Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ixoye José_Maria_de_Orbe_y_Elio La_quiero_a_morir_(Francis_Cabrel) Julio_Campero_y_Araoz Le_Champ_pres-Froges José_Antonio_Yañez Literatura_púnica Instituto_Catolico_de_Administracion_y_Dirección_de_Empresas Juan_Jose_Mira La_Calzada_de_Oropesa Lista_de_ácidos_grasos_omega_3 Jardines_del_museo_de_york Leone_XIII José_Rubio_(guitarrista) Juan_Claros_Perez_de_Guzmán_y_Aragón José_María_Forqué_Galindo LAV_Colonia-Fráncfort Le_Gars José_Velarde La_Ciudad_Eterna_(película_de_1923) J_Lee_Thompson La_Encina_(Santa_Maria_de_Cayon) Libro_xilográfico Lista_de_capítulos_de_La_tira La_cueva_de_Ali-Babá Isla_de_francia John_Quidor José_de_Campderros Lithobates_brownorum Les_Échos La_mision Ivaylo_Andonov John_Philip_Madden Juan_María_Urdangarin_Berriochoa Klöden Isotopos_del_tecnecio Laurus_rigida Kiswahili István_Báthory Joaquín_Talisman Joan_Llaneras Islas_de_Mexico Juan-Segismundo_I_de_Brandeburgo Ivan_Salgado_Lopez Julie_Bishop Lenguaje_infantil Julio_Ricardo Jacinto_Gómez La_Gripe León_Fernandez_Bonilla Laplacette Las_Bribonas Kenny_Van_Hummel La_Troncal_(cantón) Lake_Oswego_(Oregón)

html map