Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Imperio_Madjapahit Republica_Socialista_Sovietica Fred_Parks Republica_Anconitana Glenmont_(Maryland) Imagenes_I,_P_y_B Unitas Umar_ibn_Hafsun Rosario_irlandés Ruta_provincial_20_(Catamarca) Gigantes_bíblicos Impacto_ambiental_potencial_de_la_reforestación Rosa_Conde_Gutierrez_del_Álamo Roadkill_Extravaganza Tumba_de_Al_Nāsir_Salāh_ad_Din_Yusuf_ibn_Ayub Gigadō_Ashiyuki Municipio_de_Normania_(condado_de_Yellow_Medicine,_Minnesota) Río_Mecma Gatis_Smukulis Tropidodipsas_fischeri Municipio_de_White_(condado_de_Indiana,_Pensilvania) Fréa Municipio_de_Tilden Gerhardus_Jan_Adema Municipio_de_Guilford_(condado_de_Monroe,_Iowa) Union_Station_(Metro_de_Washington) Triphyllia_koenigi George_Phillips_Bond Geografía_azul Resolución_16_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Ginecología Ugali Rhythm_Of_Love_Tour Reserva_Biologica_Indio_Maiz United_States_Post_Office-Old_Chelsea_Station Imri_Ganiel Inodes_yapa Iglesia_de_Santa_María_(Torrelobaton) Retrato_de_Alessandro_Farnese SFOD_D Giro_de_Italia_1961 Iglesia_de_Saint-Hilaire-le-Grand Ignacio_Martinez_de_Pison_Cavero Municipio_de_Montrose_(condado_de_Genesee,_Míchigan) Municipio_de_Jefferson_(condado_de_Preble,_Ohio) S._marcescens Funcion_de_Thomae Iglesia_Ortodoxa_y_Apostólica_Georgiana Ruta_de_Illinois_164 Remigio_Hernán_Pérez Rui_Sousa Municipio_de_Egypt_(Arkansas) Fukuoka,_Japón Municipio_Ricaurte_(Cojedes,_Venezuela) Frechede

html map