Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Coventry_Telegraph Dolichos_psoraloides Denise_Dumas Denominación_de_Origen_Miel_de_La_Alcarria Desastre_minero_de_Pasta_de_Conchos Diglossa_gloriosa Darío_Jesús_Zarate Docklands Dominiqui_boliviano Eddystone Coronel_Juan_Garcia_Cortez Cy_Gor_(cómic) Día_de_las_barricadas Crónica_de_Núremberg Doerpfeldia Código_compartido Aleurotulus_pteridophytae Cuautitlan_de_García_Barragán Dactylispa_pungens Cáliz_(liturgico) Césped Descomposición_de_matrices Cristóbal_Cubilla Duplicacion_del_DNA Dutch_baby_pancake Declaracion_de_Berlín Ectomychus_callipygus Cuxac-d'Aude Dinamarca_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Melbourne_1956 Doville Copa_del_Rey_de_fútbol_1984-85 Edificio_Avianca Dino_Battaglia Distrito_electoral_de_Sandusky_(Illinois) Dendropsophus_allenorum Croton_alabamensis Danza_del_sable Alta_Definición Ana_Estefanía_Lago Cua_de_pecho_rufo Alonso_(desambiguación) Cyanoliseus_patagonopsis Distrito_de_Hermilio_Valdizan Alexander_Hanchett_Smith Distrito_de_Dolný_Kubín Deportivo_Arauco Dactyloidae Distrito_de_Tamsweg Economia_de_planificacion_centralizada ESDM,_destino_Eurovision Copulas Cymbopogon_confertiflorus Delta_(Iowa) Deathspell_Omega Cronologia_de_la_época_de_la_conquista_colonización_e_independencia_de_El_Salvador

html map