Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Idioma_Macedonio Hesperelaea Annona_boliviana Moneda_de_2_000_pesetas Happy_(canción) Arboleas Idioma_neo Iarnvidia Aurelia Ibanez Hooked_on_a_Feeling Héctor_Hugo_Hernandez_Rodríguez Arrondissement_de_Nerac ITBM Ano_100 Guemes_(Espana) Armeria_maritima_var._matritensis Guayllabamba_(rio) Hollymead_(Virginia) Gunsmoke Gustavo_Poirrier IC_342 Historia_del_Real_Club_Deportivo_de_La_Coruna._1998_a_2005._Campeones_de_Liga_y_asombrando_en_Champions._El_Euro_Depor. Hukoutherium Hirel Hemicycla_incisogranulata Helena_Braun Avenida_Los_Pajaritos Idioma_Bielorruso Heigenbrücken Austria_en_el_festival_de_la_cancion_de_eurovision Autovia_Bailen_Motril Hércules_Club_de_Futbol Hipódromo_de_Buenos_Aires Ashmont–Mattapan_High_Speed_Line Ano_417 Ayuda_técnica Gérard_Vossius Miss_Tierra_República_Dominicana_2008 Arboreto_de_Arpajon-sur-Cère Angulero Haza_el_Trigo Montferrat_(Isère) HP-28 Antonio_Costa Idioma_sefardí Hans_Krüger Harry_Mulisch Andres_Báthory Idioma_Oficial Hermandad_del_mal Antarctic_Heritage_Trust Augie_Doggie_and_Doggie_Daddy_(videojuego) Angel_Matos Ayub_Daud

html map