Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Argan Arcus_aortae HMS_Endurance_(A171) Hversu_Noregr_byggdist Gustav_Tammann Movimiento_de_traslación Arthur_de_Rothschild Armando_Estrada Guillermo_Rojo_Sánchez Gymnostinops_guatimozinus Hector_Bienvenido_Trujillo_Molina Guardi Avisaurus Ano_1198 Astilleros Anker_Jørgensen Arroyo_de_la_China_(arroyo) Monica_Scaparone Antonio_Guzmán_(procer_dominicano) Arado_E.580 Hospital_de_Spanish_Town Areca_alba Historia_de_las_tierras_de_Macul Antakya_(Turquia) Hippeastrum_correiense I._T._P. Hermanos_Malasombra I_Take_Thee_Quagmire Mordellistena_argenteola Honolulu_Hawai Hubert_Wilkins Apellido_Prats Modulo_Hele Anaheim_(California) Moisés_Sáenz Monumento_a_Lincoln Ibis_verde Análisis_de_imágenes Aplochiton André_Ernest_Modeste_Grétry Arismendi_(Sucre) Ason-Agüera Angulo_de_derrape Anaulacodithella_reticulata Hemming_II Hematodes_indica Mogami_(1935) Axel_Ehnstrom Guía_Michelín Idioma_chontal_de_Oaxaca I_Miss_You_(cancion_de_Blink-182) ISO_14000 Mucopolisacaridosis_tipo_II Arrasate_Mondragón Mission_Viejo

html map