Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Turcia_(León) Unión_de_las_Republicas_Socialistas_Sovieticas Freixo_(Marco_de_Canaveses) Ryoko_Tamura Târgoviște Risto_Stijović V_M_Badillo Universidad_nacional_de_san_luis Robert_Traver Municipio_de_Farmington_(condado_de_Cedar,_Iowa) Revolución_de_1910 Municipio_de_Marion_(condado_de_Clayton,_Iowa) Fresneda_(Alava) Impromptu_Fantasía Urban_Mass_Transportation_Act Rio_Waikato Félix_Avelar_Brotero Universidad_de_Argel Robert_Ingersoll Giro_de_Padania Gobernacion_de_Túnez Rio_Paru Fráncfort-Hahn Rocky_(franquicia) Ruiz_(Lopez)_H_&_Pavon,_J Giro_de_Italia_1935 SUSE_Studio Rhinolophus_cornutus Rupa-Rupa Georgiafilm Rio_La_Ferreria Romorantin-Lanthenay Rüdiger_Lautmann Gaston_Luken_Garza Riosucio_(desambiguación) Tuberaria_guttata_var_serrata Iglesia_de_San_Lorenzo_(Burgos) Gaspar_de_Guzmán_conde_duque_de_Olivares Gimnasia_ritmica_en_los_XXI_Juegos_Centroamericanos_y_del_Caribe Municipio_de_Morris_(condado_de_Sullivan,_Misuri) Universidad_de_Boston Iglesia_de_Santa_Rosa Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Antigua_(Merida) Municipio_Urdaneta_(Trujillo_Venezuela) Frjálslyndi_flokkurinn Reunificación_alemana Rumba_Rubén Rufus_Wilmot_Griswold Fremereville-sous-les-Cotes Revolver_Webley Gattef. Rhododendron_hardingii Roos_Tarpals Saana_Warrior_of_Light_Pt_1 Tubalismo

html map