Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Museo_internacional_del_espionaje Oenocarpus_bataua_var._bataua Phulka Palacio_del_Marqués_de_Salamanca One-shot Nespola Pekín_express Pent Pilaf Pedro_Uriarte PR:ESP Our_Town_(Alabama) Método_crítico-histórico Paxton's_Magazine_of_Botany Pintura_de_corea Petrejoides_subrecticornis Oxonienses Perezjimenismo Neuville_les-Loeuilly Omiya_(Saitama) Pedro_Leon_Peñaranda Portecelo Placido_Hernandez_Fuentes PGC_65779 Peck_(Michigan) Partido_Socialista_de_Mallorca Planos_laterales Nicholas_Fisk Pacifico_(Buenos_Aires) Parthenium_lobatum Paroy-sur-Tholon Palabra_de_honor_(album) Poema_Canigo Organizacion_escolar Muskegon Obi-Wan Panteón_de_Paris Pepe_Motta Mykolas_Birziska Orden_de_santa_ana PEW Paisajes_agropecuarios_de_España Pierrefontaine_lès_Blamont Palacio_de_Viana_(Corboba) Nikolái_SemionovichTíjonov Peadar_Kearney Occipital_(musculo) Pará_(Brasil) Oxalis_montana Oxigenoterapia_Hiperbárica Posicion_Lucena Neófito_de_Bulgaria Otradnaya Pithecellobium_steyermarkii Partido_Nacional_Democratico_(Nepal)

html map