Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Horcajada_de_la_Torre Astrophytum Apóstol Arquíloco Aniquilación_particula-antiparticula Asedio_de_Breda_de_1577 Hoyo I_Am_Recordings Hearts_in_Atlantis_(película) Arthur_Nabarrete_Zanetti Guerra_del_gas_entre_Rusia_y_Ucrania Hasta_la_vista_(pelicula) April_Fools Arturo_Duperier_Vallseca Hans_Krainz Hernan_Francisco_Andrade Asta_descendente Ariel_de_Plata Hiko_Seijurō Moonlight_(runtime) Helena_Adelaida_de_Schleswig_Holstein_Sonderburg-Glücksburg Arco_del_almirantazgo Hypsiboas_faber Hanyō Arthur_Cronquist Higuera_de_llerena Astérix_el_Galo_Astérix_el_Galo Ichthyomethia Moonpies_For_Misfits Antonín_Prochazka Hospital_de_peregrinos_de_soria Hinton_(Oklahoma) Historia_de_Lesotho Mitsuo_Matayoshi Mitologia_chimú Asterix_el_Galo:_Asterix_en_Córcega Aníbal_Giscón Hendida HAL_Medium_Combat_Aircraft Aslamidium_bolivianum Mineral_de_Peregrina Hansen_(Wisconsin) Aznar_/_Lebón_Volumen_1 Ichijo_Kanefuyu Autoridad_de_Aviacion_Civil_de_El_Salvador Monumento_Nacional_de_los_Estados_Unidos Archaeodictyna Anos_820_a._C. Aparados_da_Serra Aviacion_Co-beligerante_Italiana Andres_Fernández Asociación_estelar_de_ab_doradus Identificacion_de_figuras Autodromo_de_Dubái Azerbaiján_oriental

html map