Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

The_Eclipse,_Part_2 Sindrome_de_Kluver_Bucy San_José_del_Morro The_very_best_of_Jethro_Tull Travis_Touchdown Société_française_de_la_photographie The_Recoil Servidor_X San_martino_in_passiria Saint_Ondras Sermyloides_apicalis Santiago_Vera-Rivera Thalerastria Samuel_Caballero Sulrhodita Sad_Alice_Said To_Cry_You_a_Song:_A_Collection_of_Tull_Tales Scott_Base Senescal_Regente_de_Gondor Salvador_Soteras_i_Taberner Tolhuin Selección_de_básquetbol_de_Bolivia Socióloga Saint_Marcet Silcoon The_Infection_0:_Origins Tecnologia_en_Nueva_España Tortilla_de_harina_de_trigo Saint_Julien-de-Raz Sieteiglesias_de_tormes Stellifer_stellifer Théâtre_de_la_Gaité Tetraonyx_nigerrima Taizhou,_Jiangsu Tecnica_pictorica Tetradymia Sanpei_Shirato Stefano_Pescosolido San_Pedro_de_La_Paz Selección_masculina_de_voleibol_de_Alemania Supergrupo Sniper_Elite Snickerdoodles Sinfonia_No._7_(Dvořak) Steve_Perrin's_Quest_Rules Saint_Setiers Sinfonía_n._1_(Schubert) Sociedad_Atea_de_Leeds Selinsgrove Teixeira_Lopes_(padre) Stepan_Makarov Sauce_colorado Sachsenringradrennen Saint-Sulpice-le-Dunois Segunda_temporada_de_Skins

html map