León_Vygotsky Juan_Ramon_Lopez_Muniz Juan_María_Urdangarin_Berriochoa Lenguas_arawak_Paraná-Mamoré Johanna_Wokalek Lenguas_de_Tasmania José_Francisco_Osorno Latrecey_Ormoy_sur-Aube Jeroen_van_der_boom James_Hinks Jake_Long:_El_Dragon_Occidental Ley_Organica_de_Protección_de_Datos_de_Carácter_Personal_de_España Jan_Václav_Hugo_Vorísek Kornelis_Sneyders_de_Vogel José_Joaquín_de_Bustamante_y_Guerra Isla_El_Fraile_(Filipinas) José_Luis_Lopez_Sanchez-Toda Jose_María_Gamazo Joan_Ferran_i_Serafini Leeme Kullunā_li_l_watan,_li_l_ula_li_l-`alam Joaquin_Víctor_Gonzalez Jesus_Rubio_y_García_Mina Linea_de_comandos Juventud_PPD La_Noe-Blanche José_Ramón_Andrés_Puerta La_Senora_Doubtfire Jose_Manuel_González_Fernández-Vallés La_Nora_(Murcia) Jassim_Mohammed_Ghulam_Al_Hamd Jesús_Galván_Muñoz Jaegermeister

html map