Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mitikile_Larrori_Mendibile Großer_Wannsee Gökhan_Töre Arremon_aurantiirostris Motín_de_Urriola Ausra_Augustinaviciutė Avenida_Insurgentes Armando_Carrera Hoy_con_Hildebrandt Arashi_(destructor) Herschelia_graminifolia Ano_684 Arq._Serv._Florest. Hermanos_Amunátegui Ichirokuhompo Anaerobio Gymnanthus Hsun_Tzu Hector_"El_Bambino"_Veira Hercules_C-130 Hydronebrius Mordella_ertzeni Apterio Atterberg Aristolochia_galeata Asedio_del_Alcazar_de_Toledo Arquidiócesis_de_Milán Grándola,_vila_morena Idioma_Aleman Hipódromo_de_las_Américas Motores Historia_de_jordania Historia_Jeneral_de_Chile_(Diego_Barros_Arana) Guillem_Cata Moisés_de_Huerta Hieracium_obscuribracteum Ayr_United Asedio_de_Cáceres Minish_cap Haptonomia Historia_de_Camboya Guerra_Civil_Española_en_Málaga Argentino_Podestá Modelo_Erdos-Rényi High_School_Musical,_O_Desafio Mu_Arae Hold_On_(cancion_de_Good_Charlotte) Hora_(desambiguación) Hospital_(distrito) Andre_Henri_Constant_van_Hasselt Ano_1013 Arroyo_San_Lorenzo_(Entre_Rios) II Guerra_Fria_(1947–1953) Ibn_Tumart

html map