Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carbón_del_maiz Bird_Pink_in_Crisis Capitanejo_(patagones_o_araucanos) Chaetocnema_arizonica Casa_del_Reloj Cercle_Artístic_de_Barcelona Basilica_de_Nuestra_Senora_Aparecida Centro_Universitario_de_la_Región_Este Bo_(lenguaje) Caso_Julia_Sofía Bois_lès-Pargny Bandera_de_la_Tierra Chano_Urueta Bring_Me_To_Life BD-10°3166_b Campeones_de_la_playa Casa_consistorial_de_Valderrobles Bo Batalla_de_Alejandria_(30_a_C_) Canón_(artillería) Bodine_Koehler_Peña Bahía_de_Lübeck Años_1220 Buxus_obcordatavariegata Bicurga Campeonato_Sudamericano_de_Rugby_Juvenil_B_2009 Caton_en_Utica_(Handel) Bc_(Unix) Badfinger Bellreguard Blanca_de_artois Carlos_Wood_Tailor Cadmio Bailando_por_un_sueño_(méxico) Carlos_Alberto_Arroyo_del_Río Boletus_luridus Año_1511 Cecilio_Raul_Berzosa_Martinez Bikinia Bodegón:_un_trozo_de_salmón,_un_limón_y_tres_vasijas Carbono_negro Canario_(ave_doméstica) Brown_de_Adrogue Caracol_(molusco) Bardallur Bull._Torrey_Bot._Club Borderline_(desambiguacion) Central_Valley Casper_Georg_Carl_Reinwardt Cactus_elephantidens Campeonato_Mundial_de_Piragüismo_de_1958 Batman:_año_tres Camara_analógica_y_digital Campeonato_europeo_de_concurso_completo Cantar_de_las_huestes_de_Igor

html map