Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aedes_aegypti Administracion_de_Servicios_Atmosféricos_Geofísicos_y_Astronómicos_de_Filipinas Adolfo_Costa_du_Rels Yánena Chile_(república) After_Eight Agência_Nacional_de_Vigilancia_Sanitaria Confederacion_de_Futbol_Asociacion_de_Norte,_Centro_América_y_el_Caribe Abelardo_de_Carlos_y_Almansa Construcción_civil Chi_lung_shih Zenit_San_Petersburgo Afrocrania_luciae Chiococca_brachiata_var._conjungens Cheiranthus_hortensis Zona_arqueológica_de_Santa_María_de_Hito Abraham_Noe_Jesus_Quesada Vegas_del_guadiana Zamboangueno Windows_Live_Fotos Coccinellinae Vladimir_Morozov_(1940) Absidal Västeras_SK Aeronautico Che_(desambiguación) Albias Charles_H_Dow Yerberos Velocirráptor XXVIII_Festival_Internacional_de_la_Canción_de_Vina_del_Mar Cocina_al_vacío Aesculus_lutea_var._discolor Claudio_Barragán Voces_Anonimas Watkins_Abbitt,_Jr. You_I_Love Circuito_Nacional_Belfort Voortrekker_Monument Circunscripcion_de_Sevilla Cimarron_City_(Oklahoma) Coghinas Video_Olympics Wynn_Resorts Aeropuerto_General_Jose_Maria_Yáñez Citrus_decumana Alecrim_(Rio_Grande_del_Sur) Condado_de_Valencia_(Nuevo_Mexico) Clotilde_Acosta Consonante_dorsal WTA_International_Events Albergues_transitorios Virgen_de_Argeme Alberto_Salas_Muñoz Club_Atletico_San_Miguel

html map