Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Capítulos_de_Love_Hina Canelones_(desambiguacion) Casino_du_Liban Blainville_sur-Orne Brulla Brothers_of_Destruction Cerro_Cauro_(Colomera) Centauros_de_Villavicencio Bosnia_y_Herzegovina_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión Bomber_(canción) Batalla_de_epatlan Bothropoides Cantón_Perija Barnebyella Cataluña,_nuevo_estado_de_Europa Brussel-Halle-Vilvoorde Bob_Dandridge Bodo_Lafferentz Brit_Air Borís_Pavlovich_Belousov Canariognapha Cantua_Creek Canónigos_blancos Basilica_de_nuestra_señora_aparecida Better Banco_Macclesfield Chamberi_(Metro_de_Madrid) Calendario_de_Etiopia Casos_de_abuso_perpetrado_por_miembros_de_la_Iglesia_catolica Bootstrapping_(informática) Cantón_de_Longueville-sur-Scie Caja_de_Ahorros_Mediterráneo Balompié C_D_Buñol Cayo_Largo_(Cuba) COVITE Chamacocos Castillo_de_moraira Bronte_(Italia) Bonfire_(album) Belvís Campeonato_Italiano_de_Futbol_1926-27 Carmen_Chaplin Centro_de_Calculo_de_la_Universidad_de_Madrid Carex_lepidocarpa_var._laxior Campeonato_de_libre_Lucha_Extrema Bosque_caducifolio_de_Iliria Bankfurt Año_472 Castellanofobia Butiflero Canned_Heat_(desambiguación) Cabasita-Na Bear_Fukuda Castelladral

html map