Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juan_Suarez_Ávila Iván_Santos_Martínez Jugador_Mundial_de_la_FIFA_2001 Jerusalén_occidental Jese Ley_de_Defensa_de_Consumidores_y_Usuarios_de_Espana La_charca_(programa_de_televisión) Jigawa_(estado) Janesville La_voz_de_los_'80_(cancion) Kika_(pelicula) Ligeia Linux_Mint Lenguaje_Copto Liga_Nacional_de_Básquet_1990/91 Lenguas_abjazo-adigue Lilium_cattaniae Josep_Pijoan_i_Soteras Litrea_montana Las_aguilas_marinas_de_Taro_Melocoton John_Audubon Laroya Lenguas_esquimales-aleutianas Juanete Instituto_de_Tecnologia_Ceramica Kicking_&_Screaming Kirsan_Ilyumzhinov Jose_Pablo_Gómez José_Pedraza_Zuñiga Isla_Santa_Cruz_(California) La_Baña_(León) Leon_(provincia,_España) Jared_Michael_Jeffrey Jacqueline_Garcia Isla_Solís José_Maria_Sa_Lemos International_Judo_Federation Lane_McCray Kuni-no-tokotachi-no-kami Jasper_Forks Justo_Serna Jean_Bon_Saint-André J.M._Félix_Magdalena Juegos_Asiaticos_de_playa Iota_Andromedae Inyeccion_intravenosa Jose_Maria_González_(ciclista) Lista_de_episodios_de_Club_Caza_Monstruos José_Maria_González_de_Hermosillo Jose_Manuel_Pérez_Castellano Landerrouet-sur-Ségur La_Bohalle Iván_Alejandro_Enderica_Ochoa Kyle_Letheren JS_Talangai

html map