Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Benjamin_villafane Cañonazo CYYB Calocheiridius_elegans_elegans Casearia_umbellifera Campeonato_Peruano_de_Fútbol_de_1941 Cephaloleia_parenthesis Chailly_les-Ennery Cerasus_cerasoides Bandera_de_pamplona Bartomeu_rossello-pòrcel Camerata_Nuova Balcones_Heights Boton_de_ancla_(pelicula) Cartagena_Promesas_CF Cecilius_Calvert Beauchery-Saint-Martin Barbet_schroeder Barrio_de_can_peguera Barrio_de_Núnez Barón_de_la_Motte_Fouque Bolshoi_Baltiski Calirroe_(calidonia) Canton_de_Plestin_les_Greves Barrabás_(desambiguación) Chabolista Boktai_3_Sabata's_Counterattack Castelló_de_la_Plana_Castellón_de_la_Plana Carrazedo_(Braganca) Carabineros_de_Chile Chalybea Bagaha Campeonato_Mundial_de_Esqui_Acrobático_de_2003 CD_Cobena Campeonato_Mundial_de_Voleibol_Masculino_de_2002 Brunella Basílica_de_San_Miguel_(Madrid) Calle_Lorimer_(linea_Jamaica) Brigada_central Barbel_Eckert Candida_(película_de_2006) Caliz_de_Antioquía Capital Carex_aristata_var._imberbis Chaetostoma_branickii CD_Palestino Campeonato_de_los_Cuatro_Continentes_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_2014 Batallón_de_los_Búfalos_(Sudafrica) Campeonato_Mancomunado_Castilla-Aragón Carlos_Álvarez_(baritono) Biophida_burgeoni Carlos_Luis_Aladro_Duran Basílica_de_Nuestra_Señora Cayo_Marcio_Rutilio_(consul_310_a._C.) Bucquetia

html map