Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kommunar La_muerte_de_Marat Julius_Klaproth La_Historia_De_Charlie_Zaa Junto_a_ti_(canción_de_Danna_Paola) Jarls_de_Hlaðir Jose_Antonio_Rodríguez_(guitarrista) Lista_1001 Jaime_Andres_Gomez_Ardila Jorge_Sniadowski Kosmos_319 Jagüe Jetstream_Express Iron_River_(Wisconsin) Leiosauridae La_Cañada_de_Ávila Lacunza John_James_Richard_Macleod Johnny_simmons Jose_Maria_Pérez_Pina Lista_de_casas_de_bolsa_en_Mèxico Joaquin_Diaz_Gonzalez Instituto_Francés_del_Proximo_Oriente Iriartea_corneto Kansuke_Yamamoto Iroda_Tuliáganova John_Hennigan J._Fed._Malay_States_Mus. Józef_Lewoniewski It_Started_With_a_Kiss Julius_Edgar_Lilienfeld JAA Layne_Thomas_Staley Litargus_lewisi Larry_Kenon Jose_Marchena_(bailaor) Jardín_Botanico_Rancho_Santa_Ana Ismael_Diaz_Galan Jorge_Minaya Jose_Benito_de_Aranda_(político) José_Librado_González_Castro Ley_de_Responsabilidad_Social_en_Radio_y_Television Juan_Gossaín Kosmos_498 Linaeidea_divarna Johny_el_Polaquito Johann_Palisa La_Sila Karl_Bartos Kamera_lens Insurgencia_de_Al-Qaeda_en_Yemen KRRG-FM Lanza_(impuesto) Intento_de_suicidio Kerobia

html map