Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dixie_(crater) Cordylochernes_potens Cristóbal_Colón_(F-105) Departamento_de_Español_Urgente Dolmen_de_Busnela Desvio_padron Alimentacion_Vegetariana Distrito_3_(Alcalá_de_Henares) Cuatro_(TV) Allgemeine_Elektrizitäts_Gesellschaft Alessandra_Rosaldo Cornus_capitata Cueva_de_los_Moinhos_Velhos Denominacion_de_Origen_Ribera_del_Guadiana Crewe_(Virginia) Célula_solar_de_polímeros Depósito_de_gravitación_de_Caballito Cruz_nordica Corylus_colurna_var._chinensis Decarboxilación_Oxidativa Convención_Nacional_Liberacionista_de_1993 Códije_Fejervary-Mayer Alexander_Onischuk Cuestión_de_los_búlgaros Desercion_de_los_catolicos_en_Latinoamerica Demografía_de_las_Islas_Marianas_del_Norte Domenec_Latorre Amando_de_Vasconia Cruz_del_Reto Amberieux_en_Dombes Ectomicorriza Amy_la_niña_de_la_mochila_azul_vol_1 Cubo_cosmico Criadillas_de_tierra Distrito_de_Basse-Terre Copa_de_Escocia_1965-66 ERCIM Doberlug_Kirchhain Echium_humile_subsp._humile Crisis_de_los_Misiles Ducado_de_almenara_alta Ecuacion_cúbica Declaracion_de_derechos_humanos_(desambiguacion) Cove_City_(Carolina_del_Norte) Dels_Ports Donacia_thaiensis Dipsacus_meyeri Convento_de_la_Madre_de_Dios Copa_Mundial_de_la_FIFA_de_1962 Edición_cinematográfica Direccion_Estadounidense_Antidrogas Cuestion_de_honor_(película_de_2008) Césped_francés Distorsión_de_cruce_por_cero Distrito_Norte_(Israel)

html map