Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fabio_Jr. Euphorbia_coderiana Federico_Haber El_Faro_de_Vigo Fermin_Aoiz Espacio_probabilistico Eladio_Dieste Escudo_de_rumania Fiesta_de_la_Melonera Eugeissona Estacion_de_Montpellier_Saint_Roch Famtel Epilogo Estacion_de_Elche_Parque/Elx_Parc Epigonation Fiestas_populares_(serie_filatelica) Fonógrafos Fondo_de_Maniobra Espacio_regular Estrecho_de_Nevelskoy Federacion_Regional_Española Francois_Barrois Elizabeth_(Indiana) Estación_Gerente_Cilley Facultad_de_Ciencias_Exactas_y_Naturales_de_la_Universidad_de_Buenos_Aires Escualo El_Zarzoso Esperança_(Póvoa_de_Lanhoso) Ferocactus_pottsii_var._alamosanus Flota_de_Alta_Mar Fair_game_(Cientología) Estación_de_Puzol Estación_de_Mira-sol Estación_Juan_Jorge Estudio_ecológico_(Epidemiología) Epargeus Fonil Familias_reales Faccion_nobiliaria Federacion_Nacional_de_Trabajadores_al_Servicio_del_Estado Era_Filosica Elecciones_generales_de_Espana_de_1931 Estación_La_Criolla Everything_Has_Changed Eva_María_García_Garrido Fernando_Chueca_Goitia Estación_Sismológica_de_Sonseca Estados_Unidos_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sidney_2000 Facultad_de_Ciencias_Agropecuarias_(UNER) Forbidden_(álbum_de_Black_Sabbath) El_lama_blanco Estacion_de_Gijon Fonologia_dialectal_de_México Equipo_Pinguino Francesco_Calcagno

html map