Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gentianales Illecebrum_monsoniae Rush_Hill_(Misuri) Ignacio_Suarez_Sureda Relox Ribera_Oveja Frederick_North,_5º_Conde_de_Guilford Iglesia_de_San_Lorenzo_de_Zorita_del_Páramo_(Palencia) Reino_de_Jaen_(España) Gloria_Thomas Rio_Salado_(Buenos_Aires) Municipio_de_Muhlenberg_(condado_de_Berks,_Pensilvania) Ignacio_de_Baro_y_Guzmán Frumentarii US_Men's_Clay_Court_Championship VR GB_Genjin_Land:_Viva!_Chikkun_Oukoku Rolf_Jäermann Té_frío Fútbol_Club_Martinenc Union_Popular_de_Langreo Municipio_de_Center_(condado_de_Aurora,_Dakota_del_Sur) UCI_America_Tour_2005 Rencor Ifigenia_de_Racine Gefolgschaft Un_gran_salto Roger_Eliot_Fry Religion_de_misterio Rhagonycha_chirorodakensis Roger_dommergue_polacco_de_menasce George_Müller Municipio_de_Cleveland_(condado_de_Holt,_Nebraska) Rigoberto_Picaporte US_FRAN Municipio_de_Hadley_(Arkansas) Roque_Nublo Iluminación_(misticismo) Gagnieres Rosario_Tijeras_(desambiguacion) Unvanquished Giuditta_Grisi Resident_evil_Hora_zero Ricardo_Ferrero Rhacophorus_bipunctatus Universidad_Santa_Maria_la_Antigua Gabinete_de_Adolfo_de_la_Huerta Genero_o_Identidad_sexual Gaspar_de_Utrera Municipio_San_Gerónimo_de_Guayabal Retreta Museo_Arqueologico_"Jose_María_Soler" George_Armstrong_Custer Universidad_Paris-Dauphine Rubén_Lara_Romero

html map