Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ruth_Prawer_Jhabala Gato_de_Geoffroy Rio_Jantra García_Barreno Municipio_de_Logan_(condado_de_Butler,_Kansas) Robert_W._Cox Fuego_feérico Un_techo_para_mi_país Infinity_On_High Fuera_de_lugar_(álbum) Unión_Civica_(canción) Río_Ana Imperio_songhay Municipio_de_Cherry_(condado_de_Butler,_Pensilvania) Gianmarco_Gambetta Richard_Dufour Royal_National_Rose_Society_Gardens Urraca_de_Borgona Glicoma Geissolepis Tunel_Lincoln Gmund_am_tegernsee Rimling S.C._da_Covilhã Trichasaurus Glamorgan Fundaçao_Armando_Alvares_Penteado Inmigración_boliviana_en_México Régua Reserva_natural_Colonia_Benitez Municipio_de_Extra_(Arkansas) Murphy_(Santa_Fe) Gerlando_Alberti Ruta_de_Illinois_71 Free_Free_Super_Music_Maker Froylán_Turcios Ribeira_Seca_(Ribeira_Grande) Municipio_de_Talkington_(condado_de_Sangamon,_Illinois) Inkawasi_Kanaris Municipio_de_Pike_(condado_de_Ohio,_Indiana) Ucrónico Rivalidad_entre_el_CSKA_Moscú_y_el_Zenit_San_Petersburgo Municipio_de_Bristol_(condado_de_Trumbull,_Ohio) Reserva_de_la_biosfera_de_Río_Plátano Régine_pernoud Fred_Honeywell Robert_Farrington Municipio_de_Polk_(condado_de_Taylor,_Iowa) Municipio_de_Crystal Municipio_de_Butte_(condado_de_Boyd,_Nebraska) Fray_Francisco_del_Castillo_O_M Revolución_liberal_de_1842 Fukushima_(Fukushima) Game_Pass_Shelter Reserva_de_la_biosfera_de_la_mariposa_monarca

html map