Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Realismo_en_Relaciones_Internacionales Martin_Pieckenhagen Gonzalo_de_Pina_Ludueña Mayor_Otaño Pterotropis_beugesiaca Greenwater_(Washington) Puente_de_Piedra_de_Logroño London_School_of_Economics_and_Political_Science Pécorade Marmaduque_Grove_Vallejo Martinez_Villacanas,_Juan Psicocirugía Megatones Luis_Herrera_Rojas Medialuna_de_Curicó Makinavaja,_el_ultimo_choriso Lorenzo_de_Medici_(1599-1648) Primera_División_de_Chile_1936 Quadrifoglio_Verde Puntos_de_Lagrange Miliana Gramos Rally_de_Suecia_de_2004 Metaleurodicus_stelliferus Ratchet_&_Clank_(serie) Gran_parque_nacional_de_Himalaya Raion_de_Voranava Lúxor Luis_Maria_Martinez_Rodríguez Línea_de_transmision_eléctrica Micorremediación Mauro_Viale Gonophora_aemula Miguel_Andoine Región_del_Oresund Puentes_de_Garcia_Rodriguez_(La_Coruña) Gran_Casino_del_Sardinero Luz_María_Martínez_Montiel Rally_Islas_Canarias Rabanales_(Zamora) Miguel_Abadía Primera_División_de_Espana_1961/62 Gran_premio_de_cartagena_de_indias Mayacol Racing_Club_de_Córdoba Messerschmitt_me_263 Los_mitos_hebreos Refugio_de_vida_silvestre_Laquipampa Manuel_Buenacasa_Tomeo Reconstituyente Lyngby_Boldklub Manuel_Alonso_Olea Maravilhas Masa_del_Sol M_C_D_(banda)

html map