Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Potamogale_velox Nancois_le_Grand Oaxaca_(desambiguacion) Narcissus_bulbocodium_subsp._obesus Phalcoboenus Porzuna_(Ciudad_Real) Palermo_(Dakota_del_Norte) PRO.CRE.AR_Bicentenario Peregrino_Laziosi Ngen-mawida Paloma_de_collar Museo_de_Historia_Mexicana Piero_Valeriano_Bolzani Ovieda Obras_de_El_Greco Operación_Brugal Pangeo Periodo_Shōwa Piragüismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012_–_C-2_1000_metros_masculino Néstor_William_Otero_Carvajal Neohymenopogon Pielago Origny_en-Thierache Neon_Genesis_Evangelion_Iron_Maiden_2nd Nabopolasur Pictures_Of_Lily Perplexisaurus Pañalitos_del_Niño_Jesus Perico_de_La_Española Permeametro Nelson_Marcos Perencejita Pinhanços Orpo Pinell_de_Bray Paseo_Colón_(Lima) Origenes_de_la_jerarquia_eclesiastica Ophthalmoconalia_strandi Neferu Niagara_Falls,_Ontario Pandorga_(Ciudad_Real) Pascualgrande Nicolas_Poussin Ophrys_insectifera_var._arachnites Natalia_Murashkevich PR_TU Pensador_introvertido Partit_Socialista_d'Alliberament_Nacional_Provisional Notario_Mayor_de_Andalucía Parque_nacional_Isla_Restauración Pleomele_monostachya Ophryococcus Osvaldo_Wenceslao Old_Man_House Palacio_de_Mohatta

html map