Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pokey_Porky_Minch Musica_de_carrilera Onimusha_Warlords OMIM Nogalitos_de_la_Cruz Olga_Slavnikova Peor_empresa_del_año Otto_Nicolai Penquera Perfect_Lives Pavón_cornudo Pobladura_de_la_Sierra Pedro_Sancho_de_la_Hoz Polinucleótido Portsall Petra_(ciudad) Oscar_Gálvez Nenets_(etnia) Pena_(Derecho) Planta_de_energía_nuclear_Waterford Pore O.E._&_E.F.Warb. Pleurocarpus Neufmaisons OpenCourseWare Plurilingüismo Organo_hidrico Osaka_Japon Parque_nacional_Lago_Torrens Parastranthus Picrophilaceae Pape_Mbaye Parque_Nacional_Horton_Plains Nieva_de_Cameros Pierre_Labatut Philip_Morris_contra_Uruguay Palacio_real_de_aranjuez Parlamento_de_Gran_Bretana Nudo_de_Pasto Nueva_Zelanda_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Melbourne_1956 Olor_a_lluvia Pogoniulus_makawa Nikolaos_Skalkottas Música_psicodélica Platinum_(álbum) Nicolás_solana Pilosocereus_rupicola Ojoche Odontispa_latipennis Paris-Roubaix_1948 Nombre_de_Trono Oblast_de_Saratov Pinus_michoacana Neolitico_en_la_Peninsula_Iberica Otto_Abetz

html map