Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

MOG Mchenga_cyclicos Mikołaj_Kopernik Provincia_de_Surigao Luis_Jose_Sartorius,_conde_de_San_Luis Mefisto_(Marvel) Mercado_de_capitales Manchester_City_Ladies Mataricue Luyten_Palomar_731_58 Los_husares_trágicos Luis_Hernández-Pinzon_Álvarez Louis-Eugène_Bion Puits_et_Nuisement Pterotropis_virens Luis_Galdames Reales_Cofradías_Fusionadas_(Malaga) Goojje Meunier Los_cantores_del_alba Pusyamitra_Suṅga Gral._Perón Matanza_cofrade Pulp_Fiction_(pelicula) Raman_(Punyab) Psicologia_de_las_masas_y_analisis_del_yo Mariconcola Miles_Edgeworth:_Perfect_Prosecutor Metodos_anticonceptivos_de_emergencia Gobierno_político_y_militar_de_Chiquitos Martín_de_Estete Luis_Alberto_Barberis Meandro_libre Martin_Tritschler_y_Córdova Ramón_Sánchez-Ocana Gran_Premio_de_Bélgica_de_1993 Rebelion_de_Pugachov Pyrus_salicifolia Powiat_strzelinski Puelen Margarita_Eriksdotter_reina_de_Noruega Pseudopodo Recristalización Medio_granulado Mijaíl_Chigorin Lucio_Cornelio_Léntulo Gran_lago_del_oso Reactor_rapido Luis_Miño Mijail_Lamas Marta_Azcona Maquina_de_hemodialisis Gorrion_blanco_coronado Rambles_in_Germany_and_Italy_in_1840_1842_and_1843 Línea_Barcelona-Martorell-Vilafranca-Tarragona

html map