Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Refrescos_Nix Gomez_Méndez Punto_base Medalla_de_las_Artes Microemprendimiento Pálava Memoires_d'Hadrien Metro_de_Jarkov Rage_for_order Mesorregião_do_Leste_Maranhense Llyfr_Taliesin Quarto_(Nápoles) María_(emperatriz) Rede_Excelsior Graphics_Device_Interface Malón_(mapuche) Meritocrática MASH_(serie_de_televisión) Mandach Raúl_Emilio_Bernao Los_Populares_por_Italia_mañana Madnass Mercurio_retrógrado Reconocimiento_geotécnico Gran_Bretaña_F1_2008 Proyección_Homolografica Lorenzo_Costa_(el_Viejo) Manuel_Gutierrez_de_la_Concha,_marqués_del_Duero Puente_de_Castrejana Michael_R._Lowe Grandes_exitos_y_fracasos_I Luis_Ramiro Microrregion_del_Entorno_del_Distrito_Federal Radagast_el_Pardo Grand_Acres_(Texas) Mesochelifer_fradei Lophiaris_cosymbephora Michael_Rosch Maximo_absoluto Región_administrativa_especial_de_la_República_Popular_China Medcity Mexico_Barbaro_(album) MU-412 Receptor_alfa_2a_adrenergico Ramzi_Mohammed_Yousef Mandato_de_las_Islas_del_Pacífico Microrregião_de_Gurupi_(Maranhão) Pármeno Q'umarkaj Magdalena_Amenábar_Folch Luis_Hierro_López Real_Life_(álbum_de_Evermore) Purva_Mimānsā Lobos_de_mar Manuel_Torres_Caturla

html map