Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fadrique_Alvarez_de_Toledo_y_Mendoza Francisco_de_Paula_Jiménez_Morales Frank_A._Meyer Fernando_Cebrian_Alarcon Faucaria_latipetala Estatico_(canción_de_Zurdok) Fernando_de_Castilla_y_Danmartin Festival_de_las_almas El_Señor_de_la_Guerra Francisco_Javier_Sanchez_Jara Eletica_atrolineata Ejército_Aleman_(Imperio_Aleman) Fesmy_le_Sart Forrest Eithea Fenomenos_cuanticos_macroscopicos Estado_Benefactor Fernando_Lopez-Amor_Garcia Este_es_el_romance_del_Aniceto_y_la_Francisca,_de_como_quedo_trunco,_comenzó_la_tristeza_y_unas_pocas_cosas_más Excoecaria_biglandulosa_var._prunifolia Fi2_Ceti Espana_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Angeles_1932 Factor_de_crecimiento_transformante_beta Esqui_acrobatico_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Albertville_1992 El_Maestro_y_Margarita El_seductor_(película) Eriophorum_intermedium Folia_Orchidacea._Achrochaene Estilo_de_relax Feria_de_Ganado_de_Puerto_Lumbreras Eliot_Laurence_Spitzer Enrique_Diaz_de_Leon Felipe_Quispe_Huanca Elfodd El_Real_de_Santa_Maria Estadio_(revista) Faÿ_les-Nemours Florida_Central_Golden_Knights Ernesto_Mejia_Sanchez Fiat_500_Abarth Finales_de_la_BAA_de_1948 Estandar_de_facto Flamurtari_Vlora FC_Tavriya_Simferopol Estación_Central_Mendoza Ford_Field Estaciones_de_Radio_de_Queretaro Efecto_adiabatico Falconinae Eine_Kleine_Gigue_(Mozart) F.C._Ordino Esteban_Muruetagoiena Estacion_de_Altsasu Escuadron_201_(estacion) Edmundo_Alfaro_Gironda

html map