Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Pacheco_Gómez Linum_crepitans Italia_nororiental Keizo_Obuchi Linfoma_difuso_de_células_B_grandes Janet_Albrechtsen Lago_Pyasino Julio_Jung Lista_cuencas_por_superficie Lecythis_usitata_var._paraensis José_María_Silva_(desambiguación) Ley_de_medios_de_comunicacion_(Argentina) Lezna Koln_Hauptbahnhof Laetiacantha_subsudanica Judas_(cancion_de_Helloween) Juan_Mari_Arzak Isaac_Rodríguez Lasta Lithocardium_reticulatum La_última_noche_(desambiguación) Lanespède Institut_national_des_langues_et_civilisations_orientales Jardin_ingles Juan_José_Castillo_Colindres La_Mina José_Angel_Barrueco Isabella_(episodio_de_Los_Soprano) Liceo_de_Concepcion Jose_María_Sánchez_Carrión José_Maria_de_Cárdenas_y_Rodriguez Jose_Luis_Novales_Arellano Jorge_Teixeira Julian_Cerda_Vicente Les_Borges_Blanques_Borjas_Blancas Jodiendolo_Todo LNE Kōtō Ladislav_Pavlovič Krasnodar_Krai Juan_de_Dios_Hernández Jalón Just_Like_Heaven_(cancion) José_Arconada_Ramos Laboratorio_Europeo_de_Anticipacion_Politica/Europa2020 Joey_Zasa Lee_(Nuevo_Hampshire) Jax_(Alto_Loira) Jose_Francisco_Domínguez_del_Postigo LATAM_Airlines_Group Javier_Fernandez Iriarteeae José_de_Entrala_y_Lannoy Javier_Murguialday Jeronimo_Savonarola

html map