Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

María_Antonia_Walpurgis_de_Baviera Raul_Ganán_Bermudez Prunus_acida Ramón_Sanchez_Lizarralde Miguel_Sanchez-Ostiz Lucha_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Los_Angeles_1984 Meliton_de_Canterbury Rayados Lorrez_le-Bocage-Préaux Mando_Aereo_de_Objetivos_Globales Referencias_historicas_sobre_Jesús_de_Nazaret Magallanes_(Cavite) Mario_Schjetnan Primera_división_espanola_1974_75 Reagrupament_(desambiguación) Micropsephodes Mariano_Sebastian_Trípodi Premios_Goya_1988 Miceli Puente_Franjo_Tuđman_(Dubrovnik) Marvin_Angarita Los_días_felices_(serie_animada) Mariano_Nani Premio_lo_Nuestro Lrc Rally_de_San_Remo_de_1981 Luis_Allue Redlibre.net Maximi_Sala_Sanchez Got_Live_if_You_Want_It!_(album) Progresion_plusmarca_española_de_100m_lisos Reacción_en_cadena_protón-protón Rebellion Membrana_interdigital Maire Reaccion_de_oxidación Gran_Sello_de_Estados_Unidos Lucía_Lapiedra Mammillaria_multiceps Lucy,_la_hija_del_diablo Príncipe_Andres_Duque_de_York Miguel_Gayá Progresismo_de_champan M-515 Press_ombudsman Lloth Luis_de_Francia_(1704-1705) Los_heraldos_negros Provincia_de_Lampang Los_ojos_del_gato Rannée Macastre Magister_Militum Presidentes_de_los_Estados_Unidos Ramon_Farguell

html map