Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lauri_Dalla_Valle Köping Kuzmá_Minin José_Maria_Bernadas_Viladesau Lattimore_(Carolina_del_Norte) Lefua_nikkonis Lieblingminne_und_Freundesliebe_in_der_Weltliteratur Irideae Jump_blues La_Cizana Jean_Baptiste_Édouard_Detaille La_Unión_de_Republicas_Socialistas_Soviéticas Lambic Karin_Amatmoekrim Jesús_Rodríguez_Almeida Jeffrey_Nape Kodoku José_Luis_Tejada_Sorzano Julio_Moizeszowicz Joseph_Barra La_carrera_del_siglo La_Forêt_le-Roi José_María_Carpio_y_Castaños Kōfu,_Yamanashi John_George_Brown Jose_Dirceu Leon_Arsenal La_Unica_Tropical Lazzaretto_Vecchio Lagunas_Pontinas Intercambiador_de_Principe_Pío Kôdô José_Maria_Martinez-Val L_A_V_Zaragoza-Castejón-Pamplona/Logrono Instruccion_atomica Jean_Arp Juegos_Paralímpicos_de_2012 Liga_de_fútbol_del_Oeste_(América/Rivadavia) Joan_Mas_Verd_Collet Lista_de_capítulos_de_Hustle_Punch Kizilkum Juan_Francisco_Echauri La_Lengua_Popular Josué_Estébanez Lista_de_capítulos_de_Beverly_Hills_90210 Ley_de_identidad_de_género_argentina Kelvins Khemkaran Jonchery-sur-Suippe Isabel_Noboa Liga_Espanola Lista_de_estadios_en_México La_lírica_espanola_posterior_a_1939 Jose_Luis_Espinosa_Pina Kresťanská_a_demokratická_unie_Ceskoslovenská_strana_lidová

html map