Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

División_de_Garhwal Dark_(Espana) E_Administracion Amador_Rodríguez_Lozano Cucumis_eumelo_subsp_adana Diamond_Dogs_(desambiguacion) Corticeiro_de_Cima Edafosáurido Cumplir_un_ano_menos_(canción) Corriente_Democrática Copa_America_de_Futbol_2016 Ducado_de_Maura Cyminon_longeinvolucellatum Convento_de_San_Marcos_de_Florencia Dejados Data_matrix Distance_Vector_Multicast_Routing_Protocol Allouville-Bellefosse Distrito_de_Sol_de_Oro Días_Ecumenicos_de_Plotzensee Alsine_tenuifolia_var._hybrida Detrier Diabrotica_hilli Distrito_de_Kysucke_Nove_Mesto Dushianta Eberhard_Grosske_Fiol Allan_Bristow Decidora_de_la_verdad Daniel_Fernández_Mendez Alopecurus_geniculatus_var_natans Cultura_de_Luxemburgo Crisis_por_la_abdicación_de_Eduardo_VIII Deportivo_Unicosta Crux_Simplex Cántico_de_fútbol Ectopopterys Aleksandr_Beschástnyj Digestion Echoes_(álbum_de_Anggun) Cursor_(informatica) Eagleland Amparoa Criptotia Cuenca_de_antepais Crucheray Doug_Roth Drosera_sulphurea Alopecurus_geniculatus_var._caesius Eagle_(Nebraska) Die_Meistersinger_von_Nurnberg Alexandru_D_Xenopol Alhóndiga Cristóbal_Halffter_Jiménez-Encina Diego_Allende Dobrowskya

html map