Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Región_de_Dodoma Marinula_filholi Rec_Sports_Soccer_Statistics_Foundation Psilotos Manjar_de_leche Mancuspia Pseudohuphina Micranthocereus_albicephalus Martin_Urbisaglia Llado Mige Primera_batalla_de_bull_run Los_Pecos Marcus_Dixon Real_Club_Náutico_de_Castellón Red_Bank_(Nueva_Jersey) Línea_M-121_(Área_de_Málaga) Gonneville_en_Auge Prioridades Mary_Begoña Manuel_Lemos Primera_legion Llucmajor Processus_styloideus_ossis_temporalis Los_Sims_3:_Criaturas_Sobrenaturales Mario_Power_Tennis Radiodifusion_Pública_Georgiana Lo_Valledor R._Timothy_Hunt Presente_perfecto_(Inglés) Mateo_(desambiguación) Magical_Canan Los_mil_días_de_Allende Puente_de_Malo-Kalinkin Mariana_Arias Proton_(quimica) María,_Madre_de_Cristo_(película) Línea_ESTE_(La_Plata) Primera_División_de_México_1989/90 Rafael_Ramirez_Domínguez Mancora Preolímpico_de_Concacaf Mijaíl_Savitski Profecia_de_Mandos Lolium_phoenice Raíces_Viejo Lonco_Pascual_Cona_ni_tuculpazungun_testimonio_de_un_cacique_mapuche Manuel_García_de_la_Huerta Real_y_Distinguida_Orden_Española_de_Carlos_III Pulacayo Los_Maia Mijailo_Jalilov Mes_sinódico Luís_Mamona_João Principio_de_primacía_de_la_realidad

html map