Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ayuntamiento_Viejo_de_Zamora HEEACT Hedyotis_wightii Muiñeira Armbar Hubert_J.P._Winkler Andagī Hierba_de_San_Cristóbal Hercules_(pelicula) Huaccracca Historia_de_veracruz_de_ignacio_de_la_llave Ayuntamiento_de_montreal Modelo_Nomologico_Deductivo Halcon_viajes Archer Ashton_(South_Northamptonshire) Homosexualidad_en_la_adolescencia Andrew_Bembel Anos_950_a._C. Mortal_Kombat_(saga) Anunciacion I_distrito_electoral_federal_de_guanajuato Mondongo_(desambiguacion) Arbitrismo Hedin Anglo-quebequeses Anthemis_bourgaei Audubon_Park_(Kentucky) Heterocigota Guanabano Asociacion_Eslovaca_de_Futbol Guacimo Halloween:_la_maldición_de_Michael_Myers Ministros_de_la_Corte_Suprema_de_Chile Grupo_Famsa,_S._A._B._de_C._V. Atacameños Hedwigia_(revista) Andres_Amorós Monumento_al_Marqués_de_Guadiaro Huracán_Felix_(2007) Atletismo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004_1_500m_masculino Hernan_Figueroa Hebron_(Maine) Arimannia Horta_das_Figueiras Ateismo_estatal Honinbō_Shūsaku Arceus:_Chokoku_no_Jiku_e Heinrich_Gottlieb_Ludwig_Reichenbach Autacoide Aorta_abdominalis Asociacion_de_Víctimas_del_Terrorismo Hecateo_de_Cardia Andrés_Navarte Historias_(Heródoto)

html map