Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Magia_sin_secretos Recubridor_universal MP_5 Miguel_Arias_Cañete Maurice_Merleau_Ponty Línea_134_(Rosario) Locketiella Merindad_de_valdivielso Ramon_Pernas_Lopez Rally_de_Capitan_Sarmiento Medalla_de_Oro_de_la_Comunidad_Autónoma_de_Cantabria Martinez_Siliceo Primera_Division_Nacional_B_(Paraguay) Graphis Primaria_democrática_de_Carolina_del_Sur_2008 Grandes_canciones_(álbum_de_Noel_Schajris) Marmota_de_Vancouver Lloyd_Harlin_Polite_Jr. Reacción Malvern_(Alabama) Realmente,_el_papa_está_muerto Manga_y_Anime MSC_Opera Masdevallia_pelecaniceps Matilde_Rodriguez_Larreta Lygeeae Praxiología Greatest_Hits_(álbum_de_Neil_Young) Lytta_pullata Marc_Redondo_Fuste María_Valeria_de_Austria Pseudomeloe_guttulatus Primer_gobierno_colegiado_de_mayoria_blanca Gran_Serton:_Veredas Provincia_de_Semnán MARTIJN Magistratura Quemenéven Louppy-le-Chateau Meister_des_Paradiesgärtleins Love_of_my_life Gomido_F.C. Recopilación_de_las_Leyes_de_Indias Quebrada_Honda_(San_Lorenzo) Live_at_The_Gaslight_1962 Granos_de_arroz Raiz_cuadrada_de_2 Mauricio_Álvarez_de_las_Asturias_Bohorquez_y_Ponce_de_Leon Louis-Auguste_Buffet Maciel_(desambiguación) Loscouët_sur_Meu María_Laura_Santillan Quintana_Roo_(localidad) Presidente_del_Gobierno_(Espana) Random_House_Mondadori

html map