Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Senor_del_Sistema Terihi Snack Sustitucion_electrofílica_aromática Sistemas_de_vigilancia_de_navegación_aerea Thorius_spilogaster San_José_de_la_Cocha Sora_(Chile) Saint_Geniez_d'Olt Temnaspis_japonicus Tito_Menenio_Lanato_(consul_452_a.C.) The_Personal_History_Adventures_Experience_and_Observation_of_David_Copperfield_the_Younger Sala_Apolo,_Barcelona_21_01/04 Seleccion_de_fútbol_de_Mauritania Torneo_de_Santiago_1993 Segunda_Division_Espanola Sergei_P_Novikov Sanlucar_el_Viejo Toutouwai Timbu Sierra_de_Ancasti Théatre_des_Variétés Saint_Germain_de-Vibrac Taman_Negara Saron_(Santa_Maria_de_Cayon) Secretaria_de_Obras_Públicas_(México) Santa_Barbara_do_Sul Schweiggera Saint_Christophe_(Charente) Thermoproteales The_Idolmaster_(anime) Seyyed_Ali_Khamene'i Symphony_of_Enchanted_Lands_II_The_Dark_Secret Selección_de_fútbol_de_Madrid Toyo-kanji Salitre_Magico Sanjay_Nahasapeemapetilon Salvador_Jové Su_35BM Saribus_cochinchinensis The_New_What_Next Sola_(Mónica_Naranjo) Saint-Martin-lès-Seyne Tito_Flavio_Clemente Tenginka Tp_de_oro Santa_Barbara_(Angra_do_Heroísmo) Saires-la-Verrerie San_José_(Almeria) San_Juan_de_Triora,_mártir_de_la_China Torre_de_pisa Sookie_St._James_Melville Tratado_de_Comercio_de_los_Pueblos Saccolaria Santuario_del_Cristo_de_Tacoronte

html map