Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Francisco_Sánchez Festival_de_Cinema_Asiàtic_de_Barcelona Ermita_de_El_Buen_Jesús_(Tijarafe) Embrun,_Francia Elmhurst Especulación_inmobiliaria El_sueno_De_la_muerte FAT32 Ennica_Mukomberanwa El_Infierno_de_Dante Edmond_Chrétien Frank_Hornby Felipe_II_de_Borgona Ficha_(juegos) FC_Barcelona_Institut_Guttmann Feminismo_Fati Francisco_Javier_Casquero Exploracion_lunar El_guru_del_sexo Elisabeth_Furtwängler Espárragos_chirrinantes Estación_de_Freienbach_SOB F_M_Knuth Faro_de_San_Telmo Francesco_Taboada_Tabone Etosaurio Filipa_Sousa Estacion_Sur_de_autobuses_de_Madrid Football_Americano_Bahía_Blanca Exkurs.-Fl._Java Fardela_de_Nueva_Zelanda Florida_(ciudad_Cuba) Estación_Conscripto_Bernardi El_Saladillo El_laberinto_del_fauno FIFA_2000 Estación_de_Sant_Feliu-Consell_Comarcal Endroedymolpus_taurinus Escalas_de_longitud Fermín_Martínez_Ibanez Eranthis_bulgarica Escarabajo_de_la_primavera Feria_Saara_de_Río_de_Janeiro El_engano Elín_Ortiz Estacion_del_Metro_Balderas_(cancion) Floyd_the_barber Elección_legislativa_de_Francia_de_1824 El_sargento_Furia Eduardo_Rodriguez_Hernandez Escudo_de_Canberra Estudio_geotécnico Estación_de_Stalingrad El_Salobral Epitrix_muehlei

html map