Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Devenish Amigo_cielo_testigo/_Lo_que_más_quiero Cátedra_Gaudí Donax_mediamericana Amanda_(Saw) Edgardo_Simon Diocesis_de_Alcala_de_Henares Diceratopo Distrito_de_brest Dioscorea_belophylloides Alfie_(pelicula_de_1966) Douvres-la-Delivrande Cultura_Santa_María Couiza_(cantón,_Francia) Distrito_de_lahuaytambo Cyaneolytta_sulcata América_(canción) Courcelles_sur_Vesles Domingo_Burgueno_Miguel Dr._Doom Crypt_of_the_Wizard Defensa_moderna Deporte_en_el_Pais_Vasco Distraccion_Masiva Did_it_again_(canción_de_Kylie_Minogue) Alvin_Gentry Dasylirion_serratifolium Echinopsis_ducis_paulii Amistades_peligrosas_(dúo) Daniel_Alberto_Pendin Distrito_de_Murshidabad Distrito_de_pinto_recodo Deutsche_Überseeische_Bank Copamiento_de_la_Fabrica_militar_de_Villa_Maria Diada_Nacional_de_Cataluña Distrito_de_Gagra Copa_de_Naciones_de_la_UNCAF_1993 Cuenca_de_Schiller-Zucchius César_Renato_Baena Alejandro_Miro_Quesada Alpha_Mission Dajaos_(Bayamón) Dp_leonis_b Dan_Balan Distrito_Federal_de_Siberia Dichanthelium Ducado_de_Tamames Déjà_vu_(canción_de_Beyoncé) Eat_me,_Drink_Me Diseño_geométrico_de_carreteras Distrito_electoral_de_St._Johns_(condado_de_Dakota,_Nebraska) Crimen_económico Crimson_Thunder Cuticula_(artrópodos) Alien_3

html map