Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chiyotaikai_Ryūji Che_Guevara AP_Columbae Aerangidinae Condado_de_Greene_(Tennessee) Aderusincertae_malleifer Comisión_Church Yerba_matalobos Académie_Tchité_FC Acer_italum_f._opulifolium Agnus-castus_incisa Conservatorio_de_Madrid Condado_de_Ford_(Illinois) Alb_(Sur) Coleocanto Chardonne Admisión_de_nuevos_graduados_en_Japón Villanueva_(Pazuengos) Civilización_micenica Verónica_Varano Civil_war Control_Inteligente_del_Dengue Chip_Hilton_Player_of_the_Year_Award Aconitum_occidentale_var._splendens Cine_de_zombis Cirenaica_(desambiguación) Agua_Doce_do_Norte Compañia_Española_de_Minas_del_Rif_S.A. Wenceslao_López Vib-Ribbon Aguila_Calzada Comunistas_de_salon Cinta_(informática) Condesa_de_Retamoso Aborto_en_Bielorrusia Cheirisanthera Academia_de_los_linces Yahagi_(crucero) Consejo_Nacional_de_Areas_Protegidas_(Guatemala) Comida_Kosher Ciudad_de_Artieda_del_Nuevo_Reino_de_Navarra Aeropuerto_de_La_Habana_José_Martí Colmeiroa_buxifolia Chipe_azul_pizarra Visita_de_Nixon_a_China_en_1972 Chrysolina_masoni Yoga-sūtra Alejandro_Bustillo Coalicion_Democrática Vicentico_Valdés Chumbombo Ah_Kinchel Vicente_Fernandez_Bascaran A_E_Douglass Vehículo_transporte_ligero

html map