Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ryan_Parmeter Río_Grande_de_la_Costa Universite_d'Aix_et_de_Marseille Muridi_Abanur Río_Dourdou_de_Conques Indio_Cardona Río_Rin Gnoteris Uama Georges_Gillet Municipio_de_Westbrook_(condado_de_Cottonwood,_Minnesota) Río_Tom Ruta_66_(Chile) Geologia_de_las_islas_Malvinas Rockford_(Ohio) Richard_Wright_(artista) Municipio_de_Union_(condado_de_Sullivan,_Misuri) Río_Bamba VFL_Bochum Municipio_de_Brockway Municipio_de_Wyoming Fórmula_de_Strickler Un_año_mas_(cancion_de_Mecano) SHOWTIME Unidad_Tributaria Franziska_Huth Geraldine_Galván Un,_dos,_tres_.._a_leer_esta_vez Go_Fukakusa_In_no_Shoshonaishi Glad_(duque) VDB Gereau Gerald_Henderson_Jr Inocencio_XI Fórmula_integral_de_Cauchy Gastronomía_de_Guatemala Galpón Fuerza_Aerea_de_Irak Tren_suburbano_de_guadalajara Municipio_de_Malcolm_(condado_de_McLean,_Dakota_del_Norte) Reserva_Ecológica_de_Cuxtal_(Hacienda_de_Dzoyaxche) Rhodophiala_pratensis Municipio_de_Clifford_(condado_de_Butler,_Kansas) S._V._P. Iglesia_Matriz_de_Nuestra_Señora_de_la_Concepción_(Agaete) S.I.I. Rhaphidorhynchus_curnowianus Garra_laichowensis Running_Out_(canción_de_Andy_Bell) Félix_de_Latassa_y_Ortin Unidad_de_proceso Municipio_de_Catawba_Springs Ródano_Alpes_(Francia) Gobernación_de_Hooms Municipio_Monsenor_José_Vicenti_de_Unda_(Portuguesa_Venezuela)

html map